ja jenkkien hyökkäyksen torjumisesta Sikojenlahdella. Ammutti venäläis ojuksella Yhdysvaltain sotilaskoneen, kun tunkeutui alueelle.
( Jenkit kosti ja laittoi pommin Kuubalaiseen matkustaja koneeseen, jonka räjähdyksen lentäjä ehti ilmoittaa. CIA ei sitä koskaan kumonnut)
Guantamo jäi Yhdysvaltain miehittämäksi väkisin, eikä sitä anna takaisin !
Fidelille kunnia Batista diktaattorin kaatamisesta
7
<50
Vastaukset
- ettäsilleen
Niin varmaan. Puolet Kuuban kansasta on vaan karannut veneellä Miamiin. Ei näitä sun juttujas kukaan usko. Me ollaan nimittäin käyty kouluja ja tunnetaan historiaa.
- dfsfdfs
Castro päästi aikoinaan maan rikolliset Yhdysvaltohin, heitä oikein yllytettiin lähtemään.
"-70-luvulla kun Castro antoi mennä monta laivallista kuubalaisia yhdysvaltoihin, Castro tyhjensi kuuban vankilat yhdysvaltoihin. Se hyöty niistä jenkeille oli että Miamin rikollisuus "räjähti" käsiin."
https://keskustelukanava.agronet.fi/agronet/index.php?topic=24916.10;wap2
- Abrahamm
Ketä mielestäsi Kuubassa nyt asuu, onhan niitä vielä 30 miljoonaa ?
Ketä ne oli jotka Suomesta karkasi ja karkaa ja minkävuoksi, sulla varmaa pätevä syy ??? - Abrahamm
Yhdysvallat yritti Fidelin tappaa n. 30 kertaa, aikanaan, mutta onnistuivat Iranin pääministerin ja Hclen demokraattisen presitentin.
Oli se aikaa, kun jenkit katsoi demokraattisestit valitun presitentin kommunistiksi ? - Abrahamm
Meidän Batistan ja Saudien kannattajat ne jaksaa hehkuttaa ?
- pitkä-kurjuus
Fidel erehty ryssän kelkkaan. Vasta nyt alkavat ymmärtää.
- Deronda
Juuri niin. Kuuba on köyhä kurjuuden mekka. Sen lisäksi puuttuvat tärkeimmät poliittiset ja muut kansalaisoikeudet. Maata johtaa ikivanhojen politikkojen taustalla upseerit.
Ketjun aloitus on poikkeuksellisen köyhä. Pitää palata vuosikymmenten takaisiin asioihin. Aloittaja kuvittelee, että Kuubakin kuuluu edelleen Venäjän etupiiriin. Miksi se turvautuisi kaukana olevaan konkurssikypsään Venäjään, kun vieressä on vauras suurvalta? Lähivuosien aikana Kuuba tulee avautumaan ja vaurastumaan nopeasti. Venäjä ei pysty estämään sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418