Avoin ryhmä jännittäjille.

MasaArtturi

Heippa, Psykologipalvelu Psyyken tiloissa Sörnäisissä Helsingissä (Mäkelänkatu 2C) alkaa toukokuussa 2016 avoin tukiryhmä niille nuorille ja nuorille aikuisille (n. alle 40v) v), joilla on ongelmana arjessa liiallinen sosiaalinen jännittäminen ja/tai sosiaalisten tilanteiden pelko.
Kokoontumiset maanantaisin klo. 18-20 ja ryhmään otetaan n. 10-12 henkilöä, "kahviraha" 2€ opiskelijat/työttömät, 7€ muut.
Ryhmää vetää terveydenhoitaja (AMK), PgCert Solution Focused Therapy ja mukana myös kokemusasiantuntijan "oma selviytymistarina".
Teemana ja tavoitteena kokonaan uusi helpompi, neutraali suhtautumistapa omaan jännittämiseen ja pyritään saamaan jokaiselle jo heti "huomiselle" paremmat työkalut oman jännittämisen tason alentamiseen ja jännittämisen kanssa elämiseen elämänilo säilyttäen.
Huom! Jokaisen rajoja ja jännittämisen astetta kunnioitetaan ja keskustelu ja kevyet harjoitteet vain niille, jotka ovat siihen valmiita. Tilaisuudessa ei äänessäolo-pakkoa!
Voit kysäistä lisää tai ilmoittautua mukaan masaartturi(a)gmail.com (Matti, kokemusasiantuntija)

2

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnuutybb

      Hei, jos haluan niin voinko käydä kokeilemassa esim 1-2 kertaa vai pitääkö sitoutya johonkin pitempään esim 10 kertaa juttuun?

      • MasaArtturi

        Moi, tässä avoimessa ryhmässä voi käydä yhden kerran tai useampia kertoja oman tuntemuksen ja fiiliksen mukaan. Ryhmässä jo oleva on aina kuitenkin etusijalla seuraavaan tapaamiseen jos haluaa.
        Tapaamiset on suunniteltu niin, että ne eivät suoraan rakennu edelliseen kertaan vaan toimivat yksittäisinäkin ihan hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      82
      3943
    2. 51
      3248
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2989
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2913
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      4
      2269
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1301
    Aihe