Hevosmiesten tietotoimiston mukaan ratikkaa ei rakenneta Tampereelle, vaan se tehdään Kangasalle pienemmässä mittakaavassa. Yksi raide välille linja-autoasema-jäähalli. Päätös syntyi pitkällisen ryyppäämisen tuloksena Tampereen ja Kangasalan valtuustojen eilis iltaisessa saunaillassa ilman soraääniä... Nyt on siis kaikki hyvin. Ei tarvitse kenenkään täällä päätään enää asiasta paukuttaa.
ja tämä asia on totta.
ja tämä asia on totta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sun näille tosikoille kannata läppää heittää.. Menee helmet sioille sillä tavalla. :-O
tasan samaa mieltä.. Eivan uunoo sakkia ilman huumorin häivää tällä palstalla. Pelkkiä rasisteja ja turhasta nassuttajia. Kunnollista keskustelua ja peri tamperelaista herjan heittoa näkee enää harvoin? Johtuukohan noiden tosikko hesalaisten muutto aallosta pirkanmaalle? :-P
Lappeen rannan tieto toimiston tieto-jen mukaan ratikka hanke voi hyvin.
Ovat hevosvetoisia.
Kyllä se mulle sopii!! Tampereen meininki muutenkin nykyään ihan suuruudenhullua. Kaikenmaailman ratikat, Areena ja sen ympärille kauheet jättipaskahuussit, Eteläpuiston raiskaukset ym. typerät suunnitelmat. Jos saa riittää!
Ratikka kulkis Hervannan ja Lielahden väliä, käväisis TAYS:ssa. Suurin osa Tampereen lähiöistä ei hyötyisi koko non-stop-sardiinipurkista. Busseilla täällä pääasiallisesti kuljettaisiin. Ihan liian kallis olis toteuttaa ja sitten todeta että fiasko juttu. Tampereelle EI SOVI ratikka yksinkertaisesti siitä syystä että Hämeenkatu on niin kapea ja keskusta ahdas. Katua ei voi mitenkään leventää kun on talot molemmin puolin Hämeenkatua. Ei voi verratakaan Helsingin keskustaan.
Valttustolle evästyksiä: hanke pitää perua, jos kustannusarviossa ei pysytä. Budjetti on 250 miljoonaa, johon valtionapu on suhteutettu.
"Kokoomuksen ja rkp:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Leena Kostiainen (kok) sanoo, ettei valtion tuki tarkoita sitä, että ratikka toteutuu nyt millä hinnalla hyvänsä.
Yhtä tärkeää kuin valtion tuki on se, että pysytään kustannusarviossa. Kyllä 250 miljoonaa euroa pitää riittää. Ei tässä ole piikki auki.
Myös sdp:n puheenjohtaja Pekka Salmi lähtee siitä, että kustannusarviossa pysytään."