Kotihoidosta ja vammaispalveluista
otsikolla Raija kirjoittaa kipeästä asiasta. Mikähän kepulaisia vaivaa ku eivät kannattaneet äänestyksen mukaan. Ovat tietenni rikkaita. Mutta vanhuus se tulee heillekki
Raijalta blogi
18
<50
Vastaukset
- PääsiäisSammakko
"Mikähän kepulaisia vaivaa ku eivät kannattaneet äänestyksen mukaan. "
Ei saatana! Mistä näitä tulee?- pelle-Hermanni
Mistä näitä tulee -pelle iski näköjään jälleen!
- Äänestyskannatus
Aloittajalla sana hallussa! Ymmärtiköhän itsekkään mitä kirjoitti?
- Vavasvastuu
On se vaan kummaa et maailma on menny kylmäksi. Monilla vanhuksilla ei ole täällä yhtään omaista. Yhteiskunnan on siten otettava vastuu. Eiköhän tuo vanha porukka ole tätä maata rakentanut!
- yrittääkaataakaikki
Meni kerralla luottamus tuohon ihmiseen.
- täysluotettava
yrittääkaataakaikki kirjoitti:
Meni kerralla luottamus tuohon ihmiseen.
Höpö höpö ja hevonhumppaa, Raija on todella yksi valtuuston terävimmistä kynistä, valitettvasti valtuustön penaalissa on yllin kyllin nysäkyniä, niin tylsiä ja pehmeitä ja mitään sanomattomia täyttövärikyniä.
- Onseonnse
yrittääkaataakaikki kirjoitti:
Meni kerralla luottamus tuohon ihmiseen.
Sinä katteellinen pääs aukoja. Etkö sie halua vanhuksille hyvää hoitoa. Minä ainakin? Ei ole vissiin käyty alakoulua
- sakkimatti
Blogistit paskovat kirjoituksillaan omaan pesäänsä.
- hevonhumppaaa
Ainakin tässä tapauksessa.
- Pypytyllä
Paskovat omaan pesäänsä, mitä se tarkoittaa? Pasko sinä omaan pyttyysi niin kauan kun itse jaksat. Sitten vaippoihin, vaihto viikon välein! Hyvä Raija kirjoituksesta ja vasurit nostivat kannatustaan. Vähintään kaksi tarvitaan kotihoitoon,
- unohtui
olen lesbo jos jotain kiinnostaa.
- Unohtuis
Ja mie homo, jos jotain kiinnostaa
- Lakupete
Kyllä vanhusten hoito on tärkeä asia. Telkkarista nähty ääritapauksis yksinjäämisestä. Jokainen meistä tarvitsee jossain vaiheessa apua.!
- make...vaan
Pätöasiasta taas pökiöt itkee menkää töihin siitä!!Valtakunnassa ei ole mitään hätää vettä ja leipää/pottuja riittää edelleenkin. Äiteekin nauraa tälle nykymenolle jokainen huolehtikoon vaan itsestään niin kauppalakin peladtuu,mutta nyt potunkourintaan äiteen iloksi.
- raha.tipahtaa.taivaasta
Pyhäjärvellä nuoriso voi pahoin - niille tarvitaan ohjaajia, jotta eivät syrjäydy
Pyhäjärvellä sairaat tarvitsevat lisää hoitajia ja lääkäreitä - palkkoja pitää nostaa, Pyhäjärvellä työttömille pitää kustantaa tukityöpaikkoja, jotta eivät syrjäydy,
Pyhäjärvellä mielenterveysongelmaisille pitää palkata lisää psykiatreja ja tukihenkilöitä.
j.n.e..... j.n.e ... j.n.e.- make...vaan
Olitsi sä voinut tota listaa jatkaa eteenpäin, kuin vain, jne...
Toivottavasti rahat tipahtaa taivaasta. Tärkeitä rahoja olisivat nuorisolle, ja ohjaajien palkkaamiselle, millä voitaisiin ennaltaehkäistä nuorten syrjäytymistä.
Sairaille lisää hoitajia ja tietysti lääkäreitä, jotta saadaan kunnon hoito ja sairauksien diaknoosit ajoissa. Lääkäreiden palkkausta parantamalla saadaan lisää asiantuntevia lääkäreitä. Tukityöpaikat työttömille ovat tärkeitä ja siihen valtion tulisi satsata taloudellisesti, jotta syrjäytymiseltä vältyttäisiin.
Mielenterveysongelmat? Ne vain lisääntyvät, kun yhteiskunnalla, ei vain taloudellisesti vaan myös henkisesti menee huonommin. Tukihenkilöiden tai psykiatrien merkitystä ei pidä aliarvioida, ei varsinkaan silloin kun yhteiskunnalla menee huonosti ja vain suunitellaan verojenkorotuksia ja leikkauksia, jotka kohdistuvat kaikkein vähävaraisimpaan ihmisiin, nuoriin opiskelijoihin, eläkeläisiin, pienipalkkaisiin ihmisiin. Psukiatrit hoitavat sairauksia, mielenterveysongelmia, jotka johtuvat laajalti yhteiskunnan ongelmista. Tukihenkilöiden merkitystä ei pidä aliarvioida. Tukihenkilö voi olla kuka tahansa, joka osaa kuunnella, ja ymmärtää hädässäolevaa.
Hyviä kommentteja nimimerkiltä"raha.tipahtaa.taivaasta"
- Miettikää
Oliskohan niin että myös omaisten tulisi ottaa vastuuta enemmän omista vanhemmistaan, kasvattajien lapsistaan jne.
Ei yhteiskunta voi kaikkea hoitaa, eikä pidä hoitaa.
Se että yhteiskunta leikkaa, korottaa hintoja tai veroja on seurausta siitä että kaikki asiat sysätään sen hoidettavaksi. Kyllähän tosiasia on se että nykyajan nuori, opiskelija ym. elää yltäkylläisyydessä. 20 v sitten ei ollut oppilaitosten pihalla Audeja, Bemareita tai Mersuja. Ei ollut yläasteen, lukion parkkipaikalla mopoautoja (hinta noin 11.000 e) jne. ylellisyystarvikkeita. Muutoinkin, tarviiko perhe jossa 1-2 lasta asunnokseen 150 -250 neliöisen talon? Entä ylipainoinen, tupakoiva, alkoholia käyttävä liikuntaa harrastamaton, epäterveelisesti syövä ihminen jolla verenpainetauti, sokeritauti, tukirankavaivaa jne. Pitäisikö itse tehdä jotain sairauksien eteen ja tätä kautta saada lääkekuluja pienemmäksi?
Olisiko niin että nykyihminen ei osaa elää varojensa mukaan, eikä välitä huolehtia itsestään ja tästä syntyy ahdistusta, ym. pääkoppaa rasittavia ongelmia.- make...vaan
Kyllä omaisten on otettava vastuuta omista vanhemmistaan. Vuoron perään kukin omainen voisi käydä katsomassa, miten se oma sukulaisvanhus pärjää siellä omassa kodissaan yksinään.
Ei pidä kuitenkaan unohtaa länaapureiden vastuuta iäkkäistä vanhuksista, joiden sukulaiset asuvat muualla. Lähinaapureiden vastuu voi olla siinä, mitä iäkäs naapuri tarvitsee; juttuseuraa, kaupassakäyntiä, apteekissakäyntiä, tai vaikka postin noutamista postilaatikolta. Huolissaan on oltava jos iäkkään naapurin pihalla ei pala ulkovalo tai jos sisältä ei näy sähkövalo.
Jokainen nuorempi voisi ajatella omaa terveyttään. Voisi ennaltaehkäistä niitä tulevia sairauksia, sokeritautia, verenpainetautia jne.. elämällä terveellisten elämäntapojen mukaan, missä kohtuus on kaikessa nautintoaineissa.
Yksinkertaisesti sanottuna, liikaa valvomista tulisi välttää ja antaa itselleen riittävä yöuni. Aaamiainen on tärkee mitä suuhunsa laittaa. Aamun voi aloittaa kaurapuurolla. Riittävä liikunta, terveellinen päivällinen ja iltapala ja kunnon yöuni, niin voi sitten herätä virkeenä uuteen päivään.
Tärkeetä on huolehtia omasta itsestään; se vähentää ahdistusta. Mutta ei pidä unohtaa lähellä olevia ihmisiä, eikä niitä naapureita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406