En ole kolmeen-neljään vuoteen seurannut palstaa. Mutta silloin takavuosina palstalla esiintyi kovin uhmakas hahmo, Heikki Tala. Väitti muun muassaa olevansa kova panomies ja akateemisesti arvostettu henkilö. Todellisuus kuitenkin osoitti, että ulkomailla häntä ei tunne kukaan, lukuunottamatta niitä törttöilyjä joita hän teki lähdettyään veropakolaiseksi Ruotsiin muka hammaslääkärinä, ennen palautusta ns. "maitojunassa" takaisin Suomeen. Oli jo tehnyt riittävästi vahinkoa!., Silloin kun Suomi koki maansa vaikeimmat ajat sodan jälkeen Tala karkasi maasta paremman palkan toivossa Ruotsiin. Fennojen sankari!!. Onpa fennoilla sankareita! Toki Talan sankaritarinoita riittää runsaasti lisää, suojatyöpaikoissa kun on ikänsä elänyt. Ja fennot, tapansa mukaan, menevät tyhmyyksissään lankaan.
OnkoTala EdelleenKuvioissa?
TyhmyydelläRajaa
10146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Visst har han haft några inlägg det här året,men rätt så glest nuförtiden.
Ibland skriver TALA något på US puheenvuoro också.
Hyvä kysymys.
Taalan teesit on kuitenkin saanut monet helposti-huijattavat uskomaan uus-fennomanian oikeutukseen. Taala sai puhuttua puheenjohtajakaudellaan uus-fennomaanien epämääräiseen joukkoon jopa kymmenen uutta jäsentä. Uus-fennomaanien joukkohan on Suomessa jo lähes viidenkymmenen hengen kokoinen.
Amalgaamitieteen lisensiaatti Taalan hyviä ystäviä olivat peräsuomalainen puoluetoveri RaiPu sekä HerrKo, pesäpallon harrastaja myös.
RaiPu sai vaaleissa kokonaiset 12 ääntä, koska piti tulikivenkatkuisia vaalipuheita erityisesti Suomi24-foorumeilla. HerrKo puolestaan oli imatralais-vantaalainen voimalaitosmies, joka ei omien puheidensa mukaan kaihtanut myöskään väkivaltaa. HerrKo osasi juuri ja juuri kirjoittaa, ja sen vuoksi hän vihasi Tapio Rautalapiota, joka puolestaan oli kuin syntynyt kynä kädessä.
Keskustelut ovat paljon rauhoittuneet ko. kolmikon ajoista. Tuo peräsuomalainen kolmikko oli uus-fennoudessaan niin fanaattinen, että kokonaisia foorumeita lakkautettiin heidän takiaan. He eivät kaihtaneet mitään keinoja, ja menetelmät olivat kuin suoraan vallankumous-käsikirjasta.
Tavallinen ihminen kammosi tuota pelottavaa kolmikkoa, ja halusi tehdä heihin pesäeroa - ja hyvä niin. Lisensiaatti Taala mm. lupasi antaa löytöpalkkion erään kirjoittajan henkilöllisyyteen liittyvistä tiedoista. Taalan itsensä henkilöllisyyshän selvisi netissä vahingossa. Taalan tekstit olivat aluksi karmivia, mutta henkilöllisyyden paljastuttua hän joutui paljonkin pehmentämään linjaansa. Terve ihminen kun ei vain kirjoita niin kuin tuo nimimerkki kirjoitti nimettömänä.
Lukiolaislikka on selvästi viisastunut mielipiteissään :D Hyvä tyttö!
Möjlig personlighetsstörning ?
"Möjlig personlighetsstörning ?"
Luulen, että tiedät itse ongelmasi parhaiten. Jos on tarvetta, apua kyllä saa.
Väldigt positivt.
Kuvaa hyvin nettisvekojen loputonta traumaa, kun Heikki Tala sai aikaan uuden renesanssin pakkoruotsituksen vastaisessa rintamassa! ;-)
Siinä yksi fanaattinen opetuslapsi.
Kuka kissan hännän nostaa, ellei kissa itse?