Veneilyn aloitus

enonteno

Talvella olen päätynyt veneen omistajaksi, erinäisten syiden johdosta, en ostanut mutta ihan laillisesti ilman kauppaa haltuuni tullut. Kyseessä on Tenojoen puinen soutuvene ja mukana tuli 5hv perämoottori. Vene on melko pitkä, selvästi pidempi kuin esimerkiksi pulpettiveneet. Ajattelin tuon nyt kuitenkin laittaa vesille kun se on auton perässä Lapista tänne asti haettu ja hyväkuntoinen.
Minulla ei oikein ole kuitenkaan mitään aikaisempaa kokemusta veneilystä, joten ehkä tyhmä kysymys voinko aloittaa veneilyn noin vain vai pitäisikö asiaan jotenkin perehtyä tai jotain tehdä ennen vesillelaskua.

8

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KokenutVeneilijä

      Kaikkiin kysymyksiisi KYLLÄ.
      Hyvää harkintaa "maalisjärjellä" .

    • Yammu-setä

      Jos vene on yli 5,5 metriä pitkä se pitää nykysäännösten mukaan rekisteröidä moottorin koosta huolimatta.

      • Näin on jos pilkulleen mennään. Rekisteröintivelvoite koskee moottoriveneitä. Lakia voi tulkita myös tältä pohjalta: "tämä on soutuvene vaikka apumoottorilla varustettu onkin". Jos jättää rekisteröimättä niin pitää hyväksyä pieni sakkojen riski. Suurin osa tuollaisista yhdistelmistä on rekisteröimättä ja mielestäni se on ihan hyväksyttävä ratkaisu.


      • Yammu-setä
        spkoo kirjoitti:

        Näin on jos pilkulleen mennään. Rekisteröintivelvoite koskee moottoriveneitä. Lakia voi tulkita myös tältä pohjalta: "tämä on soutuvene vaikka apumoottorilla varustettu onkin". Jos jättää rekisteröimättä niin pitää hyväksyä pieni sakkojen riski. Suurin osa tuollaisista yhdistelmistä on rekisteröimättä ja mielestäni se on ihan hyväksyttävä ratkaisu.

        Missä pykälässä on sanottu ettei rekisteröintivelvoite koske "apumoottorilla" varustettua soutuvenettä? Jos venettä ajetaan moottorilla ja se on yli 5,5 metriä pitkä niin kyllä sen on oltava rekisteröity.


      • enonteno

        Veneessä on rekisteritunnus mutta mitään rekisterikirjaa tai vastaavaa ei ole. Ilmeisesti rekisteriin pitäisi muuttaa omistaja, pitääkö minun jotenkin kyetä osoittamaan omistusoikeuteni veneeseen tätä varten. Kauppakirjaa veneestä ei ole kun se ei ole tullut kaupan kautta omistukseen. Muita tietoja kuten valmistaja ja valmiste numero, mistä ne selvitetään vai saanko ne sieltä rekisteristä.


    • AnttiKomu

      Kannattaisi varmaan myös kertoa missä aiot veneillä. Merellä olosuhteet ja vaatimukset ovat erilaiset kuin jollakin pienellä järvellä. Jokivene vaikka joella hyvä onkin ei välttämättä sovellu kovin avoimille vesille. Osaatko merimerkit ja väistämissäännöt, oletko opetellut suunnistamaan.

    • Hanki merikortti ja jopa joku kannettava plotteri. Lisäksi varabensatankki, jos käyttötankki menee tyhjäksi. Äyskäri, airot tai mela ja pelastusliivi on myös mukavat.

    • NoillaPärjää

      Soutuveneen kanssa ei voi olla liian varovainen. Suurin osa vahingoista tapahtuu juuri niiden kanssa. 5hv moottori ei ole ongelma, koska se ei hidasta venettä merkittävästi. Ei se sitä liikutakaan virtaavassa joessa.

      Ehkä tärkeimpiä asioista on kuitenkin hankkia sepaluksettomat housut, jättää katiskan ja verkkojen kokemiset muille ja iloliemet rannalle.

      Kalastukseen käytetyt veneet on Tenojoella rekisteröityjä koosta riippumatta, mutta aloittajalla taisikin olla ketunhäntä kainalossa tämän asian suhteen :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      317
      8693
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      205
      4754
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      35
      3850
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      200
      2681
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      126
      2268
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      107
      1803
    7. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1796
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      66
      1743
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      186
      1476
    10. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      351
      1404
    Aihe