Miksi sähkön siirtoa ei voi kilpailuttaa?
Tapaus Caruna, jonka uusia siirtohintoja ei tiettävästi ole vielä edes ilmoitettu asiakkaille (ei ainakaan meille), panee miettimään, että eikö tuota päätöstä siitä, että sähkön siirtoa ei voi kilpailuttaa, voisi muuttaa? Julkisuudessa esitetyt perustelut sille, miksi moinen päätös tehtiin, ovat hatarahkot. Voihan sähköenergiankin kilpailuttaa, vaikka asuisi toisessa kolkassa maata, kuin missä sähköenergian myyjä toimii. Silti sähkö tulee samasta paikasta omaan keskukseen, kuin mistä se tulisi, vaikka myyjä olisi Lapissa. Eikö siirron kohdalla tilanne ole sama?
Lainsäädännöllä on nykyään säädetty se, missä kunnossa sähköverkon kuuluu olla käyttöalueella. Mitä väliä sillä enää on, mikä firma siirron laskuttaa? Saattamalla sähkön siirto kilpailun alaiseksi tapaus Carunan kaltaiset ökyahneuden sanelemat hinnankorotukset voitaisiin ehkä tulevaisuudessa välttää ja sähkön siirron hinnoittelu palaisi oikealle tasolleen.
Miksi sähkön siirtoa ei voi kilpailuttaa?
Siirtomyöskilpailtavaksi
2
119
Vastaukset
- baertutu
Sähkönsiirtoyhtiö omistaa ne kaapelit joita pitkin sähkö tulee sinne sinun mittarillesi (sekä sen itse mittarin). Harvalle tulee edes mieleen istua VR:n junaan ja alkaa vaatia että saisi maksaa matkasta Onnibussille koska se on halvempi.
- voi.ziizaz
Ööh, koska esimerkiksi Carunan verkkohinnat Espoossa ovat kalliita, niin sinä lopetat kotiisi tulevien sähkökaapeleiden käytön ja alat maksaa vaikka Kajaanissa sijaitsevien kaapeleiden käytöstä? Niinkö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802908Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka492298Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051664Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 561189
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181