Veneilyn aloitus

enonteno

Talvella olen päätynyt veneen omistajaksi, erinäisten syiden johdosta, en ostanut mutta ihan laillisesti ilman kauppaa haltuuni tullut. Kyseessä on Tenojoen puinen soutuvene ja mukana tuli 5hv perämoottori. Vene on melko pitkä, selvästi pidempi kuin esimerkiksi pulpettiveneet. Ajattelin tuon nyt kuitenkin laittaa vesille kun se on auton perässä Lapista tänne asti haettu ja hyväkuntoinen.
Minulla ei oikein ole kuitenkaan mitään aikaisempaa kokemusta veneilystä, joten ehkä tyhmä kysymys voinko aloittaa veneilyn noin vain vai pitäisikö asiaan jotenkin perehtyä tai jotain tehdä ennen vesillelaskua.

8

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KokenutVeneilijä

      Kaikkiin kysymyksiisi KYLLÄ.
      Hyvää harkintaa "maalisjärjellä" .

    • Yammu-setä

      Jos vene on yli 5,5 metriä pitkä se pitää nykysäännösten mukaan rekisteröidä moottorin koosta huolimatta.

      • Näin on jos pilkulleen mennään. Rekisteröintivelvoite koskee moottoriveneitä. Lakia voi tulkita myös tältä pohjalta: "tämä on soutuvene vaikka apumoottorilla varustettu onkin". Jos jättää rekisteröimättä niin pitää hyväksyä pieni sakkojen riski. Suurin osa tuollaisista yhdistelmistä on rekisteröimättä ja mielestäni se on ihan hyväksyttävä ratkaisu.


      • Yammu-setä
        spkoo kirjoitti:

        Näin on jos pilkulleen mennään. Rekisteröintivelvoite koskee moottoriveneitä. Lakia voi tulkita myös tältä pohjalta: "tämä on soutuvene vaikka apumoottorilla varustettu onkin". Jos jättää rekisteröimättä niin pitää hyväksyä pieni sakkojen riski. Suurin osa tuollaisista yhdistelmistä on rekisteröimättä ja mielestäni se on ihan hyväksyttävä ratkaisu.

        Missä pykälässä on sanottu ettei rekisteröintivelvoite koske "apumoottorilla" varustettua soutuvenettä? Jos venettä ajetaan moottorilla ja se on yli 5,5 metriä pitkä niin kyllä sen on oltava rekisteröity.


      • enonteno

        Veneessä on rekisteritunnus mutta mitään rekisterikirjaa tai vastaavaa ei ole. Ilmeisesti rekisteriin pitäisi muuttaa omistaja, pitääkö minun jotenkin kyetä osoittamaan omistusoikeuteni veneeseen tätä varten. Kauppakirjaa veneestä ei ole kun se ei ole tullut kaupan kautta omistukseen. Muita tietoja kuten valmistaja ja valmiste numero, mistä ne selvitetään vai saanko ne sieltä rekisteristä.


    • AnttiKomu

      Kannattaisi varmaan myös kertoa missä aiot veneillä. Merellä olosuhteet ja vaatimukset ovat erilaiset kuin jollakin pienellä järvellä. Jokivene vaikka joella hyvä onkin ei välttämättä sovellu kovin avoimille vesille. Osaatko merimerkit ja väistämissäännöt, oletko opetellut suunnistamaan.

    • Hanki merikortti ja jopa joku kannettava plotteri. Lisäksi varabensatankki, jos käyttötankki menee tyhjäksi. Äyskäri, airot tai mela ja pelastusliivi on myös mukavat.

    • NoillaPärjää

      Soutuveneen kanssa ei voi olla liian varovainen. Suurin osa vahingoista tapahtuu juuri niiden kanssa. 5hv moottori ei ole ongelma, koska se ei hidasta venettä merkittävästi. Ei se sitä liikutakaan virtaavassa joessa.

      Ehkä tärkeimpiä asioista on kuitenkin hankkia sepaluksettomat housut, jättää katiskan ja verkkojen kokemiset muille ja iloliemet rannalle.

      Kalastukseen käytetyt veneet on Tenojoella rekisteröityjä koosta riippumatta, mutta aloittajalla taisikin olla ketunhäntä kainalossa tämän asian suhteen :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      236
      7071
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3716
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3288
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3061
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2733
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2633
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      39
      2383
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      41
      2136
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      59
      1871
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1791
    Aihe