Vega, Allegro vai Laurin pitkälle matkalle?

Mikä otsikon veneistä pitkälle matkalle ja miksi? Albin vega, Allegro 27 vai L-28? Budjetti n. 10k varusteineen. Miehistönä 2-3 henkilöä
14402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aika pieni vene ja tiukka budjetti. Mahtaako onnistua 2henkeä 1 vuosi Karibia ja takaisin?. Rohkenen epäillä budjettia vaikka kuinka yritäisi kalastaa ja välttää kaupallisia marinoita.

Äänestä
  • Budjetti veneelle varusteineen. Toki käyttöbudjetti erikseen

    Äänestä

  • truesailor kirjoitti:

    Budjetti veneelle varusteineen. Toki käyttöbudjetti erikseen

    Varmaankin mikä tahansa noista kolmesta sopii pitkälle retkelle niinkuin useilla dokumentoiduilla matkapurjehduksilla on osoitettu. Itse en ole Vegan hankkimista kannustamassa, vaikka en Vegalla ole ourjehtinutkaan, "Sluta segla, köp en Vega" oli leikillinen mainoslause, kun Vegat tulivat markkinoille ja yleistyivät nopeasti. Se kertoi ominaisuuksista jotain samoin kuin kisamenestyskin. Laurinilla olen purjehtinut: helppo hallita, tukeva rakenne, merikelpoinen, sietää tuulta. Allegro 27 on saman tyylinen.

    Käytännössä valinta kannattaisi kuitenin päättää siten, että käyt katsomassa mahdollisimman monta noista kolmesta venetyypistä ja koetat löytää hyväkuntoisen ja avomerelle varustellun yksilön. Ehkä Ruotsista tai Saksasta löytyisi? Välttämättömään valtamerivarustukseen kuuluu tuuliperäsin. Jos sellaisen joutuu hankkimaan uutena, kustannus lienee 3-5 k eur (en ole tarkistanut nykyhintoja). Tietenkin purjeiden uusiminen on kallis menoerä. Hyvä, jos siihen ei tarvitsisi investoida. Jos rikivaijerit on alkuperäisiet, joudut uusimaan. 10 k eur budjetissa pysyminen muuttuu lähes mahdottomaksi, jos vene tarvitsee rakenteiden tai varusteiden kunnostusta ja uusimista.
    Itse olen seilannut pallon ympäri 3 vuodessa. Jos suunnittelet samaa, suosittelen 4 vuoden reissua. Jos tarkoitus on tehdä lyhyempiä reissuja esim. Pohjanmeren tai Brittein saarten kiertelyä, tuuliperäsintä ilmankin pärjää - kunhan on vahtivuoroihin miehistöä.

    Äänestä

Kaikki hyviä veneitä pienelle budjetille. Vegan ehkä jättäisin pois vaihtoehdoista, vaikka silläkin isoilla vesillä on liikuttu.

Äänestä
  • Miksi vega tulisi jättää pois? Nopeudeltaan kaikki kolme vaihtoehtoa lienevät samanlaisia. Tuleeko raadilla muita veneitä mieleen tässä budjetissa? Veneen varusteet ajattelin pitää mahdollisimman yksinkertaisina, toki turvavarusteisiin ajattelin panostaa.

    Äänestä

  • truesailor kirjoitti:

    Miksi vega tulisi jättää pois? Nopeudeltaan kaikki kolme vaihtoehtoa lienevät samanlaisia. Tuleeko raadilla muita veneitä mieleen tässä budjetissa? Veneen varusteet ajattelin pitää mahdollisimman yksinkertaisina, toki turvavarusteisiin ajattelin panostaa.

    Vega on loppujen lopuksi aika kiikkerä vene.

    Äänestä

  • Tuossa hyvä tarina kolmen hengen pallonkierrosta Vegalla ihan äskettäin: http://www.runtjorden.com/projekt.php paljon kuviakin.

    Itse olen miettinyt pienempää valtamerivenettä nykyisen 40-jalkaisen niinikään valtameriveneen tilalle. Pienessä veneessä on monta hyvää puolta.

    Äänestä

En ota kantaa mainittuihin veneisiin vaan totean mielihyvällä että on muitakin pienellä rahalla purjehtivia. Kiitos siitä!

Äänestä
  • Mitä sinulle tulee mieleen tossa hinta- ja kokoluokassa? Kaikki vaihtoehdot kiinnostavat!

    Äänestä

  • En ole henkilö, jolle kysymys kohdistettu, mutta lisäisin listalle tanskalaisen Blue Dane -paatin (budjetti alkaa jo kyllä natista liitoksistaan)

    Äänestä

  • pursimiekkonen kirjoitti:

    En ole henkilö, jolle kysymys kohdistettu, mutta lisäisin listalle tanskalaisen Blue Dane -paatin (budjetti alkaa jo kyllä natista liitoksistaan)

    Sorry; Blue Dane on juusto, piti skriivata Great Dane!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Ääni Allegrolle, kokemusta 27 ja 33 . Tukeva ja luotettavan oloinen, Vegassa kerran olleena , pidän heikompana vaihtoehtona. Allegroja tulee keväisin yleensä Blogettiin myyntii useita.

Äänestä
  • Joo Ruotsin puolelta olen niitä katsonut. Hintahaitari melkosuuri, halvimmat 3000 kr ja kalleimmat jo 200000kr.

    Äänestä

  • truesailor kirjoitti:

    Joo Ruotsin puolelta olen niitä katsonut. Hintahaitari melkosuuri, halvimmat 3000 kr ja kalleimmat jo 200000kr.

    Jos lueskelet ruotsalaisia foorumidebatteja Allegrosta vs. Laurin-kosterista, on väitetty Laurinia tukevammin rakennetuksi kuin Allegro. Itselläni ei ole purjehduskokemusta Allegrosta, mutta vastaavan kokoisesta Laurinista on muutaman vuoden kokemus. Ainakin siitä jäi positiiviset muistot. Katsele myös niitä!
    Hintahaitari on suuri kaikissa vanhoissa veneissä. Sailguidessa lienee tilastoja Allegrojen ja Laurinien ja varmaankin Vegojen hinnoista vuosimalleittain.
    Hp on eri asia kuin kauppahinta. Kannattaa käytä katsomassa niitäkin, jotka ovat oman budjettisi ylärajoilla. Kun löydät sopivan veneen, tee siitä ostotarjous oman bujettiraamisi mukaan.
    Kun aikanaan hain Laurin-kosteria isompaa venettä ja lopulta löysin "sen ainoan oikean", hp oli 850.000mk. Lisälainaa en halunnut ottaa. Tein ostotarjouksen omalla "kipurajasummallani" 580.000mk. Olin aika varma, ettei toukokuussa tekemääni tarjousta hyväksytä. Ensimmäisten räntäsateiden aikaan lokakuun lopulla myyjä kuitenkin otti yhteyttä ja oli sittenkin päättänyt hyväksyä tarjoukseni, koska oli kahden veneen loukussa. Kun vuosia myöhemmin myin veneen edelleen, sain siitä saman summan ja kauppa syntyi 2 viikossa. Ehkä olin myynyt liian halvalla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


truesailor kirjoitti:

Mikä otsikon veneistä pitkälle matkalle ja miksi? Albin vega, Allegro 27 vai L-28? Budjetti n. 10k varusteineen. Miehistönä 2-3 henkilöä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu