Kyllä on ruma auto.

Logan MCV. Miten osaavatkin tehdä rumia autoja.Jouduin heittämään laatan kun näin kyseisen rytöläjän. Hyi helvetti kun vieläkin oksettaa.
32673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Hyvä tilava perheauto.
Kauneus on katsojan silmissä.
Eivätpä nuo jotkut Mesen mallitkaan kauniita ole.

Äänestä

Koirat haukkuu -DACIA-kulkee.

Äänestä

Mun mielestä kylläkin ihan auton näkönen... ei kannata alkaa täällä urppia jos itse ajelee ykköskopan opel astralla, siinä nyt ei auton näköö oo ollenkaan. Logan on järkevä käyttöauto, ei mitään vikaa. Vai onko mitään järkee siinä et saat koko auton rahalla puolikkaan DSG vaihteiston kun uudesta volkkarista leviää vaihteisto kun saa auton liikkeestä pihalle?

Äänestä

Kaikki Opelit jopa 50-luvulta lähtien pesee kirkkaasti tämänpäivän romanialaisen rohjon!

Äänestä

Joku vanhalla Yariksella ajava varmaan taas kokee muut autot rumiksi :D

Itse asiassa, vaikken aja Dacialla niin ei ne minusta mitenkään pöljän näköisiä. Edellä mainitut Varikset on aika hirveitä ja muutenkin tojojen irvistys on rumahko. Škodan yeti on aika rjma, muut skodat menettelee. Dacia...ei herätä suuria intohimoja. Järkiauto.

Äänestä

Minultakin tuli tänään oksennus kun satuin epäonnekseni näkemään Prisman parkkihallissa Datsia Stepwein.Toivottavasti oli ensimmäinen ja viimeinen.

Äänestä

Hei aloittaja onko kenties raha huolia,onko sisiaalitoimisto miten tuttu,kelasta puhumattakaan...

Äänestä

Mun mielestäni Skoda Yeti myös todella on ruma auto. Mutta Suzuki-konsernin tuotos SWIFT on ulkonäöllisesti yritetty SPORTITTAA nyky-minin näköiseksi. Ja siinä on epäonnistuttu täydellisesti mm. valaisinten koko-suhteiden järkeilyissä. LOGAN on kyllä surkean ruma Dacia-perheestä. Sitten taas Duster ei mielestäni profiloidu rumuudessa eikä Suzukeilta tää uus Turbo-Urpo Boosterjet vai oliko Vitara nimeltänsä... Vanha Grand Vitarakin oli ihan tyylikäs.

Kaikkein rumimmat:
1) Dacia Logan
2) Suzuki Swift
3) Skoda Yeti



Makuasioita nää toki on. Mutta kun noita 3 katselee, alkaa vanha Sumbeam tms. (Sumppi) kaukaa menneisyydestä vaikuttamaan jopa tyylikkäältä takavalaisimen muotoiluineen...

Äänestä
  • Se on SuNbeam. Taidat niissä rumissa autoissa tarkoittaa Wauxhallia... Sumppi lienee esihistoriallinen tekele.

    Äänestä

  • Siis Sunbeam 1600 vai mikä malli se nyt oli... Nettiautossakin sellainen vihreä on myynnissä. Niissä se takavalaisimien muoto-ratkaisu... No, maksuasioita. Mutta "Rumimmat autot" olisi mielenkiintoinen kuva-teos internetissä. Eiköhän joku 1980-luvun VW Passat myös ansaitsisi paikan katalogissa! Tai Zastava tms. tai Poloneesi. oLIhan niitä "komistuksia" ennenkin...
    Saapas-Sumppi takavaloineen... Olisi kiva omistaa moinen "komistus"!

    Äänestä

  • Kauneus on katsojan silmässä. Ylläolevasta provokommentista huolimatta Dacia Stepway on minusta koko Dacia malliston parhaimman näköinen auto, etenkin sillä kirkkaalla sinisellä värillä. Tasapainoisen ja modernin näköinen.

    Uudet Subarut näyttävät niin ulkoisesti kuin sisältä 10-15 vuotta vanhemmalta kuin kilpailijansa. Sama ongelma monissa Audin pienemmissä malleissa, näyttävät miltei antiikkisilta. Uudessa Hondan CRV:ssä takapyörät ovat huvittavan sisällä lokasuojien sisällä. VW:n iso maasturi Touareg on aivan susiruma möhkö - katsoipa sitä mistä kulmasta tahansa. Eikä sitä Porchenkaan isoa katumaasturia voi kauniiksi sanoa.
    Esimerkkejä olisi pitkä lista. Ulkonäkö ei ole aina kiinni hinnasta.

    Äänestä

  • Juu tosi on. Tuo uusi Skoda Rapid on kanssa mielestäni aivan onnettoman näkönen ja muutoinkin AIVAN TURHA auto. Ei pysty kilpailemaan missään sarjassa. Mitsubishi ASX on kanssa näöltään aivan onneton. Audi A3 vouhotusta en myöskään ymmärrä,tosin TT se vasta typerän näkönen onkin. Citikat ovat aina olleet rumia autoja myös. Eli miten Dacia voi nyt niin ruma auto olla?

    Äänestä

  • Ei DACIA mun mielestäni ruumuudessa mikään erityis-tapaus ole. Auton luotettavuus enemmän herättää huolta. Tuskin kaikki tälläkään palstalla notkuvat pitävät esim. DUSTERIA rumempana kuin jo mainittua Skoda Yetiä. Muutoin SKODA YETI on varmaan teknisesti paljon parempi auto kuin DUSTER, mutta itse en kehtaisi sellaista SKODAA juuri missään näyttää. Ei tosin varaakaan olisi SKODAAN. Mutta ruma se on. Duster taas sisältä on aivan kamala ämpärimuovi-kyhäelmä. Mutta eikö niin, että VW KUPLA on kauneudessaan yksi ehdottomia klassikoita. Eräissä häissä olin vieraana, jossa tilaisuudessa KUPLA oli hääautona!

    Äänestä

  • KKKKOO kirjoitti:

    Juu tosi on. Tuo uusi Skoda Rapid on kanssa mielestäni aivan onnettoman näkönen ja muutoinkin AIVAN TURHA auto. Ei pysty kilpailemaan missään sarjassa. Mitsubishi ASX on kanssa näöltään aivan onneton. Audi A3 vouhotusta en myöskään ymmärrä,tosin TT se vasta typerän näkönen onkin. Citikat ovat aina olleet rumia autoja myös. Eli miten Dacia voi nyt niin ruma auto olla?

    Mitsun ASX on etuviistosta ihan hyökkäävän näköinen, mutta auton pilaa liian lyhyt takaylitys. Se tekee siitä liian etupainoisen näköisen. Sama ongelma on myös Dusterissa.

    Äänestä

Dacia on tosiaan automaailman rumin laite. No stepway sinisenä vielä näyttää vähän autolta kunnes näkee merkin. Logan on kuin joku lada. Sisusta karsea ja melutaso sitä luokkaa että bussilla menee mielummin. Dacia myyjäkin sanoi minulle ettei suostuisi meille edes kakkosautoksi sellaista myymään koska ne on ladoja eivätkä herkästi ota vaihdossa, erittäin rajalliset markkinat sillä 50 höynäytettäviä autoista tietämättömiä ei ole kovinkaan paljoa. En näe mitään muuta syytä kun täydellisen urpouden siihen et joku ostaa dacian..samalla hinnalla kun saa jo vähän ajetun länsiautomerkin.

Äänestä

kyllä siinä silmälepää kun katsoo dacian muotoilua ja laatu se vasta onkin kestävää.

Äänestä

Maha on vieläkin hellä kun se tuli vastaan.

Äänestä

Teneriffalla varmaan puolet takseista Dadioita, joten, kai se kestää siinä missä jokin Klongswagen, vai millä mitalla te laadun mittatte???

Äänestä

Kyllä oli typerä aloitus ja vielä täysin turhasta asiasta.
Pikkupojat heittelee laattaa tai nauraa jonkun auton muotoilua, tavallisia ihmisiä moiset epäolennaiset asiat eivät kiinnosta sen vertaa, että viitsisivät kommentoida.
Minustakin monetkin nykyautot ovat rumia mutta pakkoko sellaista on ostaa, jättää sen suosiolla kauppaan niin valmistaja voi siitä tehdä johtopäätöksen muotoilusta.
Se ulkomuoto tosin on autoissa se vähiten olennainen asia.

Äänestä
  • Ulkomuoto ei merkkaa silloin kun ei ole saatavilla omaa eikä pankin rahaa kunnon autoon jossa on kaikki kohdillaan. Mielummin pussilla kuljen kun pussipäässä dacialla. Dacialla joutuu ajamaan se pussipäässä ja daciassahan pussiteline on vakiona ohjaamossa. Siitä aina repäset uuden pussin päähän ajon ajaksi...kätevää.

    Äänestä

Lisää. Nissan qashqai,nissan juke,toyota yaris ja aygo,smart,renault kadjar ja megane,Siinäpä oli liuta harvinaisen rumia tötteröautoja.

Äänestä

Lodgyssä perä jotenkin roikkuu, muutoinhan nämä on sellaista peruskauraa.

Äänestä

Minusta Dacia Logan MCV näyttää komialta. Taijan mennä ja vaihtaa Opel Astra F siihen vielä tulevalla viikolla vaimolle äitienpäivä lahjaksi.

Äänestä
  • Sulla mitään Ooppelia ole eikä tuu olemaankaan!

    Äänestä

  • Mulla on OPEL - haaveissani! Oletteko kateellisia?

    Äänestä

Komea kuski voi ajaa rumemmallakin autolla.
Dacian moittijat taitavat olla sieltä persreiän puolelta ulkonäöllä mitatessa.

Olin lähes vuoden lukematta autopalstoja. Mikään ei ole muuttunut. Kaikilla automerkeillä näyttää yhä olevan haukkujansa. Osa haukkujista haukkunee kaikkia merkkejä.
Näinhän sen pitää ollakkin. Hyvä koira haukkuu kaikki autot.
Mainos jo sanoo: Koirat haukkuu, Dacia kulkee.

Äänestä

Totuushan on se että tyhjätasku ei pysty hankkimaan kunnon autoa vaan joutuu tyytymään kammottavaan romanialaiseen Dacia rotiskoon.suurin osa Dacian ostaneista joutuu lisäksi säästämään 15-20 vuotta ennenkuin voi edes sellaisestakaan haaveilla.

Onneksi Dacian markkinaosuus on lähes olematonta joten ei siitä ole vaaraa että pilaisi maisemat runsaudellaan.Omat havainnot ovat Dacian osalta sellaiset että sen voi nähdä kerran kuukaudessa liikenteessä ja jos oikein huono tuuri on niin ehkä jopa kahdesti.Nyrkkipajojen takapihoja kannattaa välttää koska silloin on jo suurempi vaara useampiin havaintoihin!

Äänestä
  • Totuushan on se, että tyhjätasku ei voi hankkia minkäänlaista autoa, vaan joutuu kateellisena herjaamaan niitä, jotka ovat ostaneet uuden auton, vaikkapa Dacian.
    Jos ei käy koskaan missään, havainnot tosiaankin ovat kuvatunlaiset, eipä silloi tosin näe mitään muutakaan automerkkiä, eivät ne sinne peräkamariin näy.

    Äänestä

  • Dacian saa helposti tyhjätasku juuri ostettua. Dacia mainostaa 0% korkoa ja nolla käsirahaa. Pieni kuukausierä ja pitkä maksuaika. Dacian saa juuri sillä edullisella rahoituksella. Kun mersu liikkeessä tod.korko on jotai 7%

    Äänestä

Fiat multipla on rumin auto.

Äänestä

MAHASYÖPÄ !!!!!

Äänestä
  • Mahasyöpä usein tekee pahoinvoinia/okstusta !!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukatuollaisenostaa kirjoitti:

Logan MCV. Miten osaavatkin tehdä rumia autoja.Jouduin heittämään laatan kun näin kyseisen rytöläjän. Hyi helvetti kun vieläkin oksettaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu