putin tulee

Moniko länsimaa on pakotteiden alla kutsunut euroopan maahan hyökänneen ja ydinaseilla uhitelleen häirikkö putinin valtiovierailulle?

Ruotsi?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Suomettuminen on ollut menestyksellinen hybridioperaatio, venäjä on panostanut siihen rahallisesti enemmän kuin perinteisiin asevoimiin. Suomi ei ole tietenkään ollut ainoa kohde, mm saksaan on panostettu paljon, mm pääsuomettaja putin asui dredsenissä vielä 90 luvulla. Baltia oli miehitetty joten siellä ei suometettu, ja mm natovastaisuutta ei esiinny kuten suomessa. Suomessa operaatio onnistui lähinnä kauppasuhteiden kautta parhaimmin ja siitä koko ilmiön lännessä käytetty nimi finladization tulee. Monessa itäeuroopan maassa suommettumisen likapyykki pestiin heti 90 luvulla, mutta suomessa se on niin syvällä rakenteissa ja taloudellisissa kytköksissä, energiayhtiöissä, meijeriyhtiössä, kepulaisuudessa, puoluerahoituksessa, ja henkilökontakteissa että suomen bisneseliitti on tällä hetkellä euroopan venäjämielisin ihmisryhmä jase näkyy kepun ja kokoomuksen venäjänuoleskeluna

Äänestä

Niinistö oli vieras siellä miksi ei Putin täällä ??? Pitää olla hyvät välit naapureiden kanssa,

Äänestä

Ei yksikään...länsimaa

Äänestä
  • Haista nyt jo paska kommenttiesi kanssa.

    Katso faktat täältä
    Suomen ja Venäjän suhteet ovat huonommat kuin vuosikymmeniin
    Presidentti Sauli Niinistön kaudesta on takana kaksi kolmasosaa. Perustuslain mukaan presidentin työ on hoitaa ulkopolitiikkaa, ja siinä tärkeintä on tietenkin pitää yllä hyviä suhteita Venäjään. Ne eivät ole olleet näin huonot vuosikymmeniin.

    http://www.hs.fi/kuukausiliite/a1457073613452

    Äänestä

  • Niinistön "arvovalta" on pohjalukemissa. Kansa ymmärtää vihdoin mikä fiasko ukko on presidenttinä.
    Niinistö päätti vuoden 2015 normilinjansa huijaukseen mutta oopps naruttaminen ei mennytkään enää läpi !!!!
    Karhunpalveluksen teki Kokoomus-YLE, joka oli pantu teettämään Sauli Niinistön "tilaama" gallup, jossa ei ollut rehellisyyden häivääkään ja varsin selkeästi osoitti Niinistön tyhmyyden tilata tuollaisia "tutkimuksia!
    Kysely oli rakennettu niin, että istuva presidentti voittaa ja näyttää ylivoimaiselta ehdokkaalta kun muut "äänet" jakautuivat 49 muun "ehdokkaan" kesken.
    Oikeassa presidentinvaalissa ei koskaan ole 50 ehdokasta eikä 49 presidentin "vastustajaa", mutta Kokoomus-YLEn manipuloidussa gallupissa oli, jotta Niinistön kilpailijoiden äänimäärät hajosivat mahdollisimman monen ehdokkaan kesken niin että Sauli Niinistö näyttäisi ylivoimaiselta.
    Kyselyllä Kokoomus, YLE, Niinistö eivät edes halunneet selvittää vaaliasetelmaa niin härskisti gallup oli rakennettu. Tarkoitus oli vain johtaa Suomen kansaa harhaan, luulemaan, että kaikki haluavat Sauli Niinistön presidentiksi. Vaan ei halua ja piste !!!
    Kokoomus YLEn ja Sauli Niinistön suureksi pettymykseksi Niinistöä kannatti vain 45 % Suomen kansasta, eli Suomen kansan vähemmistö. Tulos on yksi heikompia istuvan presidentin kannatusmittauksia toiselle kaudelle.


    https://www.facebook.com/1606003069647224/photos/a.1606345526279645.1073741828.1606003069647224/1686327158281481/?type=3

    Äänestä

Venäjä kunnioittaa saulia kuin kekkosta. Venäjän viranomaiset saattelivat yli tuhat työtöntä siirtolaista, 30 eri kansallisuutta, suomen rajalle ja ku Sale ärähti, se oli stoppi HETI. Jos sale ei ikänsä vuoksi ala toiselle kaudelle, niin äänestän jokereiden hjallista.

Äänestä
  • Hei läskipää paljonko sinulle maksetaan Niinistön mainostamisesta? Venäjä ei todellakaan kunnioita Niinistöä eikä Niinistöä voi verrata Kekkoseen missään olosuhteissa. Kekkonen ei tehnyt Suomelle niin mittavaa vahinkoa mitä Niinistö tekee par aikaa.

    "Niinistö pani itsensä paitsioon Moskovassa ja sitten Helsingissä Etyjissä. Armoton tohelointia mitä ei ollut pisaraakaan Kekkosen aikana kun presidentit vielät osasivat perusdiplomatiaa ja lakia.
    Venäjän media ei ollut kiinnostunut presidentti Niinistön vierailusta tai sanomisista Putinille ei edes kohteliaisuus syistä vaikka Putin oli kutsunut Niinistön. Niinistöä ei ole siteerattu juuri lainkaan.
    Jenkkejä kiinnostaa Niinistö ainoastaan kun polttavat Niinistön rikoksesta Yhdysvaltain kansalaisen ihmisyyttä vastaa siis eräs laivaston veteraanin juttu Auroran sairaalassa keväällä 2014
    Putinin ja Niinistön yhteiskuvasta näytettiin vain Putinin kuva koska Niinistö oli leikattu pois. Syy on selvä. Ketään ei jaksa kiinnostaa pienen naapurimaan presidenttiä, jolla ei ole mitään sanottavaa Putin oli toivonut keskinäisten taloussuhteiden olevan keskustelun aiheena, mutta näissä asioissa ei Niinistön kanssa edistytty, ilmeisesti koska Niinistö ei halunnut edistyä ja keskustella talousasioissa.Toista se oli Kekkosen aikana.
    Suomen presidentti halusi mieluummin puhua Ukrainasta kuin Suomen ja Venäjän taloussuhteista. Ihmeellistä on, ettei Suomen presidentti huolestu siitä, että Suomen vienti Venäjälle on romahtanut EU pakotteiden vuoksi. Tappiot Suomelle ovat vuositasolla jopa 5 miljardia euroa.
    Ukrainan konflikti tuntuu olevan tärkeämpi asia presidentti Sauli Niinistölle kuin oman maan taloustilanne ja suhteet naapuriin Venäjään.Minulle on entistä selvempää, että Niinistön ulkopoliittinen taitamattomuus on jo romahduttanut kaiken sen ulkopoliittisen viisauden jonka Paasikivi vaivalla ensin loi, Kekkonen sitten jatkoi, sekä myös Koivisto"

    https://www.facebook.com/Älä-äänestä-enää-Sauli-Niinistöä-1606003069647224/

    Äänestä

ukrainaan hyökännyt putin on ollut boikotissa länsimaissa

Äänestä

Halosen aikana vpeki vielä pikkurikoksia,välitti länsimaisia meijerituotteita pietarin mustaan pörssiin ja keräsi siten ensimmäiset miljardinsa. Sittemmin räjäytteli kerrostaloja ym. Ydinaseillauhkailu ja hyökkäily euroopan maiden kimppuun on tapahtunut niinistön aikakaudella. Sen olion kutsuminen suomeen on alhaisista alhaisinta

Äänestä

Menemme torille hurrraamaan kun vladimir saapuu vierailulle

Äänestä
  • yksikään länsimaa ei kutsuisi tota roistoa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ähä.köh.köh kirjoitti:

Moniko länsimaa on pakotteiden alla kutsunut euroopan maahan hyökänneen ja ydinaseilla uhitelleen häirikkö putinin valtiovierailulle?

Ruotsi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu