Laita tällainen koodi lähdekoodisi alkuun:
#include
// modulename: sourcefilename.c
typedef unsigned long uint32;
typedef unsigned long long uint64;
/*
To compile:
gcc -c numbersd.c
To link:
gcc -static -shared -o numbersd.dll numbersd.o
*/
Nyt, kun vielä jostain selviäisi, miten mingw-gcc:lle voisi kertoa, että esim: IMAGEBASE = 0x60000000
Silloin, kun tehdään Windows -exe,
niin yleensä IMAGEBASE = 0x00400000.
Mutta, kun tehdään DLL, niin ensinnäkin on syytä välttää tuota osoitetta IMAGEBASE = 0x00400000, koska ko. osoite ON JO exe:n varaama, jajos DLL:llä on sama oletusosoite, se joudutaan relokatoimaan ladattaessa, mikä hieman hidastaa lataamista, ja saattaa myös johtaa lisääntyneeseen RAM -muistin kulutukseen tilanteessa, jossa useampi kuin 1 ohjelma käyttää samaa DLL:ää.
Toiseksi, jos sama EXE käyttää useita DLL:iä, niin kunkin DLL:n IMAGEBASE tulee erota toisistaan; muuten joudutaan myös relokatoimaan 1 DLL, kun jokin toinen DLL on jo varannut osoitteen itselleen.
mingw-gcc: näin teet DLL:n
mingw-gcc_ohjelmointi
1
162
Vastaukset
- mingw_gcc_tester
Toimisivatkohan nämä ohjeet:
-Wl,--disable-auto-image-base -Wl,--image-base=0xC0010000
Options given later on the command line override earlier ones.
The ones in the specs file will be the first on the command line to the linker so they're overridable.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 538373
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1527814Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593929Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu953923- 1113785
- 553303
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod753279IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2412659Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint382647- 531794