Jouduin hankkimaan Volvooni "kierrätys"vaihdelaatikon alkuperäisen tilalle. Tässä vaihtolaatikossa ilmenee mottorijarrutuksen yhteydessä tahmeutta saada vaihde pois päältä. Kiihdytyksessä ja tasakaasulla ei ongelmia ole. Vaihteet menevät aina hyvin päälle.
Uudella laatikolla on purkaamon mukaan ajettu 81tkm ja takuutakin sillä on 3kk.
Mikähän hommassa mättää? Vielä on 2 kk aikaa testata yhdistelmää...
Uudella laatikolla on purkaamon mukaan ajettu 81tkm ja takuutakin sillä on 3kk.
Mikähän hommassa mättää? Vielä on 2 kk aikaa testata yhdistelmää...
Vastaukset 8
Vanhimmat
tuosta en osaa sanoa, mutta paljoko sulla on diesel vero??
Jos yrität ottaa vaihdetta pois moottorijarrutuksen aikana niin tilaa jo seuraava laatikko varalle.
Olinkin melko varma, että näitä viestejä lukevat kaikenlaiset jurpot, jotka antavat omasta mielestään näppäriä vastauksia!
En tarkoittanut mitään täysmittaista moottorijarrutusta, minkä pystyy dieselillä tekemään.
Nyt vain on selvä vertailukohde aikaisempaan laatikkoon, jossa mitään oiretta vastaavasta ei ilmennyt sen 32tkm jonka maaliskuun jälkeen olen ajanut.
Autoni kokonaismassa on tasan 2000kg eli alkavia "satoja kiloja" on 20 kpl. En muista onko yksi "sata kiloa" 25€, mutta haarukka on jossain 500€ vuodessa.
Siis kytkintä painamattako pitäisi vaihde saada pois päältä moottorijarrutuksessa?????? Että kukako on pahvi ja jurpo? Ei ihme, että laatikko on rikki.
Muista en tiedä, mutta itse aina käytän kytkintä vaihtaessani vaihdetta manuaalivaihteistolla eli minusta siitä ei erikseen tarvitse mainita. Toisaalta kaikista individualisteista ei koskaan tiedä, hehän ovat voineet vaikka asua vuosikausia Yhdysvalloissa ja tottuneet käyttämään WC-harjaa henkilökohtaiseen hygieniaan.
Jos joku täyttää autonsa polttoainetankin, niin avaako hän tankkinsa korkin ennen tankkaamista vai pitääkö sekin huomioida ohjeistuksessa?
Aina täällä joku yrittää väkisin mollata toista :( Kyllä tuosta alkuperäisestä viestistä 'normaalijärjellä' varustettu ihminen ymmärtää, mistä on kysymys.
Onko sitä jollakin turvonnut yliminä? Miten voi moottorijarruttaa, jos kytkin on painettuna? Kun sitä on niin maan perusteellisesti varaa mollata tuntemattomia, luulisi, että hieman tarkemmin esittää omia ajatuksiansa siitä varsinaisesta asiasta, eikä keskittyisi omaa ylemmyyttään toistelemaan. Säälin läheisiäsi.
Mikä tässä alkuperäiskysyjän viestissä on niin vaikeata tajuta?! Kyllä mä sen ymmärrän, että jollain ei leikkaa, mutta pakkoko sitä on ruveta aina toista haukkumaan...
Itse tunnistin heti tämän vaihteisto-ongelman. Tosin kyseisestä mallista ei ole kokemuksia.
Villinä heittona: voisiko kytkimen toiminnassa olla vikaa? Mikäli 'vaihteenirroitus' on ajossa tahmeaa, niin voisi viitata siihen. Toisaalta ei ole poissuljettua, että itse vaihteistokin takeltelisi. Ja sitten tietysti vaihteensiirron säädöt, onko kohdallaan?