Vaaleissa yli tuhat ehdokasta tavoittelee pääsyä Metallin liittokokoukseen, joka valitsee muun muassa liiton johdon. Eniten ehdokkaita on sosialidemokraattien vaaliliitolla, 660. Vasemmistoliittolaisten vetämällä vaaliliitolla ehdokkaita on 489. Esimerkiksi perussuomalaisia on ehdolla kaksi.
Aallon mukaan on peiliin katsomisen paikka, jos muita ryhmittymiä ei nouse sosialidemokraattien ja vasemmistoliittolaisten rinnalle.
SAK häpeää jo tätä vaaliasetelmaa..
21
<50
Vastaukset
- Missä_listat
Missä on persujen ja missä on kepulaisten vaaliliitot metallissa? Ei heitä ole kukaan estänyt laittamasta listoja. Eikö he kehtaa esiintyä oman puolueensa nimissä?
- vjhdsfl
Työpaikkakiusaaminen ja muilu....?
- soosoosossutaakoo
Ei sinne noin vain mennä. Siellä painostetaan satoja väärien puolueiden kannattajia ottamaan lopputili. Kun huomataan että joku muu kuin sossu kommari, yrittää laittaa ehdokkaita. Sillä jokaisen pitää tietää se että SAKn liitot on vain noiden kahden puolueen käytössä. Muut ovat hiljaa ja tekevät ne liittojen raskaimmat työt, mitä sossu komukat ei viitsi.
- MunakarvaJombenHyväJohto
soosoosossutaakoo kirjoitti:
Ei sinne noin vain mennä. Siellä painostetaan satoja väärien puolueiden kannattajia ottamaan lopputili. Kun huomataan että joku muu kuin sossu kommari, yrittää laittaa ehdokkaita. Sillä jokaisen pitää tietää se että SAKn liitot on vain noiden kahden puolueen käytössä. Muut ovat hiljaa ja tekevät ne liittojen raskaimmat työt, mitä sossu komukat ei viitsi.
Tiedän tapauksen, jossa työnjohtaja painostettiin tehtaalta pois kun kävi ilmi, että hän on Keskustan kannattaja.
- Tällaista_politiikkaa
MunakarvaJombenHyväJohto kirjoitti:
Tiedän tapauksen, jossa työnjohtaja painostettiin tehtaalta pois kun kävi ilmi, että hän on Keskustan kannattaja.
Kerroppa tapaus? Mitä teki työnantaja? Minä olen ollut monessa yrityksessä töissä, mutta en koskaan ole nähnyt, että tynjohtaja pystyttäisiin painostahan töistä pois muun taholta kuin työnantajan taholta.
Minusta tämän politisoitumiskeskustelun aloitti Tehy:n Kotikynttilä, joka on kova kokoomuslainen itse ja peri toimen tältä Kataisen "Sari sairaanhoitajalta". - kepukuntalainen
MunakarvaJombenHyväJohto kirjoitti:
Tiedän tapauksen, jossa työnjohtaja painostettiin tehtaalta pois kun kävi ilmi, että hän on Keskustan kannattaja.
Tiedän tapauksen, jossa työntekijä painostettiin työpaikalta siitä huolimatta, että hän oli kepulainen. Ei sopinut edes omiensa joukkoon kusipäisyydessään.
- Jotainnyt
tarttis tehdä.
- AnttiRinne
myös näissä kuvioissa mukana..
- Kovaa_peliä
Siis missä? Tämä kokoomuksen Kotikynttilä yrittää "kalifiksi kalifin paikalle". Hän haluaa kampittaa STTK:n Antti Palolaa josta on povattu suurliiton puheenjohtajaa.
Tässä ainoa politikoiva on tämä Kotikynttilä. - AnttiRinne
on AY-änkyrä..
- Rottara
Kovaa_peliä kirjoitti:
Siis missä? Tämä kokoomuksen Kotikynttilä yrittää "kalifiksi kalifin paikalle". Hän haluaa kampittaa STTK:n Antti Palolaa josta on povattu suurliiton puheenjohtajaa.
Tässä ainoa politikoiva on tämä Kotikynttilä.Antti Palolasta ei ole johtajaksi. Hänellä on hiukan epäselvää, millaista linjaa pitäisi vetää, mikäli jotain johtaa - lähinnä johtamaansa kohtaan.
- Punikit_pitää
omat vaalit. Vain punikkeja voi äänestää.
- noinsemene
Tuohon ei auta muu kuin, sossu komukoiden poisto eduskunnasta. Sitten he saattavat vasta huomata, miltä kivikaudelta SAKn säännöt ovat.
Kun siellä pidetään puoltamiljoonaa kansalaista vankina, vielä nykyaikana. Niin Lylyä ja Rinnettä rinnuksista kiinni ja käskeä laittaa järjestö ojennukseen. - Meninensimmäiseen
työpaikkaani niin kaveri laittoi paperin eteeni ja sanoi, nimi tuohon jos aiot tällä työmaalla olla..
- Sitä_kutsutaan
Meninensimmäiseen kirjoitti:
työpaikkaani niin kaveri laittoi paperin eteeni ja sanoi, nimi tuohon jos aiot tällä työmaalla olla..
punikkipiireissä demokratiaksi...
- Hauskojajuttuja
sattui suuren suuni takia, jouduin mm istuttamaan viherkasveja firman polkujen varteen.
- Xxjuuxx
Sattuneista syistä duunareilta ei ole enää vetoa porvareita kohtaan. Persut ja kepulaiset eivät lähde munaamaan itseään jäämällä ilman ääniä. Kokoomus edustaa taas ryhmää jonka ehkä viimeinenkin tomppeli tajuaa olevan jotain muuta kuin duunarin puolella.
Duunarin puolella on vasemmalla olevat ryhmät, niin se vaan menee.- Hyvääpääsiäistä
Voi perkele sinuakin tyhmää komukka tolliskoa. Te ette ole kenenkään puolella vaan kaikkia, ja vallankin hyvinvointia vastaan. En tiedä ketään tyhmenpää kuin kommunisti jota sosiallistit vielä puoltaa.
- Syndooma
jos kansan elintaso nousee, laskee sosialistien kannatus samassa suhteessa..
- Xxjuuxx
Syndooma kirjoitti:
jos kansan elintaso nousee, laskee sosialistien kannatus samassa suhteessa..
Hyvääpääsiästä voisi kommentoida, että hyvää pääsiäistä.
Syndroomalle, mistä niitä sosialisteja löytyy? Suomen nykyvasemmiston sosialismi rajoittuu tasa-arvon ja solidaarisuuden tasolle. Mikäli vasemmiston kannatus olisi tasolla jolla voisi päästä oikeasti vaikuttamaan suuriin asioihin kannattaisiko heti ryhtyä kannattamaan kansan kurjistamista. Niinkuin nyt tehdään. - Onneksinyt
vasurien kannatus rajoittuu n 20 prosenttiin, suomalaiset ovat järkevää kansaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406