Nyt on tapahtunut taivaallinen ihme tai suuri vahinko persuilta on tullut järkevä ehdotus! Eräs persujen naiskansanedustaja esitti, että koulukiusaamistapauksissa kiusaajan on vaihdettava koulua, ei kiusatun, kuten nykyään. Kerrankin voin olla samaa mieltä!
Maailmankirjat sekaisin
10
<50
Vastaukset
- eXeX
Juu, tuossa asiassa minäkin olen samaa mieltä.
- perpanssiöyhöyh
Eivät kaikki persut ole kiihkoilevia sontaläjiä, vaikka nykyään kaikki kiihkoilevat sontaläjät ovatkin persuja. Öyhöttävä 90% pilaa loppujen maineen.
- Pekka_E
Joo, voi niistä se kymmenen prossaa löytyä ihan oikeita ihmisiäkin. Tuo koulukiusaamisasia on tärkeä; en tiedä, onko sillä muijalla muita terveitä ajatuksia.
- Sama_tulos
Samaan kokonaisprosenttitulokseen päästään toisellakin tavalla. Kun puhutaan vaikka betoninvalusta tai sohvapäällysteistä, niin ihan järkeväähän sieltä voi tulla sen kymmenen prosentin verran. Kun puhe siirtyy vähänkin politiikkaan, siirrytään sontaiselle 90 %:n puolelle.
Osa on kyllä sellaisia uunoja, että betonin jäätyminenkin vahingossa on mamujen, suvakkien, vihervassujen, euron tai ties minkä syytä.
- Ex-kiusattu
Kuka tämä persuedustaja on? On persu kerrankin oikealla asialla.
- Antipersux
Hyvä ehdotus muuten mutta epäilen että lainsäädäntö ei anna tähän mahdollisuutta. Nimittäin lasta ei voi pakottaa vaihtamaan koulua. Ei sitten niin millään. Hänellä on oikeus valita juuri se koulu joka on häntä lähinnä.
Laki sanoo näin ja sen "varpaille" voi astua vain jos vanhemmat suostuvat asiaan. No kuinka moni vanhempi on valmis tunnustamaan, että hänen lapsensa on huonosti kasvatettu, koska tämä kiusaa toisia?
Mitä tulee lain muuttamiseen niin silloin rikotaan perustuslakia. Pykälää oikeudesta "elämään, henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen". Ynnä vielä pykälää "vapaasta liikkumisoikeudesta".
Lisäksi pitää muistaa että kyseinen ehdotus ei ole mitenkään uusi. Se ei ole siis kyseinen persuedustajan "keksimä" vaan itse asiassa "välistämä vetämä". Aiheesta on keskuteltu jo 70-luvun lopulta saakka.
- LukeekohanSoinilaisetNäi
Pari lainausta:
\”Koska islaam on kunnian ja arvovallan uskonto, on mahdotonta ajatella, että kukaan muslimi alistuisi epäuskovaisille;
totisesti muslimin on kiellettyä asua heidän keskuudessaan ja tunnustaa heidän valtansa hänen ylitseen, sillä hänen läsnäolonsa heidän keskuudessaan saisi hänet tuntemaan itsensä heikoksi ja eristyneeksi, ja sitten hänestä tulisi taipuisa ja anteeksipyyteleväinen heidän edessään.\”
“Jokainen, joka liittyy sodan ja epäuskon maahan‟ omasta vapaasta tahdostaan ja uhmaten ketä tahansa muslimien joukosta, joka kutsuu häntä puolelleen, on tämän teon kautta uskonluopio kaikkien islamilaisten uskosta luopumisen lakien mukaan.
Joka kykenee tappamaan hänet, hänen on tehtävä niin. Hänen omaisuutensa on suojaamatonta, hänen avioliittonsa on mitätön, ja kaikki hänen oikeutensa pyyhkiytyvät pois.\”
Erittäin rankasti tiivistäen: ei-muslimit ovat aina pahoja. Kunnon muslimin tulee taistella heitä vastaan ja välttää ystävyyttä ja yhteistyötä heidän kanssaan.
Suuri painotus myös sillä, ettei epäuskovaisille saa alistua. Toisin sanoen Helsingin muslimien läpyskän mukaan kunnon muslimin ei tulisi alistua Suomen laille eikä viranomaisille. Ja nämä on nyt varmaan niitä kuuluisia maltillisia muslimeita.
Eikö tuo ole vihapuhetta?
http://mvlehti.net/2016/03/25/haluatko-tietaa-mita-helsingin-muslimit-ajattelevat-katso/
On siinä kieltämättä ristiriita jos jonkun,tässä tapauksessa islamin opin mukaan paikka johon on tultu vapaa-ehtoisesti,käyttäen pakolaisnimikettä,pitäisi muuttaa koko yhteiskuntamuoto ja järjestys vastaamaan Koraanin tai profeetan oppeja. Jos se ei ole muiden halveksimista,eikä vihapuhetta että kehottaa kaikin tavoin olemaan vastaan-ottajamaan tapojen vastainen,niin mikä sitten on ? Sekö että kantasuomalainen menee rajat kiinni mielenosoitukseen ja vaatii tulijoilta samojen lakien noudattamista mitkä koskevat itseäkin ? Onko se vihapuhetta,tai vihan lietsomista toista etnistä ryhmää vastaan,k...Näytä lisää- Antipersux
Niin että kun Suomessa on asunut muslimeja jo yli sata vuotta, niin he ovat täällä tehneet koko ajan terroritoimia ja tappaneet ynnä murhanneet kymmeniä suomalaisia tuona aikana? Että Eugen Schumann oli hänkin "salamuslimi" kun meni tappamaan maamme tunnetuimmassa terroristitapossa Bobrikovin?
Lukumääräisesti yksi suurimpia islamin uskoisia maita on USA jossa asuu yli kuusi miljoonaa muslimia. Heillä on tuska ja vaiva asua siellä koska joutuvat siellä alistumaan ja asumaan ei-muslimien keskellä? Tämä vuoksi eivät myöskään varmaan noudata USAn lakia?
Kuten tataaritkaan eivät Suomessa asuessaan ole noudattaneet yli sadan vuoden aikana Suomen lakia? Tätäkö sinä tarkoitat? Edelleen pitää kysyä että kuinka monta muslimia sinä ihan henk koht tunnet?
- Arestiriittänyt
Koulukiusaaja ylitti rajan, oliko tuomio mielestäsi kohtuullinen?
http://www.findance.com/uutiset/28814/12-vuotias-tytto-nipisti-poikaa-takapuolesta-koulussa-karu-seuraus- Antipersux
Miten tämä liittyy aiheeseen kun tässä puhuttiin maan nimeltä "Suomi" asiasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410