miks sammakon kutua ei saa ottaa

sammakkofani

Miks sammakon kutua ei saa ottaa

4

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehehehiiiii

      Siks, kun sammakkoäiti haluaa, että kudusta syntyy uusia pikku sammakoita luontoon! Leiki kiisselillä, jos kutua himoitset!

    • Sedä

      Kudun ottaminen häiritsee sammakoiden lisääntymistä, ja koska toi touhu on niin suosittua, parhaimmillaan tuhoaa sammakkokannat täysin. Selkärankaisia eläimiä, kuten sammakko, ei saa lain mukaan ottaa elätiksi huvikseen (ainoastaan sairaita eläimiä hoidon ajaksi jos on asiantuntija joka tietää mitä tekee). Nuijapäille ei pysty vankeudessa tarjoamaan niiden vaatimaa ravintoa, ja se ja muuten väärät olosuhteet todennäköisesti vian aiheuttavat kärsimystä sammakoille.

    • Kotimaiset sammakot on rauhoitettuja villieläimiä. Siksi.

    • Anonyymi

      Jos itse olen ymmärtänyt oikein niin lisäksi kudun häpelöiminen tietää sitä ettei nuijapäitä tule. (en tiedä onko asia varmasti näin)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe