Hei ASX:n omistajat!
Millaiset renkaat teillä on ASX:ssä alla? ASX:n äänieristyksen ollessa hieman puutteellinen, on oikean renkaan löytäminen aika tärkeä asia.
Itse olen ajanut talvikauden Continentalin Croscontacteilla. Todella luotettavat ja ennen kaikkea hiljaiset kumit.
Kesäisin ajan Nordmanin SX-renkailla. Ne ovat olleet pettymys; kovaääniset ja epämukavat. Lähinnä olisinkin kiinnostunut kuulemaan millaisia kokemuksia muilla löytyy kesägummeista. Onko löytynyt ASX:n ominaisuuksiin hyvin istuva kesärengas?
ASX ja rengasvalinnat
10
3975
Vastaukset
Täällä toinen ASX:n renkaista kiinnostunut. Tuli ostettua käytetty ASX vuosimallia 2013 johon viimeistään ensi keväänä on ostettava uudet kesärenkaat. ASX:ää on moitittu kovasta rengasmelusta. Ja sitähän siinä todella on. Tätä ennen ajoin ranskalaisella Renaultilla yli kymmenen vuotta; hiljaista ja pehmeää oli meno joka ikinen kerta, kun ratin taakse asettui.
Rengasäänien kuuluminen auton sisälle on tietty kiinni useasta eri seikasta, ei pelkästään renkaista. Mutta ilmeistä kuitenkin on, että ASX:n äänieristyksessä olisi parantamisen varaa. Varsinkin kun ajamme suomessa nastarenkaiden kuluttamia "karkeita" tienpintoja pitkin. Nyt muutaman viikon ajon jälkeen ASX:llä voin todeta, että ajettaessa suhteellisen uudella asfaltilla rengasäänet ovat jo ihan kohtuullisia. Ja aina minulla on ollut tapana ajaa urien vieressä hieman sileämmällä asfalttipinnalla, näin rengasäänien voimakkuus jo selvästi heikkenee.
Mutta varsinaiseen asiaan; eli millä renkaalla voitaisiin vielä parantaa ajomukavuutta? Mikä on hiljaisin kesärengas, jonka ASX:ää ajavat ovat löytäneet? Renkaatvaihtoon.fi
-sivustolla kerrotaan jokaisen renkaan melutaso. Tästä voi jo jotain päätellä, mutta olisi kiva kuulla myös autoilijoiden selkeitä omia kokemuksia hiljaisista renkaista.- Mutsubishi_man
Goodyearillä on oma SUV -rengasmalli joka ASXn rengaskokoluokassa lupasi varsin matalat desibelit. Löytyy noilla spekseillä kun haet rengasonlinesta. Meinasin vaihtaa, mutta saituruus iski: ajan nämä Nordmanit loppuun.
Paras tapa hiljentää melua on tosiaan hakea tuo nastaurien välinen taipale. Tarkoitat varmaan tätä: GOODYEAR EFFICIENTGRIP SUV 215/65R16 98H. Tämä on tällä hetkellä speksien mukaan hiljaisin, 66 dB, jonka netin tietojen pohjalta löytyy. Olisi kiva kuulla, mitä kokemuksia jollain on tästä renkaasta.
- Mitsubishi_man
Juuri tuo!
Nyt olen hiukan enemmän lukenut noista renkaiden dB-merkinnöistä. Merkintä tarkoittaa pelkästään renkaasta ulospäin tulevaa "melua". Ja selväähän on, että tämä melu kuuluu eri autoissa eri tavalla, niihin tehdystä äänieristyksestä riippuen. Nyt jäin kuitenkin miettimään, että teenkö oikean valinnan, jos ostan alhaisimman dB-arvon mukaisen renkaan tai voisiko muutamaa pykälää isompi dB-arvo renkaassa olla yhtä hyvä, siis ajatelleen sisälle kuuluvaa rengasmelua. Rengaskohtaisia arvosteluja kun lukee, niin toinen kehuu ja toinen haukkuu, eli ota nyt tuosta selvää!
Kait renkaiden valinnassa voisi todellisuudessa vain luottaa ko. automerkillä ajaneiden kokemuksiin. Eli niitä nyt tänne kirjoittelemaan arvon ASX-autoilijat. Ja minulla on alla bensavetoinen 2013-malli.- Melullamennään
Mulla rav4 missä kanssa rengasmelu riesaa. Ostin viime vuonna noi goodyearin effiensit ja kyllä ne jonnin verran tiputti rengasmelu. Taitavat olla vähä herkemmät kuluu ku muut... oisko pehmeempää kummii..
- ketjunaloittaja
En keksinyt muuta ratkaisua tuohon meluun kuin auton vaihtaminen. Hiljeni kummasti.
Muuten kyllä ihan pätevä auto tuo ASX, 1.6 bensakone on taloudellisin moottori jolla olen ajanut. Ja lämmintäkin riitti.
Ennen myyntiä huomasin että pellit alkavat ruskistua kiveniskujen kohdilta ja takavalojen alapuolelta. Olkaapa tarkkoina jos meinaatte useamman vuoden ajaa noilla.
Mukavia kilsoja! - kelpaaajella
Alkuperäisenä oli Yokohama renkaat kului loppuun, autolla ajettu 70000km josta kesärenkailla n.35000-40000km. Kokemuksena huono ajettavuus, meluisat ja kului nopeasti. Kulumisessa vain n.1mm eroa etu ja takapään välillä, vaihdettu joka kevät paremmat eteen. Nyt vaihdoin Michelin Cross limate renkaat joilla ajettu vasta 1000km. Tuntuvat käytössä hyviltä, hiljaiset, ajettavuus oikein hyvä ja kevyen tuntuinen ajaa saattaapi kulutuskin pudota. Tähän saakka vanhoilla renkailla parhaat lukemat 5,6l/100km ajotietokoneen mukaan. Ehkä uusilla pistetään vielä paremmaksi. ASX automaatti 2,2 diesel johon olen kovasti tyytyväinen.
- 500Xharkitseva
Koeajakaa Fiat 500X. Melko hiljaiseksi kehuttu. Paljon myyty auto euroopassa, myydään yli tuplasti enemmän kuin ASX:ää. Laadukas ja hyvännäköinen auto. Myyntitilastot löytyy 4X4maailma.fi -sivustolta, sivun oikean laidan pikkuotsikoista euroopan automyynti SUV:it.....
- adkjödlkjödlkfj
Onko kukaan parantanut auton äänieristystä siten, että rengasäänet vähenevät? Senhän päisi teoriassa onnistua varsin helposti massaamalla pyöränkotelot sisäpuolelta äänieristysmassalla ja ulkoa alustamassalla. Pelkästään toinenkin edellisistä voisi auttaa, jos lähtökohta on puheiden mukainen.
Muutenhan tuo on niin mainio laite, ettei siitä kannata pelkästään rengasäänien vuoksi luopua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15010989Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393933Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643883Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1883616PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003461Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1003307Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.711948Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151257Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155948Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264909