Alokas kausi oli ohi ja olimme kesäisellä metsäleirillä sotaharjoituksissa. Olin todella kyllästynyt armeijaan ja pettynyt siihen mitä se sisälsi.
Olin aina ollut kova poika kiipeäämän puihin. Kesken tahtinmarssin näin hienon vanhan koivun. Säntäsin sen juureen ja kiipesin n. 5-6 metrin korkeuteen.
No kaikkien tahtimarssi keskeytyi. Alikit tulivat puun juurelle ja alkoivat huutaa että "alas sieltä!"
Aloin raakkua puussa kuin varis ja ravistin samalla puunrunkoa, että pöllysi vain. Kohta meidän luutnantti tuli paikalle. "mitä helvettiä te siellä teette heti alas sieltä! Kenraalikin on tarkastus käynnillä!"
Nyt aloin huutaa talitintti "titityy titityy!" Ne muut marssijat joita oli noin 50. nauratti, tai ainakin suurinta osaa niistä. "tulkaa alas" kävi käsky.
"En tule herra kroisantti!" huusin. Sitten osaa varusmiehiä käskettiin kerätä 4 sadeviittaa ja tehdä niistä sellainen suojakangas jos putoa puusta. No sellaisenhan ne tekivät.
Monta kertaa minua jalliteltiin alas puusta. En vaan tullut. Sitten kävi se mitä luutnantti oli pelännyt. Herra kenraali pamahti adjutantteineen paikalle. "Mikäs harjoitus täällä on menossa?" kenraali kysyi leppoisasti luutnantilta.
Luutnantti veti lippaa ja puhutteli asennossa kenraalia. "alas se on sieltä saatava" kenraali totesi ja poistui seurueineen paikalta.
"Nyt jumalauta alas sieltä puusta!" luutnantti karjui. Varusmiehetkin alkoivat väsyä. "Tule jo vittu alas"
"En tule ennenkuin kotkat ovat laskeutuneet!" huusin.
Luutnantti soitti kännykällä pari puhelua. Paikalle tuli lääkintämiehiä, sotilaspoliiseja, sairaanhoitaja ja lääkäri. Lopulta tuli siviili palokunta ja ambulanssi. Palomiehet pysäköivät autonsa puunjuurelle. Niitä meni kaksi siihen lavaan jonka saa ylös. "No niin sitten lähdetään" toinen palomiehistä tokaisi ja molemmat isot siis todella isot miehet kiskoivat minut koriin.
En puhunut mitään. Maahan päästyäni minut laitettiin ambulanssiin. "Tämä on selvä tapaus" armeijan lääkäri totesi "viekää sinne ja sinne mielisairaalaan. Teen sähköisen lähetteen"
Ja niin minut vietiin mielisairalaan psykiatrin puheille. Siellä kyseltiin kaikkea päivän tapahtumista. Totesin, että en muista mitään koko päivästä. Vietin kaksi viikkoa mielisairaalassa ja sain armeijasta vapautuksen.
Tarkka-amujana puussa.
4
<50
Vastaukset
- RTYUId
käytätkö muuntohuumeita?
- DTeekis
Sinä sait vapautuksen hulluilemalla. Minulla oli vähän samantapaisita. Siirryin armeijasta sivariin. Jouduin vanhainkotiin laitosapulaiseksi. En tykännyt siitä. Eräänä aamuna vedin liuskan vahvaa lsd:tä. Minulle tuli sellainen olo kuin olisin ollut sisällä akvaariossa. Kaloja ui minua käytävällä vastaan.
No huomattiinhan se että olin sekava ja minut vietiin lääkärin kautta suljetulle muutamaksi päiväksi. En myöntänyt käyttäneeni mitään. Sain myös vapautuksen. - potfree
Minä sain vapautuksen jo kutsunnoissa, koska olin siellä pilvessä.
- udyvw
Joo, tuollaiset pellet pitäisi seuloa jo kutsunnoissa pois eikä hyväksyä edes kumipääkomppaniaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637