Ylen esittämän dokumentin kesto on 51 minuuttia, mutta alkuperäisen kesto on 59 minuuttia ja 20 sekuntia.
Yle leikkasi pois kohtia, joissa kerrotaan Islamilaisen Kalifaatin hirmuteoista.
Yle haluaa antaa muhamettilaisuudesta todellisuutta paremman kuvan.
Alkuperäinen dokumentti:
http://www.disclose.tv/action/viewvideo/202608/this_world___kill_the_christians_bbc_documentary_2015/
Ylen sensuroitu versio:
http://areena.yle.fi/1-3339608
Yle leikkasi pois kohtia, joissa kerrotaan Islamilaisen Kalifaatin hirmuteoista.
Yle haluaa antaa muhamettilaisuudesta todellisuutta paremman kuvan.
Alkuperäinen dokumentti:
http://www.disclose.tv/action/viewvideo/202608/this_world___kill_the_christians_bbc_documentary_2015/
Ylen sensuroitu versio:
http://areena.yle.fi/1-3339608
Vastaukset 25
Vanhimmat
Alkaa mennä Isoveli-touhuksi :-(
MITÄ KOHTIA TÄSTÄ ON LEIKATTU! TIETÄÄKÖ JOKU? MITÄ NE VAARALLISET PÄTKÄT OLI? LAITTAKAA ALKUPERÄINEN SUOMITEKSTEIN TUUBIIB! TOTUUS ESIIN!
samantekevää mitä paskaa yle mädättää mutta tehköön sen ilman pakkoveroa saatanan propagandistit.
Ensin Kummelin sensurointi ja nyt tämä. Ylellä on joku tosissaan peloissaan.
YLEN TJ KOK, YLEN HALLITUS KOK, YLEN POMOT KOK!!!
Jälleen kerran voi hyvällä omalla tunnolla todeta että YLE :llä ei ole mitään sanomista putinilaiseen tiedottamiseen , riittää kun vain katsovat peiliin. Uskomatonta touhua.
Onneksi on MV-lehti!
Me venäläiset uskomme vain Putiniin ja meidän omaan MV-lehteen.
Ilja on kyllä suomessa syntynyt suomalainen etkö edes sitä tiedä? Miten putin hokemasi liityy lehteen MV?
Mutta kun olen kai sittenkin rasisti itsekin, koska mielestäni muut matut on suomalaisia heti kun pääsevät rajan yli, mutta ei venäläiset vaikka olisi kuinka kauan Suomessa ollut tai vain osittain venäläinen.
Kuka nyt sitä "kybersotaa" käykään. Tuohon kun klisätään Presidentin puheen tekstityksen sekoittaminen ja SENSUROINTI YLE AREENASSA. Sitten vielä palkitaan huumehörhö, jonka sepustuksessa ei ollut mitään näyttöä Venäjän kybersodasta !
Helponrahan Heinäluoma kiitteli Ylen laadukasta journalismia suorassa lähetyksessä joku viikko sitten.
Eeroa kuvaruutuun lisää! Jos ei muuta sanomista löydy, niin kehumaan Ylen laatujournalismia.
Tässä taas esimerkki Suomen median paskasta toiminnasta. Tämä vaan herättää lisää pahaa verta, luulevatko he etteivät ihmiset seuraa ulkomaista mediaa.
Omat silmät aukenivat viime syksynä, kun näin videoklipin pakolaisista ulkomaisessa mediassa ja Suomen telkussa näytetyssä versiossa samasta klipistä, oli leikattu pois kohta, jossa he sanoivat tulevansa vaan rahan takia. HAHAHAAAA siinä meille Suomen paskamedian asennetta. Luottamus mennyt ihan kokonaan.
Ei YLE pysty enää pitämään suomalaisia pohjois-korealaisessa mediamaailmassa.
Suomalaisten kielitaito on niin paljon parantunut, että pystyvät seuraamaan eri maissa tehtyjä dokumentteja ja uutisia. Tämä BBC:n tuottama on melko vaikuttava.
Alkuperäisen dokumentin tarkoituksellinen leikkaaminen on suorastaan rikos.
Ollako sensuuria vai propagandaa, kas siinä pulma.
[Propaganda on aatteen tai opin järjestelmällistä levitystä, jolla pyritään muokkaamaan mielipidettä. Propaganda on tavoitteellista, harkittua ja järjestelmällistä pyrkimystä manipuloida ihmisten uskoja, asenteita tai tekoja. Propaganda voi koostua faktoista, väitteistä, huhuista, PUOLITOTUUKSISTA tai valheista. Se voi olla muodoltaan sanallista tai eri tavoin visuaalista. Tavoitteensa saavuttamiseksi propagandan levittäjä valikoi esittämänsä tiedot ja argumentit tehokkaimmaksi katsomallaan tavalla, joskus vääristellen niitä tai JÄTTÄEN OLEELLISTA TIETOA POIS (lyh. wikipedia)]
aivan
Sensurointi on vain keino tuottaa propagandaa. Ilmeisesti joillakin on siihen perustuslaillinen oikeus.
Mutta yleltähän saamme sitä yhtä ja ainoaa todellista tietoa onnea vaan teille "virallisen" median uhreille.
Vastenmielistä ja typerää yleltä. Kaikkien suomalaisten aliarviointia. Vastuussa olevat henkilöt savustettava esiin.
Näitä dokumentissa olevia ihmisiä pitäisi ottaa pakolaisiksi Suomeen. Ei irakin armeijan sotilaita ja poliiseja ja mahd. terroristeja. Itkettää ja kyllästyttää tämä hulluus.
Nimenomaan!
Iltasanomat ei kerro, että Silja Galaxyn pidätetyt joukkoraiskaajat oli matuja. Varissuon tuoreesta törkeästä ryöstästä on saatu kiinni tekijät (mies hakattin tajuttomaksi), vaietaanko tässäkin kohtaa?
Vokissa tuore tuhopoltto Pieksänmäellä, tekijänä turvapaikanhakija.
Ylellä on ainainen aprillipäivä. En olisi uskonut vuosi sitten tätä sanovani.
Myös paikallislehden jutut sen kuin härskistyy. Pääkirjoitustoimittaja tyrmistyy vokin lopettamisesta, mutta vanhusten palvelutalon lopetuspäätös huonon kunnon vuoksi ei heilauta.
Kivinen on tämän ajan Goebbles. Yle sensuroi ja pimittää tietoja rahvaalta ja tekee sen kansan omila rahoilla, Miten on mahdollista,että yle-verolla rahoitettava media toimii näin. Ylen halliintoneuvoston puheenjohtaja on perussuomalainen pappi Kimmo Kivelä-. Eikö hänkään saa muutosta aikaan.
Sensuroimatonta tietoa ja rehellisyyttä vaatii kansalaiset.
Mv paras!
Ehdottomasti paras ja asiantuntevin !