Vetovoimaisuutta

KummastuNuut

Mitäs jos kuljettaisiin kerrankin omaa tietä, pidetään paikkakunta paikkakuntana eikä toisten jäljittelijänä. Suomalaisilla on jo kaipuu paikkakunnalle missä vieras kulttuuri ei jokapaikassa häiritse, esimerkiksi kerrostalossa jossa työttömät maahanmuuttajat pitävät koko yön bileitä, raiskaavat naapureita ynnämuutamukavaa. Mitäs jos ollaan edelläkävijöitä ja annetaan tämän paikkakunnan kasvaa Suomalaisuuden myötä, meistä voisi tulla se turvasatama ja se viimeinen paikka missä kansallisuutta uskaltaa ilmaista ilman pelkoa pommituksista. Tulijoiden määrä on expotentiaalinen ja koulutus varmasti riittävää.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VetoiMMoisasuutta2

      Kuka tahansa, suvakeista rasisteihin voi tutustua Islamin uskoon ja siihe miten sitä ylläpidetään ja miten se on näiden meidän omaksumien kansainvälisten lakien vastaista. Totta ehdottomasti ja todellisuudessa se kuulostaa juuri siltä asialta mitä ei ikinä kuuna päivänä haluaisi kuulla tai oppia.

      Todellisuus vain on se ettei enää eletä lintukodossa vaan maailmassa joka huutaa järkeä ja tämä järki jota useimmat uskovat ovat kaikkea sitä vastaan mitä me puolustamme.

    • Uuden-voimalla

      Enpä jaksa uskoa metodiisi turvasatamasta, paikkakunnan vetovoima on niin monisäikeinen asia ettei siihen hetkessä vastata. Outokumpu on yksi paikkakunta muiden joukossa, väkimäärä pikkuhiljaa vähenee luonnollisen poistuman, muuttoliikkeen, ym tiimoilta. Ei huolta näin myös naapuripitäjissä, ainoat kasvupisteet Pohjois-Karjalassa on Liperi ylämyllyn avuilla, Kontiolahti ja Joensuu enemmän tai vähemmän vetoapuna kaikilla. Outokumpu jää somasti Kuopion ja Joensuun välimaastoon ja ei kiinnosta muuttajia välimatkojen vuoksi.

      Maahanmuuttajat hyvin kotoutettuina antaisivat piristysruiskeen monella tasolla. Työpaikkoja, vilkastuvan katukuvan palveluineen nimenomaan rahaa ja elinvoimaa menestystä...

      • Tulevaisuu7

        Joo, aina ja ikuisesti ILMAISET MAAHANTUNKEUTUJAT on meidän onnemme ja ratkaisu!! Hurraa, toivottavasti kaikki kohta noudatamme sharia lakia!


    • uunituore2

      SPR ja sinä. Mukaan toimintaan. Osta kerrostalo äkkiä. Laita yhteiskunta ja veronmaksajat hyödyttämään sinua.

    • IhMeittelen

      Odotamme ihmettä, sitä mitä missään muualla ei vielä ole tapahtunut, muslimien integroituminen valtaväestöön, totta hirmuisen rasistiselta kuulostava kommentti mutta valitettavasti enemmän kuin totta. Odotamme ettei meille kävisi niin kuin äärettömän suvaitsevalle ja muukalaisia nuoleskelevalle Ruotsille. Totta, meille ei käy niin, vaan pahemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      154
      1519
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe