Katsoiko teistä kukaan Isännän pöydässä -ohjelmaa, jossa oli vieraana Kari Törmä (osa 2/2)? Video löytyy TV7:n ohjelma-arkistosta. Itseäni hämmästytti kovasti kun hän toi esiin, että Paavalissakin (sisällä!) olisi ollut demoni, jopa vuosikausia. Ja Jumalan sallimana.
Näin ymmärsin Törmän puheesta. Samoin kuin että uskovissakin voi olla demoni, puheet sukukirouksista ym. Itse en jaksa uskoa, että uskovassa voi olla demoni. Tällaset puheet aiheuttavat vain pelkoa ja ahdistusta epävarmoissa, herkissä uskovissa. Ja Jumala ei aiheuta kenellekään ahdistusta, se on joku muu joka sen tekee.
Kuulosti minun korvaani osittain vähän samantyyppiseltä new age -hömpältä kuin erään "Polvijärven pariskunnan" puheet.
Isännän pöydässä 18.3.
4
130
Vastaukset
- ElämäKristuksessa
Kun ihminen tulee uskoon, Pyhä Henki tulee häneen. Pyhä Henki ei jaa asuinsijaansa demonin kanssa. Voi unohtaa välittömästi puheet siitä, että uskovassa asuisi demoni. Ei asu. Samaten puheet sukukirouksista pelkkää puppua. Kun Kristus Henkensä kautta on tullut vallitsemaan ihmistä, siinä on katkenneet kiroukset; uskovahan on siunattu.
Se, että Saatana pääsee kiusaamaan, jopa rusikoimaan ihmistä on jo aivan toinen juttu. - Hölmöläisten.hommaa
No huh Huh. Ei kannata ainakaan julkisesti puhua mistään demoneista. Pienemmistäkin harhoista on jaettu hullunpapereita.
Eikö kenenkään mieleen tule edellyttää edes pienen pientä näyttöä "demonien" olemassa olosta? - Ihmetteli.jä
Mietin vaan, että Raamatussa kerrotaan, että sekä sairaat että riivatut tulivat Jeesuksen luo ja sitten Jeesus paransi ja ajoi riivaajia ulos. Voiko tuon tulkita niin, että täytyy olla uskoa, että edes viitsii lähteä ja mennä Jeesuksen luo? Ja uskoa, että Jeesus voi auttaa. En tiedä, määritelläänkö nuo ihmiset "nykytermeillä" eli PH:n vuodatuksen jälkeisinä aikoina uskoviksi vai ei, jotka uskoivat niin paljon, että menivät Jeesuksen luo. Mietin myös sitä kohtaa Raamatussa, jossa kerrotaan, ettei siitä ole hyötyä, jos henget ajetaan ihmisestä niin, että "huone jää tyhjäksi". Eli siis tulkitsin niin, että jos ei-uskovasta ajetaan henkiä ulos, eikä hän tule uskoon siinä prosessissa, hänelle käy kahta kauheammin, kun demonit tulevat kavereineen takaisin, kun ei olekaan Jeesusta sydämessä demoneita vastassa. Olisi mielenkiintoista tietää... Plus että hämmentää uskovien ihmisten kokemukset, kun kertovat, että uskossa ollessaan heistä on lähtenyt ulos jotain ylimääräistä ja ahdistavaa.
- mörköjäsielläjatäällä
Muistan, kun katsoin hetken tuota kyseistä ohjelmaa ja ihmettelin, että ihanko aikuisten oikeesti siellä kaksi aikuista miestä höpöttävät naama peruslukemilla demoneista kuin pikkulapset sängyn alla lymyilevistä möröistä. Yleensäkn, jos katsoo tuota Isännän pöydässä ohjelmaa, niin kyllä menee usko suomalaiseen mieheen. No, onneksi se on vain hyvin hyvin pieni otanta suomalaisista miehistä. Suurin osa on ihan tolkun äijiä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418