Jääkäri? Sissi?

tietämätönutelias

Mitä eroa jääkäreillä ja sisseillä on? Siis tehtävissä ja muussa vastaavassa.

10

9685

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sissinvarjo

      Jääkärin näkee ja kuulee kun metsässä menee mutta sissi ei näe eikä kuule.

      Sissi tekee tiedusteluja, nopeita iskuja, häviää paikalta kuin pieru Saharaan.

      Tosin laskuvarjojääkäri voi olla myös sissi.

      Selittäkääs muuten mistä nimitys "sissi" on tullut?

    • SuurinpiirteinNäin

      Jääkäri kaivaa poteroita, jäkittää tuliasemassa ja ryynää sitten tarvittaessa pitkin metsiä (nurmiporat).

      Sissit (joita ovat tiedustelijat ja sissit) toimivat ryhmä- ja partiokoossa itsenäisemmissä tehtävissä.

      Tiedustelijat selvittävät missä ja minkälaista vihollista on, joko rakentamistaan tiedusteluasemista käsin, lähialueen partiotiedusteluna tai ryhmäkohtaisena suunnassatiedusteluna.

      Sissit tekevät tuhoamistehtäviä, miinoituksia, ansoituksia ja väijytyksiä. Sissit hallitsevat miinat, räjähteet ja kaikki käsiaseet aina tarkka-ampujakivääriin saakka. Tiedustelijat osaavat erityisesti suunnistaa ja paikantaa, kulkea nopeasti ja hiljaa ja he hallitsevat myös viestikaluston. Tiedusteluryhmä voi ohjata myös tykistön tulta.

      Sissit ovat omavaraisia, mm. ruoan he laittavat itse keittimillään.

      Sissien tehtävät ovat paljon monipuolisempia kuin jääkärien.

    • Tra-sankari

      Jääkärit ovat enemmän taistelukosketuksessa pitkällä jänteellä. Toimivat komppanian 130-260 miestä koolla vähintään taistelussa. Jääkärit linnoittavat, vartoivat, liikkuvat panssaroiduilla kalustolla hyökkäyksessä, ovat osa muitten aselajien sotateatteria, kuten pioneerit ja tykistö, tiedustelussa voi toimia jääkäreitä tilapäisesti. Jääkärin aseita ovat RKM, Konepistooli, Ta-Kiv, PKM, Kvkk, KvKrh, RsKrh, Kvkes, viuhkamiinat, Telamiinat, Itkk, Rssko, NLAW, Pstohjus, Käsikranaatti, Pistooli, Haulikko, pioneerimateriaali.

    • Lyhyestijaytimekkäästi

      Toinen alkaa J:llä ja toinen S:llä.

    • TykistöTappaaMolemmat

      Sontaa molemmat....tykäri on kunkku.

    • Anonyymi

      Riippuu puhummeko jostain Suomen apinasisseistä vain ihan sisseistä? Jos puhumme kunnollisista sisseistä niin silloin käydään epäsymmetristä sotaa.

    • Anonyymi

      Sissillä metsäaamuja riittä, jääkäreillä taas sodessa on vakiopöytä.

    • Anonyymi

      Reservin kelpoisuus on tiedusteluryhmän johtaja. Vasta kertauksissa selkeni mikä ero on esim. jääkäriryhmän/joukkueen johtajaan. Meidät tiedustelijat vietiin heti vihollislinjan taakse, tarkkailemaan ja raportoimaan vihollisen maantieliikennettä.

    • Anonyymi

      Kiitos tiedoista.
      Terveisin Putinin Tiedustelu-Kenraali Moskovan Päämajasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4190
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3969
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3482
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2893
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2719
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2134
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1216
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe