Vapaa-ajattelu hiipuu pois

A_P

Muutamassa vuodessa vapaa-ajattelijain liiton alaisissa yhdistyksissä jäsenyys on tippunut 25 %

Pornokampanjan aikaan vuonna 2010 jäseniä oli noin 2000 henkeä, nyt vain noin 1500. Eli neljäsosa jäsenistöstä on hävinnyt.

Jos tätä vauhtia jatketaan, viimeinen vapari sammuttaa valot vuonna 2018.

Ei tule ikävä.

13

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AjatMuuttuvat

      Semmoista se on, viisi vuotta sitten ihmiset erosivat kirkosta - nyt liittyvät. Viisi vuotta sitten VA-liitolla oli kysyntää, nyt se kuolee pois.

      • selkärankapuuttuu

        Tarpeettomana se kuolee. Jos viimeisillä jäsenillä olisi yhtään selkärankaa, ne lopettaisivat itse liiton.


    • hihhiiiii

      Jotkut asiat eivät muutu ... kuten sörssylä joka vastailee itselleen :D

      • Jore-se-vaan-on

    • Eräsukko

      Itse en ole koskaan edes ajatellut liittyä vapaa-ajattelijoihin. Tärkein pointti monilla ihmisillä on se, että ei kuulu kirkkoon. Tämän palstan nimi on Eroa kirkosta, eikä eroa Vapaa-ajattelijoista.

      Tietääkseni vapareiden ajatuksena onkin, että mahdollisimman moni eroaa kirkosta, eikä niinkään se, että kuinka monta jäsentä vapareilla on.

      Minä olen Jumalaan uskova joten en edes kuulu tuohon ryhmään juuri siitä syystä. Tosin kirkkoon en usko, ja siksi en myöskään ole sen jäsen.

      • korjaussarja

        Vapareiden ajatuksena on pikemminkin valtiokirkkojärjestelmän purkaminen, jossa välineenä on kirkon jäsenmäärän pienentäminen niin ettei järjestelmää voi enää perustella edes laajalla jäsenistöllä. Kirkosta eroaminen ei siis ole itseisarvoinen tavoite, vaan koko epätasa-arvoisen järjestelmän muuttaminen.

        Kirkosta toki kannattaa erota jo senkin vuoksi, jos ei usko kirkkoon ja kirkon oppeihin. Uskoa voi kirkon ulkopuolellakin, samoin kuin harjoittaa hyväntekeväisyyttä paljon tehokkaammin kuin kirkon jäsenmaksujen kautta.


    • ateistiateisti

      Uskonnottomuuteen ei tarvita liittoja tai muita yhdistyksiä.

      • korjaussarja

        Ei tarvitakaan. Mutta uskonnottomien etu ja yhdenvertaisuus ei etene ilman että jokin liitto tai yhdistys niitä oikeasti ajaa ja edistää myös viranomasiin päin. Muuten kirkolle jää melkein monopoli katsomusasioiden suhteen, ja se ei ole uskonnottomien eikä pienuskontojenkaan etu. Ehkä ei pitkällä tähtäimellä edes valtauskontojenkaan.


      • Vapaa-ajattelija
        korjaussarja kirjoitti:

        Ei tarvitakaan. Mutta uskonnottomien etu ja yhdenvertaisuus ei etene ilman että jokin liitto tai yhdistys niitä oikeasti ajaa ja edistää myös viranomasiin päin. Muuten kirkolle jää melkein monopoli katsomusasioiden suhteen, ja se ei ole uskonnottomien eikä pienuskontojenkaan etu. Ehkä ei pitkällä tähtäimellä edes valtauskontojenkaan.

        Kirkko on valtiovaltaan päin tosiaan myös iso lobbausjärjestö, joka puhuu "suulla suuremmalla", koska monet sen kannat eivät edusta sen jäsenenemmistön kantaa, mutta joka puhuu kuitenkin aktiivisesti ja sen ääntä myös kuullaan.
        Tosin ei kuulla ihan aina. Kirkkohallituksen lausunnossa eduskunnalle ennen ratkaisevaa eduskuntaäänestystä vastustettiin avioliittolain tasa-arvoistamista.
        Kirkon kannan kumoaminen vaatii kuitenkin vastavoimaa, uskonnottomien äänenvahvistamista.


    • Hallaahon.äänestäjä7

      Yksinkertainen vastaus,

      eroa kirkosta (itse olen eronnut maksamatta veroa koskaan, yhden kerran vähän kesätienististä) mutta myöhemmin olen tutustunut muuten uskontoon ja käynyt paikoissa joissa monet eivät ole käyneet kuten Paavalin teloituspaikalla ja kohdassa jossa Konstantinus heitätti Maxentiuksen jokeen ja teki kristinuskosta Euroopan uskonnon eli saimme taisteltua eurooppalaisuuden valtaan muslimeita vastaan

      SIIS TUTUSTUMME USKONTOON, KUNNIOTAMME PAAVIA EUROOPAN YHTENÄISYYSVOIMANA MUTTA VASTUSTAMME MUSLIMEITA JA LUTERIALISTA SUOMALAISTA MÄDÄNNÄISKIRKKOA KALLION HÖRHÖSEURAKUNTAA JA MITÄ NIITÄ HÖRHÖJÄ TÄÄLLÄ ON

      http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_03_2016.html?year=2016

      Arkkipiispa Kari Mäkinen esiintyi 26.3.2016 MTV:n uutisextrassa. Tämän jälkeen on eroakirkosta.fi-palvelun kautta eronnut noin 950 kirkon jäsentä. Normaalisti tähän aikaan vuodesta kolmessa päivässä olisi eronnut noin 170 kirkon jäsentä.

      Munakulttuurisen nimi julki

      http://mvlehti.net/2016/04/01/raiskaustapaus-pietarsaaressa-vangitun-nimi-ja-etninen-tausta-julki/

      • Ghjkbvghjgghjcghh

        Näemme, miltä poliittiselta taholta vapaa-ajattelijoiden kampanjointi kirkkoa vastaan ammentaa voimansa. Vaparit ja Mv ne yhteen soppii, pannaan ne pussauskoppiin.


      • Ghjkbvghjgghjcghh kirjoitti:

        Näemme, miltä poliittiselta taholta vapaa-ajattelijoiden kampanjointi kirkkoa vastaan ammentaa voimansa. Vaparit ja Mv ne yhteen soppii, pannaan ne pussauskoppiin.

        Ihan poliittisista ja yhteiskunnallisista näkemyksistä huolimatta jokaisella kirkkoon liitetyllä ja itse liittyneellä on oikeus sieltä myös erota. Välillä vilkkaammin ovat eronneet liberaalit, välillä tuolta toiselta laidalta olevat ja välillä siltä väliltä.


    • eroaValtiokirkosta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      101
      6142
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      333
      5775
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      58
      5016
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      325
      3796
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2295
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      137
      2227
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      108
      1312
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      10
      1063
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      175
      947
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      783
    Aihe