Kuunnellessani yhtä TV7:n ohjelmaa, nousi naisen asema esiin.
Näen selvästi Raamatusta ja raamatullisena mallina sen, että naisen paikka ei ole seurakunnan johtajana tai vanhimpana. Nainen ei ole seurakunnassa opettajana - paitsi kuin naisten päivillä. Herran edessä myös olen kokenut tätä samaa tilanteessa, jossa eräässä seurakunnassa nainen oli opettamassa ja jakoi opetusmateriaalia sunnuntain seurakunnan tilaisuudessa opetuspuheestansa. Herra puhui minulle selkeästi, että näin Hän ei ole tarkoittanut. Tätä kokemusta ennen olisin pitänyt melko samana, onko paimen, vanhin tai seurakunnan opettaja mies tai nainen. Tämä tilanne muutti käsittystäni ja saman vahvistaa myös Raamattu.
Tämä ei toki poissulje sitä, etteikö nainenkin saisi puhua seurakunnassa. Tämä ei myöskään tee naisesta missään mielessä vähäarvoisempaa!
On varmasti ollut paljon tilanteita, joissa jotkut naiset ovat kokeneet, että heitä on alistettu väärällä tavalla Raamatulla lyöden. Tällainen alistamisen kokeminen voi saada aikaan vastareaktion ja loukkaantumista. Näin naisena minun on paljon helpompaa tuoda tämä asia esille, kuin monen miehen - moni mies pelkää tuoda tätä asiaa esille, vaikka kokisi sen raamatullisena. Ei haluta loukata naisia. Tässähän ei kuitenkaan ole kenenkään loukkamisesta kyse, vaan selvästä Raamatusta nousevasta arvopohjasta. Meillä on hyviä veljiä johtajiksi ja vanhimmiksi. Emmemkö soisi heille - Herran kutsumille miehille sitä paikkaa, jonka he ovat saaneet Herralta?
Nainen seurakunnassa
4
207
Vastaukset 4
- Pirkanmaalainen
Hyvä uskonsisar! Olen kokenut samoin kuin sinäkin, mutta havainnut samalla, että Raamatun viestistä ei tässä kohdin paljoa piitata.
- insallah
Oi tietenkin rakas sisar,
meidän naisten täytyy kunnioittaa ja palvella kaikkia miehiä, rakkaita uskonveljiämme ( vaikka he tekisivät mitä tahansa pienille siskoillemme). He ovat kuitenkin miehiä, heillä on siihen oikeus koraanin ja vanhan testamentin mukaan. Islam, juutalaisuus ja ALKUKRISTILLISYYS eri muotoineen ovat sama uskonto....ikävä kyllä.... - JeesusonJumala
insallah kirjoitti:
Oi tietenkin rakas sisar,
meidän naisten täytyy kunnioittaa ja palvella kaikkia miehiä, rakkaita uskonveljiämme ( vaikka he tekisivät mitä tahansa pienille siskoillemme). He ovat kuitenkin miehiä, heillä on siihen oikeus koraanin ja vanhan testamentin mukaan. Islam, juutalaisuus ja ALKUKRISTILLISYYS eri muotoineen ovat sama uskonto....ikävä kyllä....Höpö höpö eikä ole sama...
1Joh 2:22 Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on antikristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan.
1Joh 2:23 Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään. Joka tunnustaa Pojan, hänellä on myös Isä.
Että sillai...
- uskonvelimies
Samaa mieltä uskonsisar. Oudosti tuo Sanan selkeä ohje ohitetaan.
Jumala on näin säätänyt. Kuten kirjoitit, nainen ei ole yhtään vähempiarvoinen kuin mies. Kaikilla vain on paikkansa Jumalan suunnitelmassa.
Naisesta sanotaan, että hän on heikompi astia. Toki moni nainen on paljon jämäkämpi, kuin "hissuttelija" mies....mutta eikö löydy Sanan mukaisia, raittiita miehiä opettajiksi?
Olen nähnyt naisia srk:n johtajan paikalla. Enkä ole ollenkaan vakuuttunut. Eräässä srk:ssa johtohahmona ollut nainen kertoi miesystävästään, joka ei ollut vielä seurakuntalaisten tiedossa. Eikä hän ollut siinäkään tilaisuudessa. Hän kertoi miehellä olevan "arvot kohdallaan". Kävi ilmi, että mies ei ollut edes uskossa.....
Ja niin tämä "paimen" otti ja lähti hetken perästä jumalattoman miehensä kanssa muihin maisemiin.
Tämä oli vain yksi esimerkki, onhan nuo miehetkin tehneet jos jonkinlaisia temppuja. Ajsttelen kuitenkin, että naisen paikka ei ole seurakunnan johdossa. Se onSanan mukaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 671018
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K12909En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o56854- 62798
- 60750
- 57687
- 60617
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49617- 67586
- 132579
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.20567Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.30555- 50549
- 29505
- 33497
- 72476
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk34468- 40457
- 17440
- 24439