luottotietojen palautumisen jälkeen ,näkyykö merkinnät ne kuitenkin jossain pankin tiedoissa vähän aikaa luottotietojen palattuakin
miten pian olet saanut asuntolainan
plokiju
6245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä voi saada vaikka heti. Tulot pitää olla riittävät eli käytännössä kokopäivätyö. Omaa rahaakin pitää yleensä olla n. 10 prosenttia kämpän hinnasta ja sitten loput lainalla.
Tilitapahtumiakin tykkää pankkiseurata taaksepäin kun tehdään riskiarviota. Pitää osata siis säästää. Tai sitten hyvät takaajat ja homma on simppelimpi.
Pankeissakin on eroja jotka selviää kysymällä.
Mutta jos olet tehnyt luottokuprun kyseiselle pankille, ei sieltä enää lainaa myönnetä. Silloin vaihdat pankkia.
Itse sain asuntolainan jo muutamaa kuukautta ennen, kuin merkinnät poistuivat. Mutta kannattaa huomioida, että valtiontakausta ei ole mahdollista liittää lainaan, jos on merkintöjä. Omaa rahaa tai muita vakuuksia pitää siis olla enemmän. Pankille ei tosin näyttänyt olevan mitään merkitystä, poistuuko merkintä viikon vai vuoden kuluttua... Yhtä vakavasti ottivat. Kokonaisuus ratkaissee.
Mutta kyllä, merkintöjen ilmoitettuihin poistumisaikoihin pitää pystyä luottamaan.
Omalta kohdaltani meni vuonna 2002 niin että olin vasta vajaa vuotta aikaisemmin maksanut viimeisen erän ulosottoon. Pelkäsin etten saisi asuntolainaa. Toisin kävi sain 165,000 lainaa ja asunto rahoitettiin 100% laina osuudella. Nähtävästi luottotietojen puhdistus aika alkaa siitä kun velat lyhennetään säännöllisesti ilman katkoksia. Joten siten luottotietoni olivat puhdistuneet jo muutama vuosi aikaisemmin.
Lainan myönnettiin 3 tunnissa ja paperit tehtiin seuraavana päivänä.
Nykyisen talon lainan saanti kesti kaksi viikkoa vaikka meillä oli 220,000 euroa omaa rahaa. Kumpaakaan asuntolainaan ei tarvittu takaajia. Asuntolainan myöntäminen on tänä päivänä kiristynyt paljon sitten ensimmäisen asunnon ostossa..
Hieman lisäystä. Joku huomautti että jos kyseiseen luoton antajalle tehnyt "kuprun" niin merkintä pysyy ikuisesti ja luottoa ei heru. Tämä nähtävästi pitää paikkaansa.
Vuosituhannen alussa minulla oli Diners kortti käytössä.Jouduin kerran ilmoittamaan että suurehkon laskun joudun maksamaan osissa koska uuden työpaikan aloitus olikin yllättäen siirtynyt muutamalla kuukaudella ja tuloihin tulisi katkos. Ilmoittivat että on sopimusehtojen vastaista ja pistävät Ref. merkinnän kohdalleni sekä kortin palauttamista leikattuna. 7 vuotta myöhemmin hain uudestaan Diners korttia mutta eivät myöntäneet minulle vedoten aikaisempaan maksuongelmaan.. Et sillei . Muualta sain kortin muutamassa päivässä.
REF-merkintä on olemassaolevan muun merkinnän yhteyteen liitettävä ilmoitus siitä, että velka on maksettu. REF on siis positiivinen merkki.