Haluan muuttaa pois kotoa, huonojen olojen vuoksi, tienaan kuussa 250-400e, 17vuotiaana saan täyden opintotuen ja asumistuen(koska vanhempieni tulot). Kesätöistä tienaan rahaa säästöön ja olisin valmis muuttamaan elokuun alussa, kun täytän 17vuotta. Vuokra kerrotaloyksiössä on täällä 290-350e. Onnistuuko?
Kotoa muuttaminen 16vuotiaana
Nflflf
5167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miten täällä joku voisi tietää, mikä juuri sinulta onnistuu ja mikä ei. Itse panet asiat onnistumaan, jos haluat.
17-vuotias on vielä alaikäinen ja omienkin asioiden hoito täysin itsenäisesti voi olla ongelmallista, esim. vuokrasopimuksen tekeminen.
Ööö? Ehken osaa ja sen takia pyysin täältä apua, jos vaikka on samassa tilanteessa olevani/joskus ollut. Jos kysymiseni kutittaa persettäsi, ole hyvä ja ole lukematta.
Kuka vuokraisi asunnon lapselle? Pedofiili ehkä?
Sinun pitää pyytää apua vanhemmiltasi. Tai lastensuojeluviranomaisilta, jos tilanne kotonasi on liian vaikea.
Hei,
Kannattaa hakea asuntoa nuoriso- tai opiskelijasäätiöiltä. (Esim. Hoas Helsingissä ja Psoas ja Osna Oulussa) Minäkin muutin omilleni 17-vuotiaana. Kannattaa myös vertailla sähköyhtiöitä - niissä paljon eroja. Folksamilla on myös edullinen kotivakuutus nuorille.
Omillaan asumisessa tulee yllättäviäkin kuluja, joten kannattaa Googlettaa joitain kk-laskureita, joilla voit laskeskella kuluja. Vuokran lisäksi rahaa kuluu mm. puhelinlaskuihin, ruokaan, sähkölaskuihin, kotivakuutukseen, (vesimaksuun?), (vaatteet,koulutarvikkeet, juhliminen? bussikortti yms.) Riippuu paljon itsestäkin, kuinka paljon rahaa kuluu. Alle 400€ kuukausituloilla on tosi tiukkaa, oletko varautunut ottamaan opintolainaa? Kannattaa myös laittaa ilmoitusta Torissa tai Facebookissa, tarvitsevistasi tavaroista ja huonekaluista - monet antavat ilmaiseksi tai myyvät edullisesti huonekaluja.
Onnea asunnon etsintään ja opintoihin! :)
http://talouslaskurit.com/tulojamenolaskuri.php
Tässä esimerkiksi yksi tulo-menolaskuri. Vuokra-asunnoissa on myös takuuvuokra, joka yleensä on n. 1kk suuruinen. Opiskelijana voit hakea rahaa takuuseen myös sosiaalitoimistosta, jos sinulla ei ole rahaa itselläsi siihen.
Tosiaan, muistaakseni äitini piti myös allekirjoittaa vuokrasopimukseni. Ei siis taida onnistua asunnon vuokraus ilman vanhempien lupaa.