Yhtä maata

saku.timonen

– Tämä saattaa johtua vaikkapa työttömyydestä, koulutuksen, sosiaalisten suhteiden, perheen tai kielitaidon puuttumisesta. Tällaiset asiat voivat tuoda tunteen, ettei ole enää mitään menetettävää ja tehdään päätös vaikkapa taistelualueelle matkustamisesta.

– Uskonto saattaa olla laukaiseva tekijä silloin, jos ihminen altistuu uskonnolliselle propagandalle.

Näin kertoi radikalisoitumisen taustoista Helsingin poliisin ylikomisario Jari Taponen. Hänen sanomansa pätee yhtä lailla mahdollisesti radikalisoituviin maahanmuuttajiin ja kantasuomalaisiin. Syrjäytyneet muslimitaustaiset maahanmuuttajat saattavat uskoa onnensa löytyvän islamilaisesta terroristijärjestöstä ja suomalaiset syrjäytyneet väkivaltaisesta äärioikeistosta.

Pitkittyvä työttömyys, koulutuksen puute ja yleinen näköalattomuus tulevaisuuden suhteen aiheuttavat raivoa ja raivo etsii purkautumistietä. Turhautuneelle maahanmuuttajalle näennäisenä kimmokkeena saattaa olla uskonto ja kantasuomalaiselle ylikorostettu ja väärin ymmärretty isänmaallisuus. Jos yhteiskunta ei välitä ihmisistä, niin he muodostavat omia yhteisöjä. Ne eivät ole mitään idyllisisä utopioita, joissa köyhät auttavat toisiaan, vaan ne radikalisoituvat ja suuntautuvat väkivaltaisesti kaikkia vastaan.

Kun lueskelee vaikkapa Rajat kiinni-ryhmän Fb-sivua, niin siellä korostuu isänmaallisuus. Se on sikäli kummallista, että usein samat isänmaan nimeen maahanmuuttajia vastaan sotaa vannovat kertovat, miten huonosti isänmaa on heitä itseään kohdellut. Joku sanoo, että sairaudet ja työttömyys ovat vieneet häneltä kaiken ja ainoa hengissä pitävä asia on isänmaallisuus. Joku toinen on menettänyt työnsä ja perheensä ja korvannut ne isänmaallisilla iskulauseilla. Yhteinen vihollinen ei kuitenkaan ole hallituksen kurjistamispolitiikka, vaan maahanmuuttajat.

Nämä ihmiset eivät ole ymmärtäneet, että vaikka tänään poistettaisiin maasta kaikki maahanmuuttajat, niin heidän oma työmarkkinatukensa ja toimeentulotukensa ei nousisi senttiäkään ensi kuussa, ensi vuonna eikä milloinkaan. Sosiaalietuudet eivät ole nollasummapeliä, jossa tietty potti jaetaan tasan tarvitsijoiden kesken. Etuudet perustuvat lakiin ja siksi niihin on aina löydyttävä rahaa lain edellyttämä määrä. Jos tuensaajat yllättäen vähenisivät, niin etuudet pysyisivät silti samoina. Säästyneet rahat yksinkertaisesti säästettäisiin tai käytettäisiin johonkin ihan muuhun.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saku.timonen

      Roskajulkaisu MV yllytti tällä viikolla juuri näitä etuuksilla elämään joutuvia kertomalla yhden maahanmuuttajan saamista etuuksisista jostain käsiinsä saamiensa oikeiden asiakirjojen kanssa. Mukana oli toimeentulotukilaskelmia, joiden mukaan maahanmuuttaja oli saanut toimeentulotukea yhtenä kuukautena 29,18 euroa, toisena pyöreät nolla euroa ja kolmantena 62,85 euroa. Tämä riitti nostattamaan hillittömän raivon, koska MV enempää kuin lukijatkaan eivät osanneet lukea toimeentulotukilaskelmia. He pitivät kaikkia laskelman tulo- ja menopuolelle merkittyjä summia myönnettynä tukena. He eivät tajunneet, että laskelman viivan alle jäävä miinusmerkkinen summa eli vaje on se myönnettävä tuki. Sitä MV ei tiennyt tai ei välittänyt kertoa.

      Propaganda toimii juuri näin. Nostatetaan vihaa joko suoraan valehtelemalla tai kertomalla vain osatotuuksia. Vihan nostattajina toimivat itse kutakuinkin hyvin pärjäävät, jotka haluavat rekrytoida itselleen johdettavia joukkoja. Heidän joukossaan on mm. Espanjassa asuva mainostulojen kerääjä, startup-yrittäjänä toimiva koodaaja, itse tuilla elävä ikuinen opiskelija ja pari kansanedustajaksi päässyttä hyvän perheen alisuoriutujajälkeläistä.

      Nämä johtajat huutavat isänmaan nimeen, koska se toimii ilmeisen hyvin ja sotajoukko kasvaa. Tämän sotajoukon rivimiehet eivät ymmärrä, että isänmaa ei piittaa heistä paskan vertaa. Heitä ei kaivata taistelemaan kaduille, vaan he ovat vain tarvittaessa poistettava häiriötekijä. Vain heidän johtajansa tarvitsevat heitä pönkittämään omaa asemaansa.

      Ihan samalla tavalla poistettavia häiriötekijöitä ovat radikalisoituvat muslimit. Kun näitä kahta joukkoa katsoo, niin niissä ei ole mitään eroa. Yhtä maata kuin maalarin housut.

      Ja sen alkusyyn sanoikin ylikomisario Taponen:

      – Tämä saattaa johtua vaikkapa työttömyydestä, koulutuksen, sosiaalisten suhteiden, perheen tai kielitaidon puuttumisesta. Tällaiset asiat voivat tuoda tunteen, ettei ole enää mitään menetettävää.

    • persepuolue-ps

      Liian vaikeita asioiat persuille. Vain perse ja p..ka kiinnostavat heitä - tosin tuota jälkimmäistä sanovat hienostellen "jytkyksi".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      278
      5819
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      37
      3396
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      143
      2627
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      221
      2102
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      78
      1635
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1057
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      855
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      124
      847
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      798
    Aihe