Presidentti Rytin glorifikaatiolle SEIS!

Antifasisti9.5

Suomi on häpeällisessä tilassa. Siinä missä Euroopan sivistyneet valtiot ovat jo aikoja sitten suorittaneet denatsifikaation, meillä edelleenkin kunnioitetaan sotarikollisena tuomittua presidentti Risto Rytiä. Tälle on tultava loppu! Suomi taisteli Natsi-Saksan fasistien puolella ja aloitti hyökkäyssodan rajanaapuriamme Neuvostoliittoa vastaan, joka oli aikaisemmin antanut meille itsenäisyyden. Taistelimme väärällä puolella ja tämä on historiallinen tosiasia. Risto Ryti olisi kaiken oikeustajun mukaan pitänyt vetää hirteen Nurnbergin oikeudenkäynnin natsirikollisten tapaan. Rytin armahdus on kansallinen häpeä.

Presidentti Rytin patsas tulee välittömästi kaataa ja kaikkiin koulujen oppikirjoihin on tehtävä muutos, jossa lapsille opetetaan Rytin olleen Euroopan vapautta vastaan fasismin puolesta taistellut sotarikollinen. Valtamedian on puututtava Rytin glorifikaatioon parantavalla otteella. Ensimmäinen askel on julkisesti tuomita Rytin menestys Suuret Suomalaiset -äänestyksessä vuonna 2004 ja tuottaa aidosti informaativista ohjelmaa Rytin sotarikoksista.

9

133

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antivenalainen

      Venajassa kkaytetaan glorifikaatiota, suomenkielessa ei. Terveisia Pietariin etelaiselta pallomnpuoliskolta.

    • Abrahamm

      Stalin armahti Mannerheimin ja antoi luvan olemattomaan terveyden hoitoon ulkomailla. Mannerheim ehti jo kirjoittaa suvulleen perintöstään, ennen teloittamista ?

    • Tietääkö Antifasisti9.5 mitä Suomessa tapahtui talvi- ja jatkosotien aikana?

      Silloiset päättäjät toimivat niiden tietojen ja kokemusten mukaan, mitä heillä sillä hetkellä oli. Jälkeenpäin on helppo arvostella, vaikka se ei kovin älykästä kuvaa arvostelijasta annakaan.

      Miten olisi käynyt, jos se Natsisaksa olisikin ollut voittajana toisessa maailmansodassa?

    • Antifasisti9.5

      Jos Natsi-Saksa olisi voittanut me heräisimme joka aamu Heil Hitler tervehdykseen. Se olisi kaikkein pahin skenaario. Kaikki kunnia urheille liittolaisille ja meidänkin vapauttamme puolustaneelle Puna-armeijalle!

      Päättäjät eivät olisi olleet ollenkaan vaikeassa tilanteessa, jos vain eivät olisi antaneet ulkovaltojen, pääasiallisesti brittien sotkeutua itsenäisen maamme politiikkaan ja ajaa kansa vastentahtoisesti hyökkäyssotaan rauhanomaista naapuria vastaan! Fasistijohtajamme jotka tuomittiin sotasyyllisiksi ovat yleiseurooppalaisen hengen mukaisesti sotasyyllisiä ja he eivät ansaitse minkäänlaista maineenpalautusta - päinvastoin!

      Anteeksi, hyvä isä Stalin, meidän isämme taistelivat väärällä puolella!

      • Ryti toimi sen hetkisen tiedon varassa. Ja edes tämänhetkisen tiedon perusteella ei voi väittää, että jollakin toisenlaisella politiikalla Suomen kärsimät menetykset ja kärsimykset sodassa olisivat olleet pienemmät.

        Rytin toiminta aseavun hankkimiseksi Saksasta jatkosodan loppuvaiheissa oli erittäin suuriarvoista. Ilman sitä historiamme olisi todennäköisesti ollut toisenlainen Neuvostoliiton vasallivaltiona.


      • Antifasisti9.5
        Erasmus kirjoitti:

        Ryti toimi sen hetkisen tiedon varassa. Ja edes tämänhetkisen tiedon perusteella ei voi väittää, että jollakin toisenlaisella politiikalla Suomen kärsimät menetykset ja kärsimykset sodassa olisivat olleet pienemmät.

        Rytin toiminta aseavun hankkimiseksi Saksasta jatkosodan loppuvaiheissa oli erittäin suuriarvoista. Ilman sitä historiamme olisi todennäköisesti ollut toisenlainen Neuvostoliiton vasallivaltiona.

        Pötypuhetta! Neuvostoliitto ei uhannut Suomea millään muotoa ja Ryti tiesi sen varsin hyvin, mutta fasismin sympatisoijana antoi ulkovaltojen vaikuttaa Suomen politiikkaan ja ajoi maamme sotaan kansan tahdon vastaisesti ampumalla häpeälliset Mainilan laukaukset. Suomi on sotasyyllinen ja Rytin myytti on purettava - tämän olemme maailmalle velkaa!


      • Kontio39

        Mistä näitä paskanjauhaja oikein sikiää?
        Tasavallan Presidentti Risto Ryti on suuri suomalainen valtiomies. Hän hoiti postinsa siinä määrin taitavasti itsensä uhaten, että me täällä armaassa Isänmaassamme saamme yhä edelleen elää vapaina kansalaisina.
        Jos toisin olisi käynyt saisimme Siperiassa puunjuuria.


      • Antifasisti9.5
        Kontio39 kirjoitti:

        Mistä näitä paskanjauhaja oikein sikiää?
        Tasavallan Presidentti Risto Ryti on suuri suomalainen valtiomies. Hän hoiti postinsa siinä määrin taitavasti itsensä uhaten, että me täällä armaassa Isänmaassamme saamme yhä edelleen elää vapaina kansalaisina.
        Jos toisin olisi käynyt saisimme Siperiassa puunjuuria.

        Ryti oli suuri antisuomalainen sodanlietsoja ja natsien sympatisoija. Neuvostoliitto antoi Suomelle vapauden, ei Ryti. Stalin arvosti Suomen työtätekevää kansaa niin paljon, että pääsimme sotakorvauksissa uskomattoman helpolla - miehityshallinto kuten Natsi-Saksalle ja Japanille kävi ei olisi ollut yhtään epäoikeudenmukainen sotasyylliselle Suomelle, mutta Stalin uskoi rehelliseen kansaamme jota rikolliset johtajamme veivät harhaan. Suomi on itsenäisyydestään kiitollisuudenvelassa Stalinille ja Euroopan vapauden puolesta taistelleelle Punaiselle Armeijalle.


      • Antifasisti9.5 kirjoitti:

        Pötypuhetta! Neuvostoliitto ei uhannut Suomea millään muotoa ja Ryti tiesi sen varsin hyvin, mutta fasismin sympatisoijana antoi ulkovaltojen vaikuttaa Suomen politiikkaan ja ajoi maamme sotaan kansan tahdon vastaisesti ampumalla häpeälliset Mainilan laukaukset. Suomi on sotasyyllinen ja Rytin myytti on purettava - tämän olemme maailmalle velkaa!

        Tuo kertoo, että et tunne historiaa. Mainilan laukausten aikana presidenttinä eikä pääministerinä ollut Ryti. Presidenttinä oli Kyösti Kallio ja pääministerinä Aimo Cajander. Hallituksessa oli Maalaisliitosta viisi, SDP:sta viisi ja Edistyspuolueesta kaksi jäsentä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2189
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      152
      924
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      893
    5. 64
      881
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      38
      856
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      111
      840
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe