Koeajoin uuden Sitikan C4 automaatin. Auto vaikutti ajossa mukavalta, ja vaihteisto toimi hyvin. Haluaisin tietää omistajien kokemuksia tästä automallista, plussat ja miinukset. Sen verran vilkaisin sitikka-foorumia, että konepellin etureunan maalin kupruilut tuntuu olevan tyyppivika. Ja takaovien lukoissa kai ollut ongelmia talvipakkasilla. Yleensäkin, kuinka luotettava tämä sitikka on?
Siis jos maksan uudesta perinteisellä momentinmuuntimella varustetusta autosta talvirenkaineen ja lämmittimineen n. 25000 euroa, niin haluaisin tietää kannattaako tuolla summalla ostaa uusi C4, vai mikä voisi vaihtoehto. Kaksoiskytkinvaihteista (DSG ym.) autoa en uskalla ostaa.
C4 Pure Tech 130 Automaatti vai jokin muu?
4
471
Vastaukset
- gsvirotor
Miksi et uskalla ostaa DSG vaihteistolla olevaa autoa. Kun otat siihen huolenpito sopimuksen niin riskiähän ei ole ylimääräisistä kuluista.
- luotettavuus
Ensinnäkin, niissä on ollut ongelmia, ainakin aiemmin. En tiedä mikä on tilanne tällä hetkellä, mutta sen verran epäluuloinen olen niiden toimivuudesta ja luotettavuudesta, että en uskalla ottaa riskiä. Lisäksi parkkeeraustilanteissa dsg:n toiminta on testienkin mukaan kulmikasta.
- gsbirotor
Niin on ollut ongelmia ja ei ole enään . Kannattaa myös kysyä kuinka pitkään he korvaavat sen, koska saatat yllättyä siitä. Muista myös, että nuo ongelmat on ollut niissä VW-konsernin laatikoissa joissa kesto ollut alle 250nm ja niitä on erilaisia ja tuo dsg on vain markkinointinimi.
Suurin "ongelma" on peruutusparkkeeraus ylämäessä jolloin tuo toiminta on kulmikasta ei muutoin.
- handeande
Kaarassa oli juuri asiaa DSG:stä ja siinä painotettiin sitä tosiasiaa, että laatikon ikää pidentää se kun malttaa suunnanmuutoksissa pysähtyä täysin ennen vaihteen siirtoa. C4:sta vielä, hyvä peli on kyllä, itselläni ollut kaksi dieselinä. Olisin mielelläni jopa merkin kanssa jatkanut, mutta 5 vuoden hihnanvaihtoväli Puretech-koneella on itselleni liian vähän. Ovien lukot tosissaan olivat ongelma kosteiden ilmojen ja pesujen jälkeen pakkasella. Vain kuskin pelitti kunnolla, jo vanhemmassa versiossa sama vaiva, mutta ei aiemmin olleissa C5:ssa ja Xsara Picassossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410