Mitä kirkko sinulle merkitsee?

Onko se edelleenkin se puhdistautumispaikka, vaiko vähemmän tärkeä paikka sinun elämässäsi? Onko kirkolla sijaa elämässäsi? Tahtoisitko, että on?
16245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Luteri ei ikinä, homofopia. Kari Mäkistä en voi sietää, minä en sen hullun johtamaan uskontoon halua kuulua. Ortodoksisuus on mulle lähellä sydäntäni, olen suunnitellelut liittyväni siihen.

Äänestä

Olen uskovainen, en toitottele sitä muille. Ei silti pahemmin tule käytyä kirkossa.

Äänestä
  • Olet uskovainen, niin onko uskovaisten tavarat yhteisiä?

    Äänestä

  • Selvennätkö kysymystä, en oikein ymmärrä.

    Äänestä

  • uskonkyllä kirjoitti:

    Selvennätkö kysymystä, en oikein ymmärrä.

    Siis, naitte ketä sattuu, uskon varjolla, ja paljon muuta, turha kieltää juu nou.

    Äänestä

  • Mistäköhän uskonlahkosta sinä oikein oppisi ammennat. Kyllä luterilaiset ovat korkeamoraalisia, ahkerasti työtätekeviä ja yksiavioisia.

    Äänestä

  • Höh, etkö mukamas tiijä mikä lahko on kyseessä?

    Äänestä

Johonkin meidän kaikkien pitää uskoa. Jumalaan minä ainakin uskon ja luotan. vToivottavasti kirkkomme ei ole korruptoitunut eli läpimätä. Se olisi suuri häpeä.

Äänestä

Rituaaleja, hiljentymisen paikka, yhdistävä asia

Äänestä

Jos haluan puhdistautua,käyn suihkussa.
Jos haluan lukea satuja,luen raamattua.

Äänestä
  • Täysin jumalatonta puhetta.

    Äänestä

  • Ja et saa minua väittelemään, I know you.

    Äänestä

Se on mukamas pyhä paikka, tietäs mitä selän takana puhuvat hänestä E:sta, kiero.

Äänestä

Miksi te olette ateisteja? Kirkkohan on kaikkein pyhin sakramentti, jonne mennään itkemään, kun kaikki menee elämässä päin peetä. Näinhän on esim. Italiassa. Ketään ei hyljeksitä pyhimmän apostolin matkalla. Hän voitelee, jos jäämme matkasta. Ihan tosi. Meidän pitää kunnioittaa sitä pyhintä ajatusta ja siten kirkkoakin. Aikojen saatossa se on tuonut monelle menettävälle sen kaivatun lohdun. Siellä on vihittykin.

Äänestä

Kulttuuria lähinnä. Historiaa.
Hienoja rakennuksia ja ristiretkiä, sydämmellisyyttä ja pommeja, ristiriitaisia ajatuksia.. pelastusta ja ihmisen tarve uskoa johonkin...

Äänestä

ihminen on evoluution myötä kehittynyt siihen pisteeseen että äly on pystynyt luoda jotain mitä ei välttämättä ole olemassa, onhan se ihmeellistä, alkuräjähdys, universumin laajeneminen, käsittämättömiä asioits, eikai siinä ole varaa kuin uskolle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vakavakysymyskaikille kirjoitti:

Onko se edelleenkin se puhdistautumispaikka, vaiko vähemmän tärkeä paikka sinun elämässäsi? Onko kirkolla sijaa elämässäsi? Tahtoisitko, että on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu