Home Premiumin uudelleenasennus (OEM)

apua.toivoisin

Toivoisin asiallisia neuvoja asian tuntevilta.

Minulla on tietokoneessa Home Premium-käyttöjärjestelmä, alkuperäisenä oli kun koneen kaupasta ostin, ja haluaisin sen asentaa nyt täysin uusiksi, sillä kone on jossain määrin vioittunut eikä asenna päivityksiä, mikä taas estää joidenkin ohjelmien käytön jne.

Mukana ei tullut mitään asennus-levyä.

Onko jossain olemassa ns. palautus tiedosto? Miten homma toimii sitä kautta?

Vai täytyykö minun ostaa jostain Home Premium asennus-levy? Noita näyttää huuto.netissä olevan. Mistä tietää, että levy on OK käyttää? Että saa asentaa useammalle koneelle? Jos ostan levyn, minkä mukana tulee jonkinlainen aktivointikoodi/muu tuotetunnus, käytänkö sitä vai tuota koodia joka on tarrassa koneen kyljessä? Jos aiempi omistaja on käyttänyt levyä ja asentanut ja aktivoinut sillä käyttöjärjestelmän, toimiiko se vielä minulla?


Anteeksi hölmöt kysymykset, mutta en ole asioista aivan perillä ja haluaisin kuitenkin onnistua ilman ongelmia.

20

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläpolleaisallekaki

      Meinaakkona että minä olen joku selvänäkijä koska et kerro koneesta mitään ja käyttiskin jää arvailtavaksi.
      Läppäreissä usein on palautusosio tai oston jälkeen tehdään palautuslevyt/tikku/tms.

      • Anonyymi

        "kone on jossain määrin vioittunut"
        Mitä paskaa, vaan vika on windowsissa, ei koneessa!


    • palautuksenhallinta

      Minulla sama Homeinen. Tein silloin alussa palautuslevyt. Mutta voi sen palauttaa kai tuon palautuksenhallinnan kauttakin, ilman levyjen tekoa.

      • Anonyymi

        Älä hyvä ihminen asenna enää windowseita!


      • Anonyymi

        Eikä mitään homehtuneita versioita.
        Windowsilla joutuu aina tyytyy johonkin rajoitettuun...versioon.
        Niin windowsin kuin ohjelmienkin osalta!

        Toisin on Linux mailmassa!


    • Googlaa koneen merkki ja recovery. Päivitysongelmat tosin voi usein ratkaista kevyemminkin.

      https://www.youtube.com/watch?v=5r-h5CMJp_A

      Jos koneesi on kovin vanha, kannattaa ladata service pack erikseen valmiiksi ja asentaa se suoraan. Muistathan varmuuskopiot. Prosessissa omat tiedostot voi hävitä. Muista myös kaikki piilotettu data (kirjamerkit ym,) josta et tiedä missä se on tallennettu.

    • recovery_toimii

      "Mukana ei tullut mitään asennus-levyä.

      Onko jossain olemassa ns. palautus tiedosto? Miten homma toimii sitä kautta?"

      Nyt kävi köpelösti. Minulla ainakin OEM Premium version käyttöönoton jälkeen ITSE piti huolehtia varmuuslevykkeiden polttamisesta.
      Koneeni oli Toshiba läppäri jossa oli tätä varten "recovery" ohjelma. Tähän polttoon kului 2 kpl DVD-levykkeitä. Näitä levykkeitä tuli käyttää ongelmien ilmaantuessa.

      Se OEM-Premium versio makaa kiintolevyn osiolla ja toivottavasti et ole tuota osioita tuhonnut. Toshibassa se oli kiintolevyn osioilla D: jossa oli alihakemistona Toshiba.
      Tuolta osiolta se Windows otettiin käyttöön ja asennus tuli kiintolevyssä osiolle C: mikä on tavallisin Windowsin osio.

      Jos tuo osio on tuhoutunut edessä on sitten kokonaan uuden asennuspaketin hankinta.
      Ne Windowsin käyttöönotto ja asennusohjeet olisi ollut syytä lukea ja suorittaa ITSE se tarvittavien DVD-varalevykkeiden poltto.
      Asennuslevykkeitä ei enää tule kaikkien koneiden mukana vaan tämä PITÄÄ hoitaa ITSE käytöönotto vaiheessa. Käyttöönottoasennuksen jälkeen on HETI välittömästi suoritettava tämä levykkeiden poltto.
      Ethän tätä unohtanut?

      Nyt sinun pitää ensimmäiseksi varmistaa se ettei kiintolevyn osio jossa Windowsin "asennuspaketti" on ei ole vauroitunut. Jos se on kunnossa niin kyllä sieltä pitäisi uudelleen asennus onnistua. Seuraa tietokoneesi ohjeita.
      Jos uusasennus onnistuu suorita sitten välittömästi näiden DVD-varalevykkeiden poltto. Näillä saat koneesi käynnistymään jos kiintolevy sekoaa tai vaurioituu.

      Toshiba koneessa tuo recovery ohjelma toimi hyvin. Se tuotti boottaavat käynnistyslevykkeet varalle. Nämä sisälsi myös tarvittavat Toshiban omat ajurit.

      • hallitse_termit
        opettele-termit kirjoitti:

        DVD-levy
        https://sa07elaite.wikispaces.com/file/view/25.jpg/136565643/230x230/25.jpg
        Levyke
        http://papunet.net/sites/papunet.net/files/kuvapankki/levyke.jpg

        Opettele sinä tunnistamaan kunnon käyttöjärjestelmä. Ja koeta tajuta edes aprillipäivän lähestyminen.

        Kas kun et lisännyt levyjen joukkoon perinteistä vinyylilevyä jota myös äänilevyksi on sanottu.
        Ja ryhdypä luokittelemaan mihin levyjen joukoon panet autojen levypyörät joita myös vanteiksi sanotaan.


    • Jos sinulla on alkuperäinen käyttöjärjestelmän lisenssitarra koneessa vielä tallella ja luettavassa kunnossa, niin voit ladata Windows 7 asennus DVD (ISO) seuraavalta sivulta, siinä kysytään jossain vaiheessa sitä avainta:

      https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows7

      Toinen vaihtoehto on asentaa (päivittää) Windows 10:
      https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10

      10 päivitys lienee helpompi ja todennäköisesti suurin osa ajureista tulee automaattisesti ilman eri latauksia.

      • Buahhahhhahahhahah

        No kuka pilaisi seiskansa jollain kymppi sonnalla?
        Ei kukaan ;D


    • Selvännäkijäkö

      F11 on yleensä palautus

    • Asennus pitäisi tehdä samalta medialta mistä se on asennettu. Eli mukana pitäisi tulla levy tai palautusosio.

      Asennus ei välttämälttä onnistu toisella asennusmedialla.

      • Anonyymi

        Älä taas jauha paskaa, asennus onnistuu muullakin asennusmedialla ja aktivointi sillä koneen mukana tulleella koodilla. Minulla on asiasta omakohtaisia kokemuksia, useitakin olen asentanut (tässä ilmeisesti kyseessä Windows 7) aoikanaan Microsoftin sivulta ladatulla tiedostolla josta tein asennuslevyn ja netistä ostamallani asennuslevtllä ja aina on onnistunut asennus sekä päivitykset toimineet. Nyt viimeisten kuukausien aikana ei ole ollut tarvetta asennella enkä tiedä tämän hetkistä tilannetta Microsoftin tilantesta mutta aikaisemmin on ponnistunut joten M-kar pidä noi perättömät huuhaa paskanjauhannat pois näistä ketjuista kun niissä harvoin on mitään todellista ja oikeaa tietoa


    • ihanasiallisesti

      Ihan ensimmäiseksi ota usb-jööti ja tunge se lataajan hanuriin. peilisä löytyy se rölli.

      • Anonyymi

        Jos sulla on lisenssinumerot/kirjaimet niin voit ladata englanninkielisen version jos kiinnostaa....toimii ok olen itse ladannut pari kertaa ja polttanut DVD:lle sekä tikkuun.
        Ilmoita jos haluat niin laitan linkin.


    • Anonyymi

      Rautalangasta asiaa.....!!!
      Se koneessa oleva aktivointikoodi on se millä sinun pitää asennus aktivoida ja hankkia jostakin asennuslevy niillä homma pitäs pelata.
      Täällä kirjoitellaan ja puhutaan paljon asian viertestä varsinkin tuo M-Kar kaikkea ei kannata uskoa. Jos sinulla un tuttavissa tai kavereissa sellaista joka olisi asiasta hieman perilla kysy häneltä lisäneuvoa. Monilla paikkakunnilla on esim. Kirjastossa tms. opastusta kannattaa tiedustella paikkakuntasi esim Kirjastosta

      • Anonyymi

        Eiköhän aloittaja ole ehtinyt saada kolmessa vuodessa asian järjestykseen.


      • Anonyymi

        Vastaisuuden varalle. Seiskan käyttäjiä on edelleen ja uusia/paluumuuttajia (ja Linuxiin pettyneitä,) tulee kun myynnistä poistuneita asennusmedioita aktivointikoodeineen saa melkein ilmaiseksi tai kun jossain vaihessa on seiskan tilalle asentanut uputtimen tai muun Linux-version ja tapellut sen oikkujen kanssa ja lopulta kyllästynyt.


    • Anonyymi

      Minulta katsosi systeemit koneen kovalevyn mukana. Microsoft asensi etäyhteydellä uudet softat. Toimii! Aikaa tosin on pari vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10936
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10399
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      233
      5841
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4654
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3146
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3135
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1943
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1528
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1360
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1294
    Aihe