MM-kisat

Poika

Käsittääkseni NHL:ssä ei enää pelata ja rikkurit ovat hajaantuneet Euroopan pelikentille. Jos näin jatkuu, niin viimeisenkin nhl-fanin on pakko myöntää että kevään jääkiekon MM-kisat ovat kauden kohokohta. Etten sanoisin kaikkien aikojen kisat. Kaikki pelaajat ovat käytettävissä ja kyseessä on muutenkin vuoden tärkein jääkiekko-tapahtuma, eli taistelu maailman mestaruudesta, eikä mikään yhden järjestön kesäturnaus (kuten tuo elokuinen turnaus oli). Eikö totta?

Minkälaiseksi veikkaat Suomen menestyksen noissa vuosisadan kisoissa? Tuleeko MM-kisoille tyypillinen sija 5-8, vai päästäänkö nyt mitalipeleihin?

3

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      niin ja world cuppi ei ainakaan ollut kauden kohokohta.....

    • Alex

      Eivät Euroopan sarjojen pelaajat ole rikkureita. Kaikki heistä aloittaisivat pelaamisen heti jos vain voisivat. Kysymys on työsulusta, ei lakosta.

      Kyllä, MM-kisoista tulee kovatasoisimmat ikinä. Kaikki pelaajat ovat käytettävissä, mutta kaikki eivät ole kunnossa. Se on heidän ongelmansa. Kanada ja USA kärsivät tästä eniten. Veikkaan että Ruotsi, Tshekki, Suomi ja Kanada ovat vahvoilla.

    • Make

      Kyllä, kaikki pelaajat NHL-pelaajat ovat käytettävissä normaalista tilanteesta poiketen, silti täytyy muistaa, oli myös paljon kieltäytyneitä ja Suomellakaan ei ole ketään kummallisempia NHL-tähtiä, muut maat ovat hyötyneet enemmän. Tosin normaaliin MM-kisojen tasoon verrattuna tämä on loistava tilanne. En silti usko, että viime World Cupin tasoon ylletään.

      Suomen sijoitukseksi veikkaan 5. Kanada tulee voittamaan, vaikkei monikaan sen NHL-pelaaja ole pelannut tällä kaudella Euroopassa tai muualla. Myös USA:lla on kova paketti, vaikkakin sama ongelma kuin Kanadalla, pelaajien kunto epäilyttää, silti veikkaan heille hopeaa. Pronssiottelussa kohtaavat Tsekki ja pienoinen yllättäjä Venäjä. Tsekki vie voiton tuosta ottelusta. Ja viidenneksi jää Suomi. Näin o!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1575
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1559
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1431
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1213
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      45
      1005
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      171
      875
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe