document.writeln tulostaa tekstiä uudelle sivulle, mutta mikä komento tulostaa tekstiä kyseessa olevan sivun loppuun.
Tarvitsisin siis saada lisättyä tekstiä sivun loppuun napin painalluksella. Koodiksi tulee:
onclick=(???)
Miten lisään tekstiä sivulle ?
1
341
Vastaukset 1
- MachuPichu
Tässä olisi pari vaihtoehtoa :
1. Jos tarkoituksena on vain lisätä merkkijono sivun loppuun, käytä W3C DOM Standardin mukaisia metodeja createTextNode ja appendChild:
document.body.appendChild(document.createTextNode("Tämä merkkijono tulee sivun loppuun"));
2. Jos haluat lisätä sivun loppuun hieman monimutkaisempaa HTML-koodia, käytä (alunperin vain Internet Explorerissa , mutta nykyään myös yleisesti muissa selaimissa löytyvä) [objekti].innerHTML ominaisuutta.
Esim.
document.body.innerHTML = " Tämä teksti tulee sivun loppuun";
Voit toki lisätä sivun loppuun monimutkaista HTML-koodia käyttäen 1. vaihtoehdon W3C DOM metodeja mutta koodin määrä kasvaa helposti suureksi ja (vaikeahkoksi) hallita.
MachuPichu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4131829- 1471175
- 901121
- 671093
- 1041058
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku164911- 94751
- 45701
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50689En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57654