Tekopyhät jeesustelijat

uskonnot_tappaa

Miksi te ratsastatte samaan aikaan sekä uskonnolla että politiikalla? Minusta ne eivät kuulu mitenkään yhteen.
Minusta on todella sairasta, että uskon asiat sotketaan konkreettisiin maallisiin asioihin. Sillä moraali ja usko ovat täysin eri asioita.
Siksi koko KD puolueena on niin absurdia, että se pitäisi lailla kieltää.

15

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päiviräkäs

      Eikö Soini tee niin? Eikö uskonto määrää abortti yms. kysymyksiä?

      Joskaan mikään uskonto ei määrää valehtelemaan eikä kääntämään takkiaan tilanteen mukaan.

      • erotkaakirkostaheti

        Soini on läskijeesus ja uskonto on synonyymi valheelle.


      • paivan.paras

        yöööök grööt


    • hallella

      niin jessu ratsasti aasilla.

    • Kyytimies-Einari

      Miksi te ratsastatte samaan aikaan sekä uskonnolla että politiikalla? Minusta ne eivät kuulu mitenkään yhteen.

      Eikös tuo ole jokseenkin selvää ?? Jos toinen ei toimi siirrytään toisen selkään. Eihän tuo voelä ole mitään siihen verrattuna mitem keisrin aikaan Venäjällä ajettiin Trikalla siinähän on kolme yhteen valjastettua hevosta.
      Urbanus toteaa Jessun ratsastaneen aasilla Jerusalemiin matkatessaan, kun meillä on aaseja jotka ratsastivat Jessulla eduskuntaan. Aika ja tavat muutuvat pääasia on se ,että kyytiä on maikkapa sitten "ministeri Mersulla" !!

    • yykykty

      Se vasta epäilyttävää on, jos joku liittää ateismin ja politiikan yhteen. Kristillinen arvopohja on hyvä arvopohja tehdä myös politiikkaa.

      • pääkivenväliin

        Arvopohja joka siivin voi rangaista kansaa.


      • jjtkd
        pääkivenväliin kirjoitti:

        Arvopohja joka siivin voi rangaista kansaa.

        Aika monella arvopohjalla voi rangaista kansaa, jos haluaa. Kristillinen arvopohja on hyvä peruskallio.


    • halkel

      Olisi ollut komeaa kun jessu olisi ratsastanut norsulle pitkin aavikoita. Pietarikin kalastaisi valaita ja norppia.

    • thatsit

      miksi ateismia pitää sotkea politiikkan?? moraali ja ateismi ovat täysin eri asioita

      • Herättelevä

        Niin; ja miksi se mihinkään perustumaton, EPÄ oikeuden demokratia, joka on vain pelkkä tyhjä uskomus sana, johon ihmiset on saatu uskomaan / USKOVAKSI, sotketaan politiikaan, kaikille hyväksi yhteisten asioiden hoitoon. Joka demokratia sanaan usko, = kuin ne "keisarin uudet vaatteet".

        Totuutta herätykseksi.


    • Leena-KaisaYM

      Jeesuskin opetti: Antaaa Keisarille, mitä Keisarille kuuluu ja Jumalalle, mitä Jumalalle kuuluu. Jeesus oli loistava opettaja, paras ja Raamattu on tiivistä asiaa. Ei sitä niin vaan ole voitu keksiä ja sepittää!

      • SekavaakinSekavampaa

        Jeesuksen "antakaa keisarille jne..." kommentista on tuhat eri tulkintaa. Niin kuin kaikista Jeesuksen puheista. Hän kun ei osannut sanoa mitään selkeästi. Pelkkiä arvoituksia puhui.

        Jeesus saattoi esim. tarkoittaa kommentillaan, että "hylätkää roomalaisten rahat, hylätkää roomalaiset, vapauttakaa Israel roomalaisten miehitysvallasta, ottakaa Israel takaisin Jumalan kansalle, ottakaa Israel takaisin Jumalalle". Tällöin kyseessä olisi ollut tiukasti silloiseen poliittiseen tilanteeseen liittyvä kommentti, jolla ei ole mitään arvoa tänä päivänä.


    • soininharhaoppi

      Soinihan kannattaa roomalaista harhaoppia.

      Siksi hän kusettaakin kansaa ja siksi hänen mielestään vaalilupaukset voivat olla pelkkiä valheita.

    • Joulunvalkeus

      Jos ihminen on uskova, niin hän on sitä aina. Hän pystyy hyvin hoitamaan yhteisiä asioita eli tekemään politiikkaa kuten siitä sanotaan.
      Hän myös pystyy ajamaan autoa, hoitamaan puutarhaa, tekemään arvokkaan työuran, hoitamaan perheensä ja auttaamaan lähimmäisiään lähellä ja kaukana eli antamaan kehitys -j a muuta apua kärsiville. Miksi politiikan teko pitäisi jättää toisille. Eihän keneltäkään muulta politiikolta vaadita oman vakaumuksensa kieltämistä.
      Jeesus-nimi on kaikkia muita nimiä korkeampi, etten minä ainakaan halua sitä nimeä turhaan lausuisua. Eihän mekään pidettäisi siitä, että meidän nimeämme turhaan lausuttaisiin, jos meille ei olisi nimenomaan asiaa.

      Rauhallista uutta vuotta koko maailmalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2075
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1274
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      91
      1166
    4. 149
      1055
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      919
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      797
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      23
      796
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      759
    Aihe