Koskikallion lava.

Muistan erään lauantai-illan kun Koskikallion lavalla kävi Danny.shouw. Irina Milan lämmitteli porukkaa, ennenkun show alako.
Penniäkään ei maksettu, kun ei meillä niin paljo sitä rahhoo ollu. Aidan yli mänttiin että heilahti, eikä kukkaa kyselly. Ajatelkaa ihmiset, täysin selvin päin käytiin tsiigaa Danny shouw. Kirkakin oli mukana silloin ja monia jätkiä heilu haalareissaan, joissa luki selässä D-tuotanto.
Kyllä Danny oli kova sana siihen aikaan.
261915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

No tuohan paikkansa pittää. Mie olin kerran pokan kansa, jos toisennii, Partsikalta liikkeelle lähtenynnä riippuvan sillan kautta kuljeskellen kosken yli (tais vasemmalle voimaakin jäädä kuohuja katsoessamme).

https://www.youtube.com/watch?v=rzN6Ms0Th8U

Mutta siinä kävellen turistellessa tuli PopedaVolvo vastaan.

Vai päästiinkö Volgan kyytiin?

Konepellillään tuli mäkilaskutkin laskettua Jurtilla, lepikkoon asti. Tuntui kuin nousu tai pehmeä olisi ollut. Siis lepikon runko ja sen kautta;)

Teitä on mukava ykkösveevanhana hassuttaa. Hyvällä tietenkin.

Tupla W Wanha tällä palstalla osaa asiansa, ja myös karkeasta paremman sävykkyyden tekee ja sen hallitsee. Minä en.

Jos joskus saisin uuden elämän, olisinkohan yhtään suurempi tai pienempi?

Yrittäisin ainakin kirjoittaa onkirjoitettuja oikeammin ;)

Upseeri ja herrasmies ei räksytä rakin lailla.

Ja jos nyt tuli kirotusvirikkeitä, eli kirjoitusvirheitä, niin anteeksi.

Se johtuu vain koskeni kuohun, joka kallioonsa nojaa monipuolisuudessaan, ehkä moneenkin liian kovaan.

https://www.youtube.com/watch?v=wrYzkxiHSfo

Ja kohta kukko kiekuu ja pääskynen lentää huoneeseen.
Jotkut jo hameensa riisuvat ja leikistä eivät suutu.

Äänestä

Ei tuollaista lavaa ole ikinä ollut

Äänestä
  • Onko sinne aikuisten oikeesti rakennettu taloja? Ei tule sillä suunnalla kuleksittua, vaikka Lieksassa muuten pistäydytäänkin.

    Äänestä

  • vuosiakäymättä kirjoitti:

    Onko sinne aikuisten oikeesti rakennettu taloja? Ei tule sillä suunnalla kuleksittua, vaikka Lieksassa muuten pistäydytäänkin.

    On tehty yksi erityisen komee lukaali

    Äänestä


  • oho

    Äänestä

  • Tuosta lehdestä kävi ilmi, että kaupunginjohtaja on lieksalainen. Kuvissa 16 v keihäänheittäjänä.

    Äänestä

  • sekinselvisi kirjoitti:

    Tuosta lehdestä kävi ilmi, että kaupunginjohtaja on lieksalainen. Kuvissa 16 v keihäänheittäjänä.

    Ja monta muuta tuttua.

    Äänestä

Minäpä kävin sillloin, kun Irwin esiintyi, sain nimmaritkin.

Äänestä

Koskikalliolla oli paljon sen ajan julkkiksia. Itse muista omasta nuoruudestani Hurruganesin ja Sleepe Sleepersin. Oltiin nuoria ja hurjia silloin.

Nuorempi polvi ei tiedä Koskikalliosta lava on perettu jo aikoja sitten.

Äänestä
  • Samana kesänä kuin Sleepy Sleepers esiintyi Koskikalliolla oli mm. Hanoi Rocks peräti kaksi kertaa.Myös Ronski Gang ja Hassisen Kone isolla kokoonpanolla tuli katsastettua, Pelle Miljoona, Problems ja Threshold esiintyivät myös eräänä iltana syksyllä.

    Äänestä

Missä kohtaa tarkemmin tuo lava oli?

Äänestä
  • Melkeinpä partalanmäen vanhainkodin kohdalla joen toisella puolella.

    Äänestä

  • Siis ei Kamuttaja tiedä?????????????????

    Äänestä

Onko kenelläkään kuvaa aidasta joka oli lavan ympärillä? Oli tervaa ja piikkilankaa, niin muistelen?

Äänestä
  • Ei piikkilankaa, eikä tervaa. 70 luvulla, haloo!

    Äänestä

  • valttia kirjoitti:

    Ei piikkilankaa, eikä tervaa. 70 luvulla, haloo!

    En muista mitä oli, mutta yksi kaveri jäi sormuksesta roikkumaan kun se tarttui
    johonkin kiinni. Eli meni aidan yli mennessä.

    Äänestä

  • Eihän sen sitten olisi pitäny enää lavalle pyrkiäkään:))

    Äänestä

  • valttia kirjoitti:

    Ei piikkilankaa, eikä tervaa. 70 luvulla, haloo!

    Kyllä lavan aita oli tervattu ja aidan päällä oli piikkilankaa. Siihen aitaan on monet leveälahkeiset Beaver jeansit ja MicMacit tuhriutuneet ja revenneet. Vielä 1980-luvulla oli aidassa kosteaa tervaa paikka paikoin. Joskus lipuntarkistuksessa oli uv-valo. Uv-lamppua pystyi huijaamaan kun tussilla tehtyyn omatekoiseen leiman jäljennöksen päälle tytöt hieroivat huulikiiltoa tai kirkasta kynsilakkaa. Siten leima hehkui oikealla tavalla tarkistusvalossa.

    Äänestä

Lava oli ennen voimalaitosta vasemmallapuolella tietä, kun mentiin yrjölästä päin!

Äänestä
  • No ei ainakaan siellä ollut mitään lavaa älä horaja.

    Äänestä

  • Ite horajat. Minä olin sillon nuori ja riiasin Lieksan likkoja ketoon asti. Koskikallion lavan muistan. Se oli siinä millilleeen kuten kuvailtu, mut ei ihan just, kuten tarkka sanois. Voimalaitoksiakin nyt remonteerataan. Tiedän. Olin aikoinaan monessa mukana.

    https://www.youtube.com/watch?v=M1pPwnah_eM&list=RDM1pPwnah_eM&t=8

    Äänestä

olin mukana

Äänestä

Kuiva petäjikkökanghsasan siinä oli. Pölisi hirveesti, kun moottoripyörällä tultiin. Vuonisjärveläiset sällit tappeli keskennään, kun niillä oli hirveesti voimmaa. Yhtä löivät kivellä piähän ja kohta oli tummansininen Transit paikalla. Tilanne saatiin haltuun. Muistaakseni miestappioita ei syntyny. Mutta reipasta nuorten miesten iloittelua kuitenkin. Ei välttämättä tarvinnu mennä sisälle, ohjelmaa oli sopivasti ulkonakin.

Äänestä
  • Niinhän se on, että tarpeeksi mehevästä sisäpuolesta riittää usein ulkopuolellekin;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Torsos kirjoitti:

Muistan erään lauantai-illan kun Koskikallion lavalla kävi Danny.shouw. Irina Milan lämmitteli porukkaa, ennenkun show alako.
Penniäkään ei maksettu, kun ei meillä niin paljo sitä rahhoo ollu. Aidan yli mänttiin että heilahti, eikä kukkaa kyselly. Ajatelkaa ihmiset, täysin selvin päin käytiin tsiigaa Danny shouw. Kirkakin oli mukana silloin ja monia jätkiä heilu haalareissaan, joissa luki selässä D-tuotanto.
Kyllä Danny oli kova sana siihen aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu