Kun evokkitiede ei koskaan saa mitään valmista aikaan, sen täytyy aina vain korjailla itseään. Nyt vitetään taas jotakin, jota ei ole aikaisemmin osattu ennustaa.
http://yle.fi/uutiset/tutkijoilta_hurja_ilmastoennuste_golfvirran_heikkeneminen_tuo_ennatysmyrskyt/8768064
Kyllä siitä vielä uusi vedenpaisumus tulee, ja silloin evokit ovat helisemässä. "Ihan naurattaa, hehe," kommentoi haastatteluun tavoitettu kreationistinen asiantuntija.
Uusi vedenpaisumus?
14
<50
Vastaukset
- RSLJ
Raamatussa sanotaan:
20. Ja Nooa rakensi alttarin Herralle ja otti kaikkia puhtaita karjaeläimiä ja kaikkia puhtaita lintuja ja uhrasi polttouhreja alttarilla.
21. Ja Herra tunsi suloisen tuoksun ja sanoi sydämessänsä: "En minä koskaan enää kiroa maata ihmisen tähden; sillä ihmisen sydämen aivoitukset ovat pahat nuoruudesta saakka. Enkä minä koskaan enää tuhoa kaikkea, mikä elää, niinkuin nyt olen tehnyt.
22. Niin kauan kuin maa pysyy, ei lakkaa kylväminen eikä leikkaaminen, ei vilu eikä helle, ei kesä eikä talvi, ei päivä eikä yö."
Eli niin kauan kuin maa pysyy, jatkuu kaikki kutakuinkin samanlaisena. Mutta sitten kun maapallon aika koittaa käy seuraavasti:
7. Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.
8. Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".
9. Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.
10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.- Kreationismi_on_sairaus
"Raamatussa sanotaan:"
Se nyt hihu on täysin yhdentekevää mitä muinaisia satuja sisältävissä kirjassa tarinoitaan.
Taikauskoisten luuloilla ja uskomuksia ei ole merkitystä todellisuudessa.
Totisesti on tuoksuvan tuliuhrin aromi suloinen ja mieluisa. Pääsiäiseksi ajattelin laittaa karjalanpaistin joka on melkein mutta ei täysin hirveä.
Ja toden totta - kun vesi lämpenee niin se paisuu.- Wanhaa.tietoa
" alkuaineet kuumuudesta hajoavat"
Tää on jotenkin nykyisen tiedon valossa väärin. Eikö raskaammat alkuaineet ole muodostuneet juurikin äärimmäisissä lämpötiloissa- ne nyt mihinkään kuumuudessa hajoa, pikemminkin fuusioituvat... Wanhaa.tietoa kirjoitti:
" alkuaineet kuumuudesta hajoavat"
Tää on jotenkin nykyisen tiedon valossa väärin. Eikö raskaammat alkuaineet ole muodostuneet juurikin äärimmäisissä lämpötiloissa- ne nyt mihinkään kuumuudessa hajoa, pikemminkin fuusioituvat...Raamatun aikaiset alkuaineethan olivat maa, vesi, ilma ja tuli.
naapurin.kissa kirjoitti:
Raamatun aikaiset alkuaineethan olivat maa, vesi, ilma ja tuli.
Tuli siis hajoaa kuumuudesta. Jumala on kookas.
- tieteenharrastaja
RepeRuutikallo kirjoitti:
Tuli siis hajoaa kuumuudesta. Jumala on kookas.
Tuli on kuumentunutta ilmaa. Lisää kuumennettaessa se muuttuu ensin ioni-, sitten atomiydin- ja lopulta alkeishiukkasplasmaksi. Fysiikkakin on isonlainen.
tieteenharrastaja kirjoitti:
Tuli on kuumentunutta ilmaa. Lisää kuumennettaessa se muuttuu ensin ioni-, sitten atomiydin- ja lopulta alkeishiukkasplasmaksi. Fysiikkakin on isonlainen.
E-e-e-e-en ko-ko-kommentoi
–Juice Leskinen: Siniristiloppumme
- heh-heh-heh-
Kyseinen asiantuntijana esiintynyt kreationisti lienee palstalaisille tuttu nimimerkillä Jyrbä muiden muassa kirjoittava mytomaani. Hän kun on niin piintynyt siihen "hehe" naurahdukseensa, että ei malta jättää sitä pois edes teinityttönä esiintyessään:D
- IlkimyksenUutispalvelu
Vakuutan ettei tuo ole Jyrbän aloitus. Sinulta taisi jäädä huomaamatta, että esitin sen lainausmerkeissä ja ikään kuin olisin haastatellut jyrpälettä.
- utti
Ai pahus, nyt kun menit mainitsemaan tuon niin voi jättää tavaramerkkinsä pois ja on taas suurempi riski vastata turhaan multinikille ;).
Kyllä nyt ovat lopun ajat tulossa, ilmasto muuttuu ja vesi paisuu, ja pääsiäisenä nähtiin sodattomassa Suomessakin tulipalloja peräti kahtena päivänä.
http://yle.fi/uutiset/tulipallo_taivaalla_hammastytti_paasiaispyhina/8772226
Onneksi ei tarvitse haalia kovin paljon elintarvikkeita varastoon, koska hätätilassa pärjään pitkäänkin maan tomua syömällä, ja kun nielaisen jonkun hiirtä isomman, voin sen jälkeen paastota parikin viikkoa. Minut on siis suunniteltu paljon paremmin kuin ihminen.Satuin näkemään vilaukselta tuon jälkimmäisen tulipallon ollessani pihalla. Upea näky, sinertävä suurikokoinen tulipallo, joka laskeutui nopeasti. Hupaisaa, että noiden etäisyyden arviointi on niin vaikeaa: itsestäni näytti, että se iskeytyi Helsingin keskustaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1215737- 292090
- 1771922
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661094Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101083Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24977- 73967
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24892Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12755