Carl Haglund ei jatka Yli-Pakkoruotsittajana!!!

MeVoitammeJaRKPHäviää

Olemme voittaneet ensimmäisen taistelun sodassa pakkoruotsia vastaan, jippiii!
Calle on todennut, ettei enää pysty pakkoruotsittamaan meitä suomalaisia, ja myöskin tajunnut ettei RKP palaa hallitukseen milloinkaan. Siksi lähtee pois RKP:n johtopaikalta ja todennäköisesti pompsahtaa johonkin suru-säätiön hallinnoimaan lafkaan kekkuloimaan.

Sodat voitetaan taistelu kerrallaan. Tässä yksi sulka suomalaisten hattuun. Kvaak, kvaak, sanoi ankka kun sulat suomalaiseen hattuun lähtivät. Onneksi kesä on tulossa, mutta syksyllä on kyyti kylmää.

19

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmmmmmm

      Mikä hyväpalkkainen kiintiövirka pikkucallea mahtaa odottaa? Joku folktingeltongelin pakkoruotsittamisasiamies varmaankin...

    • rahan_tulo_loppui

      Ei enää helppoa rahaa - rotat jättää hukkuvan laivan ensimmäisenä

      • tambieda

        Eva Biaudet tilalle, niin saadaan RKP:n kannatus puolitettua.


      • sikamaista

        (VALE OIKEUDENKADINAATTI) mutta huonolahjainen ei saanut paperia,silti änkäs virkaan vaikka oli päteviä suomalaisia hakemassa ,sit jäi kiinni ei joutunut edes käräjille.


    • KreikanTiellä

      Vallanhimoiset SDP ja SAK pikkuhiljaa jäytää romuksi koko poliittisen päätöksenteon. Suomi on niin kuralla kuin olla ja voi. Carl on vielä nuori mies, miksi käyttää aikaa sellaisen maan pelastamiseen, joka ei halua pelastua.

      • Ex-pat

        Huvudet på spiken.


    • FennoOnLahopää

      Fenno kuvittelee, että puolueen puheenjohtaja ei ikinä vaihdu. Esim. diktaattori Soini.

    • askelterapia

      Onnittelut Haglundille järkevästä päätöksestä. Olinkin ihmetellyt, miten noin fiksu, ahkera ja lahjakas suht. nuori mies tuhlasi aikaansa RKP:n
      kaltaisen paikalleenjämähtäneen ääriliikkeen palveluksessa..

      Mutta miten pitää tulkita tämä ?
      "Lisäksi hän ilmoittaa kadottaneensa viimeisen ministerivuoden aikana uskon järkevän politiikan tekemiseen. "

      Eli RKP:n vaatimus aikaistaa pakkoruotsi ja kansalaisaloitteen torjuminen ei ollutkaan järkevää politiikkaa.. kiitos Calle tunnustuksesta!

      Olin jo aikeissa vetäytyä pääsiäisen viettoon "viulut soiden", mutta kyllähän näin isoa asiaa pitää kommentoida! Onnittelut vielä kerran, Calle!

    • 717

      Haglundin eroilmoitus kertoo persujen politiikan onnistumisesta.

      Haglundilla on ilmeisesti tietoa, että pääsee ansaitusti jonkin VOKin johtajaksi.

      • Ensin_tippui_Waltsu

        Ensin tippui Waltsu

        Sitten fondis-Hagis

        .


    • jantterii

      Paras uutinen Suomen politiikasta pitkään aikaan. Calle on järkevän näköinen ja tyylikäs kaveri, ja jos hän heittää hanskat tiskiin 36-vuotiaana, niin puolueella ei todella ole tulevaisuutta. Seuraajaksi tulee joku uivelo nainen jonka kaudella kannatus painuu alle äänikynnyksen, joka pian saadaan voimaan. Vielä kun Stubb saadaan vaihtoon, niin kielietuoikeuksien purku voi alkaa. Ehkä minun elinaikanani ne katukyltit saadaan yksikielisiksi sittenkin. Mutta se on viimeinen askel, pakkoruotsista aloitetaan!

      • askelterapia

        Callella on pakko olla jokin varalaskukenttä.. Muuten svekosaurukset eivät petturia hyvällä katso!! Olisko siirtymässä Eurooppaan unioni-hommiin ?

        HS 20.4.2015 1
        "Rkp kasvatti eduskuntapaikkojensa määrän Uudellamaalla kolmesta neljään, mikä oli vaalipiirin kovin yllätys gallupeihin nähden.

        Haglund keräsi vaalipiiristä yli 21 000 ääntä, mikä oli Uudenmaan kolmanneksi ja koko maan neljänneksi suurin saalis. Haglundin äänimäärää voi pitää hurjana pienen eduskuntapuolueen edustajalle."

        Tilalle talibani-Henriksson, niin "Untergang" on tosiasia!

        https://www.youtube.com/watch?v=t7PmzdINGZk


      • Ex-pat

        Nog är ni ju av otroligt klent material om ni inte klarar av så simpla saker med en 95%:s majoritet.


    • merimetsolaulaa

      Olin jo keskittynyt Jeesuksen kärsimyksiin ,mutta kyllä Callen "vaikeat päätökset" ansaitsevat kommentit . Seisoit ylväänä kenraalien vierellä aina kun miestä tarvittiin. On hyvä että et paljastanut "perhesyitä"jotka auttoivat luopumaan. Kevät on rakkauden aikaa ---ja olet nuori mies ---arvasinko oikein

    • todellinen_erosyy

      Haglund väitti turhautuneensa yleisesti politikointiin. Kuitenkin todellinen syy on RKP:n luonne pelkkänä kieli- ja etuilupuolueena. Se turhauttaa Callea, joka haluaisi keskittyä muihin tärkeämpiin asioihin. Mutta kun se ei ole RKP-johtajalle sallittua!

    • veikkaan että koska rkp kuitenkin on perustamisestaan asti ollut suuromistajien, pääomapiirien ja ruotsin valtion lobbausjärjestö niin näiden intressien edistämisessä kalle ei ole tyydyttävästi onnistunut sekä hallituksen (missä rahapäätökset tehdään) ulkopuolelle jääminen. uhkakuvia maalaavalla kielipolitikoinnilla sumutetaan ruotsinkielisiä äänestäjiä ja varmistetaan peruskannatus n. 4% ynä ennen muinoin hallituspaikka (missä rahapäätökset tehdään).

    • mämmiä

      Väsyi paskanpuhumiseen

      • askelterapia

        "Väsyi"--
        Ei mikään ihme, kun joutuu toistamaan järjettömyyksiä päivästä toiseen,
        Tulevaisuusvaliokunnan puheenjohtaja menetti oman uskonsa ruotsin kielen tulevaisuuteen....
        Ehkä Marjan Vallassa herätti miehen ajattelemaan:
        "Yle Kioski Carl Haglundia hiillostetaan pakkoruotsista ja Suomen keinotekoisesta "kaksikielisyydestä". Marjan vallassa. 4.2.2016

        https://www.youtube.com/watch?v=qSJ4Y9u4H_I


    • utera

      Ei tainut puheenjohtajana kyvyt muuhun riittää kuin haukkua maahanmuutosta kriittisesti ajattelevia rasisteiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe