kannata omistaa mitään? Sanoo porvari. No mitenkäs sen porvarin sitten kannattaa omistaa jotakin.
Pitäisikö valtion alkaa myymään 2 kympin seteleitä kympillä yrittäjille ja sijoittajille. Esim miljardin edestä 20 e seteleitä myymällä valtio tienaisi 500 miljoonaa, mahtavaa. 500 miljoonaa ihan tuosta noin vain ja porvarit/porvarihallitus olisivat tyytyväisiä ja innoissaan. Sitten nämä 500 miljoonaa voitaisiin edelleen myydä samalla tavalla ja kas, taas valtio tienaisi lisää, 250 miljoonaa. Yhteensä valtion kassaan kilahtaisi tulona 750 miljoonaa.
Pitäisikö valtion alkaa myymään 2 kympin seteleitä kympillä yrittäjille ja sijoittajille. Esim miljardin edestä 20 e seteleitä myymällä valtio tienaisi 500 miljoonaa, mahtavaa. 500 miljoonaa ihan tuosta noin vain ja porvarit/porvarihallitus olisivat tyytyväisiä ja innoissaan. Sitten nämä 500 miljoonaa voitaisiin edelleen myydä samalla tavalla ja kas, taas valtio tienaisi lisää, 250 miljoonaa. Yhteensä valtion kassaan kilahtaisi tulona 750 miljoonaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä valtiolle jää silti omaisuutta, vaikka näitä päällekkäisyyksiä myydäänkin pois, ja järkeistetään hallintoa.
Turha sinne toimistoihin kerätä sakkia kuin Ay SAK liikkeissä on.
Ay-liike, SAK perikuva tehottomuudesta. Heillä ei mitään annettavaa yhteiskunnalle, aina vain pois ottamassa.
Jotain Elantona ym punikit koitteli, muttei onnistunut.
Ainoa Ay liike tapa, kun pitkä hallintokausi ollut SDP:llä, on kerätä verotonta rahaa Ay jäsenmaksuilla, ja kierosta asunto bisneksestä, joka sekin verotonta.
Jopa Sosialisti presidenttienkin pitää olla verotta, ja vääräällä eläkkeellä.
Se punikkien tapa, olla kierosti, että kyllä muut maksaa.
Vaikka hampaattoman eläkemummun 800 e eläkkeen vero kelpaa Sosialisti miljonääreille. Kun ei edesa varoja teettää uusia tekareita..
maalaisliiton tukipuppelia,
mitään tekemätöntä fasistista vattupaskaa,
perusta uus lapuanliike,
pyöri terroristina,
niin kuin ennen vanhaan,
lampaita nussit kuitenkin,
ay-liittosi mtk ja maalaisliitto, (ja se parempien ihmisten)
hoiti homman, se ei ole enää rikollista,
mut iljettävää on, yäks...
Ay-liike ei ole valtionyhtiö, eikä kuulu mitenkään aloitukseen.
Valtio punikit maksaa sinne
..ttu näitä tolloja sekopäitä. Yhtäkään älyllistä lausetta eivät saa aikaiseksi, mutta kommenttia pitää saada näkyviin. Saunan taakse tuollaiset luuserit . . .
Kannattaa ja kannattaa. Mielestäni valtion on syytä perustaa yhtiöitä aloille, joille yksityisellä pääomalla ei ole kiinnostusta tai uskallusta ryhtyä, mutta jotka voisivat olla silti tuottavia. Näistä Kemira, Valmet ja Rautaruukki ovat hyviä esimerkkejä. Tosin Rautaruukissa oli mukana yksityistäkin pääomaa, mutta vasta valtion ryhdyttyä toimialan "takaajaksi".
Kun toimialan riskit on ohitettu, valtio voi aivan vapaasti siirtyä taka-alalle. Eihän alkuperäisenä tarkoituksena ollutkaan liikevoittojen saalistaminen.
Mielellään näkisin, että valtio perustaa edelleen uusia yrityksiä riskitoimialoille samalla kun se myy hyvällä voitolla riskivaiheen ylittäneitä yrityksiä yksityiselle pääomalle.
Lisäksi tämä on aivan liian pieni maa monelle alalle heittäytyä markkinaehtoiseksi, sillä silloin syntyy monopoli, joka on yhdenlaista sähköverkkoyhtiöiden yksityistämistä.
Liian kallista pienelle maalle pitää valtion toimintoja.
Tehokkuutta tulee kun rengit päineen tekee. Ay punikitkaan ei saa käskyvaltaa, että nyt menkää lakkoon. Rengit sanoo Ay miljonääri johtajille, että mee itse lakkoosi, meille raha tulee vain työnteosta.
Jos ei tehdä työtä, ei tule rahaakaan. Kuin konnari kommarit, ei raha tule jos junat seisotetaan, kuin sulhaspojan kyrpää.
Et sitten laittanutkaan kiljupänikkää kiinni ja mennyt nukkumaan?
Miksi valtiolla ei saisi olla tuottavaa yritystoimintaa? Ei kai yksityinen pääomakaan sijoitu kyseisiin yhtiöihin, ellei sille tule tuottoa.
Miksi yhteiskunnan pitäisi kantaa riskit ja yksityisen pääoman sen jälkeen kerätä voitot? Parempi kuules vaan yksityisen pääoman on perustaa yrityksiä, valtio on jo joka tapauksessa mukana koulutuksella ja tutkimuksella, sekä alkuvaiheen rahoituksella.
Mielestäni kommenttisi ensimmäinen ja toinen kappale ovat ristiriidassa keskenään.