putin tulee

ähä.köh.köh

Moniko länsimaa on pakotteiden alla kutsunut euroopan maahan hyökänneen ja ydinaseilla uhitelleen häirikkö putinin valtiovierailulle?

Ruotsi?

15

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikastuvamies
    • historiantutkinut

      Suomettuminen on ollut menestyksellinen hybridioperaatio, venäjä on panostanut siihen rahallisesti enemmän kuin perinteisiin asevoimiin. Suomi ei ole tietenkään ollut ainoa kohde, mm saksaan on panostettu paljon, mm pääsuomettaja putin asui dredsenissä vielä 90 luvulla. Baltia oli miehitetty joten siellä ei suometettu, ja mm natovastaisuutta ei esiinny kuten suomessa. Suomessa operaatio onnistui lähinnä kauppasuhteiden kautta parhaimmin ja siitä koko ilmiön lännessä käytetty nimi finladization tulee. Monessa itäeuroopan maassa suommettumisen likapyykki pestiin heti 90 luvulla, mutta suomessa se on niin syvällä rakenteissa ja taloudellisissa kytköksissä, energiayhtiöissä, meijeriyhtiössä, kepulaisuudessa, puoluerahoituksessa, ja henkilökontakteissa että suomen bisneseliitti on tällä hetkellä euroopan venäjämielisin ihmisryhmä jase näkyy kepun ja kokoomuksen venäjänuoleskeluna

    • sierjeg

      Niinistö oli vieras siellä miksi ei Putin täällä ??? Pitää olla hyvät välit naapureiden kanssa,

    • länsmanni

      Ei yksikään...länsimaa

    • venäjänvittu
      • hahahahahha

        Haista nyt jo paska kommenttiesi kanssa.

        Katso faktat täältä
        Suomen ja Venäjän suhteet ovat huonommat kuin vuosikymmeniin
        Presidentti Sauli Niinistön kaudesta on takana kaksi kolmasosaa. Perustuslain mukaan presidentin työ on hoitaa ulkopolitiikkaa, ja siinä tärkeintä on tietenkin pitää yllä hyviä suhteita Venäjään. Ne eivät ole olleet näin huonot vuosikymmeniin.

        http://www.hs.fi/kuukausiliite/a1457073613452


      • uudet_poikkeusvaalit

        Niinistön "arvovalta" on pohjalukemissa. Kansa ymmärtää vihdoin mikä fiasko ukko on presidenttinä.
        Niinistö päätti vuoden 2015 normilinjansa huijaukseen mutta oopps naruttaminen ei mennytkään enää läpi !!!!
        Karhunpalveluksen teki Kokoomus-YLE, joka oli pantu teettämään Sauli Niinistön "tilaama" gallup, jossa ei ollut rehellisyyden häivääkään ja varsin selkeästi osoitti Niinistön tyhmyyden tilata tuollaisia "tutkimuksia!
        Kysely oli rakennettu niin, että istuva presidentti voittaa ja näyttää ylivoimaiselta ehdokkaalta kun muut "äänet" jakautuivat 49 muun "ehdokkaan" kesken.
        Oikeassa presidentinvaalissa ei koskaan ole 50 ehdokasta eikä 49 presidentin "vastustajaa", mutta Kokoomus-YLEn manipuloidussa gallupissa oli, jotta Niinistön kilpailijoiden äänimäärät hajosivat mahdollisimman monen ehdokkaan kesken niin että Sauli Niinistö näyttäisi ylivoimaiselta.
        Kyselyllä Kokoomus, YLE, Niinistö eivät edes halunneet selvittää vaaliasetelmaa niin härskisti gallup oli rakennettu. Tarkoitus oli vain johtaa Suomen kansaa harhaan, luulemaan, että kaikki haluavat Sauli Niinistön presidentiksi. Vaan ei halua ja piste !!!
        Kokoomus YLEn ja Sauli Niinistön suureksi pettymykseksi Niinistöä kannatti vain 45 % Suomen kansasta, eli Suomen kansan vähemmistö. Tulos on yksi heikompia istuvan presidentin kannatusmittauksia toiselle kaudelle.

        https://www.facebook.com/1606003069647224/photos/a.1606345526279645.1073741828.1606003069647224/1686327158281481/?type=3


    • rasse.f

      Venäjä kunnioittaa saulia kuin kekkosta. Venäjän viranomaiset saattelivat yli tuhat työtöntä siirtolaista, 30 eri kansallisuutta, suomen rajalle ja ku Sale ärähti, se oli stoppi HETI. Jos sale ei ikänsä vuoksi ala toiselle kaudelle, niin äänestän jokereiden hjallista.

      • ime_tuota

        Hei läskipää paljonko sinulle maksetaan Niinistön mainostamisesta? Venäjä ei todellakaan kunnioita Niinistöä eikä Niinistöä voi verrata Kekkoseen missään olosuhteissa. Kekkonen ei tehnyt Suomelle niin mittavaa vahinkoa mitä Niinistö tekee par aikaa.

        "Niinistö pani itsensä paitsioon Moskovassa ja sitten Helsingissä Etyjissä. Armoton tohelointia mitä ei ollut pisaraakaan Kekkosen aikana kun presidentit vielät osasivat perusdiplomatiaa ja lakia.
        Venäjän media ei ollut kiinnostunut presidentti Niinistön vierailusta tai sanomisista Putinille ei edes kohteliaisuus syistä vaikka Putin oli kutsunut Niinistön. Niinistöä ei ole siteerattu juuri lainkaan.
        Jenkkejä kiinnostaa Niinistö ainoastaan kun polttavat Niinistön rikoksesta Yhdysvaltain kansalaisen ihmisyyttä vastaa siis eräs laivaston veteraanin juttu Auroran sairaalassa keväällä 2014
        Putinin ja Niinistön yhteiskuvasta näytettiin vain Putinin kuva koska Niinistö oli leikattu pois. Syy on selvä. Ketään ei jaksa kiinnostaa pienen naapurimaan presidenttiä, jolla ei ole mitään sanottavaa Putin oli toivonut keskinäisten taloussuhteiden olevan keskustelun aiheena, mutta näissä asioissa ei Niinistön kanssa edistytty, ilmeisesti koska Niinistö ei halunnut edistyä ja keskustella talousasioissa.Toista se oli Kekkosen aikana.
        Suomen presidentti halusi mieluummin puhua Ukrainasta kuin Suomen ja Venäjän taloussuhteista. Ihmeellistä on, ettei Suomen presidentti huolestu siitä, että Suomen vienti Venäjälle on romahtanut EU pakotteiden vuoksi. Tappiot Suomelle ovat vuositasolla jopa 5 miljardia euroa.
        Ukrainan konflikti tuntuu olevan tärkeämpi asia presidentti Sauli Niinistölle kuin oman maan taloustilanne ja suhteet naapuriin Venäjään.Minulle on entistä selvempää, että Niinistön ulkopoliittinen taitamattomuus on jo romahduttanut kaiken sen ulkopoliittisen viisauden jonka Paasikivi vaivalla ensin loi, Kekkonen sitten jatkoi, sekä myös Koivisto"

        https://www.facebook.com/Älä-äänestä-enää-Sauli-Niinistöä-1606003069647224/


    • ime_tuota
    • uutisankkuri

      ukrainaan hyökännyt putin on ollut boikotissa länsimaissa

    • keskiverto

      Halosen aikana vpeki vielä pikkurikoksia,välitti länsimaisia meijerituotteita pietarin mustaan pörssiin ja keräsi siten ensimmäiset miljardinsa. Sittemmin räjäytteli kerrostaloja ym. Ydinaseillauhkailu ja hyökkäily euroopan maiden kimppuun on tapahtunut niinistön aikakaudella. Sen olion kutsuminen suomeen on alhaisista alhaisinta

    • venäjä.seura

      Menemme torille hurrraamaan kun vladimir saapuu vierailulle

      • suomettunut

        yksikään länsimaa ei kutsuisi tota roistoa


    • Jenkit-on-sikoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9297
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8202
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6053
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2467
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2167
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1799
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1744
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1619
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1525
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1422
    Aihe