Batman v superman

LoistavaLeffa

Aivan ylivoimaisen selkeeesti paras batman elokuva tähän mennessä. Ben Affleck, ennakko kielteisyydestä huolimatta, on loistava batmanina ja on rankempi, kovempi, miehekkäämpi jne kuin edeltähänsä Christian Bale. Leffa on muutenkin reilusti vähemmän ns lelumainen/lapsellinen/sarjakuvamainen/karkkimainen kuin aikaisemmat, jos nyt "vähemmän lapsellinen" määritystä supersankari elokuvista yleensäkkään voi käyttää :D. Leffa on myös iso hitti box officessa. Suosittelen

6

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MaxRenn

      Tämäkin sitten nähty ja koettu ja monenlaisia aatoksia liikkui päässä, päällimmäisenä se että draamapuolta alussa olisi voinut vähän tiivistää, jonkun matkaa homma polki paikallaan, mutta loppuosan suuret yhteenotot olivatkin sitten hienoja.

      Pitkä miinus siitä ettei mukana ollut yhtään Bat-konnaa, Teräsmiehen puolelta nähtiin niin Lex Luthor ja vain alkupuolen taisteluissa vilauksena kenraali Zod, josta myöhemmin jalostettiin (!) häijyläinen nimeltään Doomsday...ja Batiksen tapa merkata konnia on muuten lainattu Mustanaamiolta!

      Kyllä ainakin yksi Bat-pahis olisi joukkoon sopinut, en nyt tarkoita Jokerin, tms.kaltaisia Isoja Pyssyjä vaan onhan noita muitakin. Luthoria esittänyt kaveri toi tosin mieleen Jokerin tyylin, ei ihan se cool ja psykoottinen, perinteinen Lex-hahmo.

      Pitkin matkaa viritellään ajatusta Justice League-porukasta, tästähän nähdään päähahmojen osalta myös Ihmenainen ja tiedostoissa vilahtelevat niin Vesimies kuin Flashkin.

      Mutta leffa olisi kyllä kaivannut hieman huumoriakin sekaan liian totisuuden sijaan, mukana myös lainoja "Death of Superman"-tarinasta ja Frank Millerin Dark Knight returnsista, josta plokattu Batmanin ja Teräsmiehen varsinainen yhteenotto.

      Entä Assflekki, no, ei ihan pärjää vertailussa Christian Balen Batmanin rinnalla, Henry Cavill...no, kyllä Christopher Reeve on edelleen SE Teräsmies, Cavill tosin parempi roolissaan kuin Superman Returnsin kuka-se-nyt olikaan..

      • Batfleck

        Itse asiassa elokuvassa tavallaan nähtiin myös Bat-pahis. Se venäläinen rosmo,Anatoli Knyazev, jota Bats jahtas satamassa oli pahis KGBeast, vaikka tätä nimeä ei hänestä elokuvassa käytettykään. Suomessa ilmestyneissä sarjakuvissa hamon nimi oli ihan vaan Peto. Entinen KGB agentti ja venäläinen palkkatappaja.


      • Christian-Bale

        Ben oli vähän liian jäykän oloinen Batman-puvussa. Harmi vaan, kun Christian Bale ei saanut roolia tähän leffaan. Annetaan anteeksi Benille se oli, kuitenkin hänen ensimmäinen rooli Batmanina. Ben on kuitenkin hyvä näyttelijä ja hyviä elokuvia tehnyt.


    • Veteranfan

      Odotuksiin nähden Batman V/S Superman oli parempi kuin odotettiin.
      Zack Snyderin Watchmania leffaa ei tämä ylitä.Dramaturgia on yhtä sujuvaa kuin Nolanin Batman trilogiassa,onhan käsikirjoittaja ja tuottaja lähes sama.
      Mutta Batman elokuvana leffaa ei voi pitää,sillä elokuva oli DC sarjakuvan hahmojen esittely jakso,jossa esiteltiin mm. Wonderwoman ja Aqaman jotka saavat parin vuoden sisään oman leffansa.
      Ben Afleck sopi yllättäen hyvin rooliinsa,onhan kaveri tunnustanut olevansa Batman fani.
      Loppurymistely oli ennalta arvattavaa ilotulitusta ja örkki Doomsday oli kuin repäisty Sormusten Herrasta.
      DC sarjiksen roistot saavat oman leffansa ensi syksynä.

    • JusticeLeaguetapukkaa

      Toivottavasti tulee myös uusi Batman leffakin, varsinkin nyt kun Affleck yllättäen sopiikin roolin kuin valettu. Batman v superman tähän mennessä tienannut jo $644,222,793, eli aika iso hitti leffasta muodostui. Leffa teki twilightit, eli arvostelijat haukkuu mutta jättimenestys

      • MassiveHit

        $825 million tienannut, joko meni ohi kaikista muista batmaneista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe