Viljelijät ovat Sulo Vileneitä

Ostavat 100 000 €:n traktorin, saavat halvalla kun poistojen jälkeen hinnaksi tulee vain 40 000€. Kolmen vuoden jälkeen sama homma ja aina on uusi traktori alla. Muuten mukava, eivät vaan huomaa että velka sen kun kasvaa. Sitten kitistään miten ei kannata viljellä.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Selitäpä hieman tarkemmin, miten tuo yhtälö toimii. Itse olen joutunut koneistani maksamaan täyden hinnan, menojäännöksestä olen sitten saanut tehdä 25% poiston. Uudempi 2 Traktoristani on 22 vuotta vanha, eikä se vieläkään ole kokonaan poistettu, no arvo verotuksessa ei tosin ole enää kummoinen, mutta toimiva peli silti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostasiehyvätraktori kirjoitti:

Ostavat 100 000 €:n traktorin, saavat halvalla kun poistojen jälkeen hinnaksi tulee vain 40 000€. Kolmen vuoden jälkeen sama homma ja aina on uusi traktori alla. Muuten mukava, eivät vaan huomaa että velka sen kun kasvaa. Sitten kitistään miten ei kannata viljellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu