Eikö Robertkin ollut ennen uskonnollinen?

Niinkuin isäpappansakin. Kun muistelen vuosien takaisia lausuntoja?
Nyt kiroilee kuin lappalainen ja on alkanu joogaamaan.
14224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Joo, no ei isästäkän nyt ensivaikutelmaltaan hoksaisi miehen olevan uskovainen.
Sellaisia on jutut.

Äänestä

Uskonnolliset ihmiset joutuu raamatun mukaan helvettiin. Sillä ole mitään merkitystä jos olet uskonnollinen. Uskovaiset(uudestisyntyneet) pelastuvat raamatun mukaan. Ihminen uudestisyntyy kun rukoilee Jeesuksen elämäänsä ja synnit anteeksi, saa uuden suunnan ja mieli muuttuu erilaiseksi=uudestisyntyminen noin lyhyesti:) jumalaan uskominen ei ketään pelasta, jumalahan voi olla vaikka raha tai nyrkkeily? Kyllä uskovaisiakin nyrkkeilijöitä on mutta robertin tai kallen en ole kyllä koskaan kuullut uskovan Jeesukseen...millään muulla jumalaan uskomisellahan ei ole väliä raamatun mukaan. Tyson Fury esim puhui Jeesuksesta herranaan jo kehään tullessa. Eikä tuommonen ylimielinen vouhotus kuulosta varmaan paljo muulta kun siltä että uskotaan tosissaan vaan siihen maailmanmestaruuteen...mutta toivotaan että löytävät Jeesuksen ja saavat rauhan touhuilleen.

Äänestä

Tarkoitin kyllä uskovainen, en uskonnollinen.
Kalle on kyllä puhunut kuinka Jumala hänelle ilmestyi, oliko se Pelastusarmeija missä piireissä se pyöri. Ja Robertkin aikoinaan puhui muistaakseni uskon tärkeydestä.

Ei ne enään puhu mitään noista asoista. Paquaio on avoimen kristitty, samoin, Fury, Foreman,suomessa Räsänen, vaikka en ole kuullut hänenkään puhuvan Jeesuksesta
mitään, uskonnosta vaan ja Jumalasta.
Ulkomaalaiset ottelijat puhuvat avoimen iloisesti juuri Jeesuksesta, mistä kyllä
voi päätellä ihmisen olevan oikea kristitty.

Äänestä
  • Räsänen kyllä on puhunut Jeesuksesta avoimesti myös. On hienoa että on uskovaisia nyrkkeilijöitä ja itse myös semmonen:) en näe mitään ristiriitaa urheilun ja uskon välillä Jeesukseen. Väkivalta on eri asia jossa toista vaikka lyödään niin ettei se itse siihen ole suostunut mutta nyrkkeily on urheilua ihan kuin jääkiekkokin. No jos sitten mietitään että nyrkkeily on epäterveellistä niin on kyllä aika moni muukin asia verrattuna nyrkkeilyyn. Ihan jo elämä johtaa kuolemaan ja moni tekee elintavoillaan itsemurhaa kittaamalla kaljaa ja röökiä vedellen jne. Myös autolla ajossa kuolee ja vammautuu kauhea määrä ihmisiä, pitäskö sekin kieltää? Entäs laskettelu ja ratsastus?? Niissä vasta porukkaa kuoleekin. Sydämen asenne on se joka ratkasee on nyrkkeily esim väärin, jos teet siitä jumalan niin se on väärin. Jos nyrkkeilet Jumalalle niin se ei ole väärin. Jollekkin voi olla syntiä joku muukin asia mikä toiselle on ihan ok...riippuu missä sydän on:) jos ymmärrätte. Jeesus on kaiken perusta, siksi ei Jumalaan uskominen oikeastaan mitään tarkota ellet tosiaan tarkota että uskot Jeesukseen. Jeesuksen/Jumalan olemassaoloon uskominen ei myöskään tee kenestäkään kristittyä..saatanakin uskoo niiden olemassaoloon.

    Äänestä

Se kehääntulomarssi oli kaameta katseltavaa. Muutama minuutti sen jälkeen maattiin kanveesilla (nyrkkeilytilan matolla) puolipohjat ylöspäin.

Nauroimme rouvan kanssa Ruotsiksi ufafaaufaffaa...........

Äänestä

Menny lapsellisek pelleilyks Heleniuksen touhu, Duhaupasin tulo oli vailla mitään krääsää ja hän keskittyi kehään.

Äänestä

Täällä on paljon Jeesuksen omia www.uskojaurheilu.fi

Äänestä

Liian itsevarmaa oli esiintyminen julkisuudessa ennen matsia. Ei missään vaiheessa antanut minkäänlaista kunnioitusta Duhaupasille, kun Duhaupas oli taas hyvin nöyrä kannanotoissaan. Välillä tuli mieleen, että muistaakohan Helenius, että se matsikin pitää ottaa ja voittaa, että pääsee sinne kympin sakkiin ja maailmanmestaruutta tavoittelemaan. Sitä paitsi voitolla Duhaupasille irtosi sija 20 rankingissa.

Äänestä

Sitten se pacman filippiineiltä on kans Jeesukseen uskova mies..en nyt muista tarkkaa nimeä. Tuli kehäänkin paita pääl mis luki että Jeesus on Herra. Nää on aina hyviä hommia että urheilussa on uskovaisia.

Äänestä

Kalle kuuluu Pelastusarmeijan joulupata soittokuntaan hän on siinä toimessa sen ison rummun lyöjä. Arvomerkkiä en muista. Olisko jo kapteeni ? Sit Kalle pitää sunnuntai aamuisin pyhäkoulua Porvoon kirkon seurakuntakodilla ja iltapäivisin vanhusten kerhoa. Kolehtirahoja ei saa pitää vaan kaikki toimii herran nimeen. Hyvä Kalle.

Äänestä

Kallesta tulee ens jouluksi joulupukki Pelastusarmeijan Porvoon avustus padoille siks kasvattaa jo partaakin.

Äänestä

Itsellä on menyy kyllä luterilaiseen suuntaan ihan maku. Sotii aika pahasti vastaan raamatun sanomaa tuo homouden hyväksyminen ja islamin paapominen sekä sen tietoinen levittäminen ja mahdollistaminen. Kristityn ei todella pidä edistää suomen islamisaatiota. No tosiaan joo nyrkkeilypalstahan tämä oli joten sanotaan nyt vielä että nyrkkeily on hyvä laji vaikka uudestisyntyneelle kristityllekkin:) ihan niinkuin jääkiekko tai tenniskin...se on siitä kiinni missä sydän on:) minä nyrkkeilen koska mulle on se lahja annettu, olisi väärin olla sitä käyttämättä..en tunne vihaa vastustajaa kohtaan todellakaan. Jollekkin nyrkkeily voi olla syntiä myös. Jollekkin telkkari voi olla epäjumala. Loputon olis tää keskustelu:) niin ja nyrkkeily on urheilua, väkivalta on sitä että satutetaan jotain vaikka se joku ei halua että sitä satutetaan. Enkä pidä nyrkkeilyä yhtään jääkiekko vaarallisempana. Ja voihan autonratissa kuolla paljon todennäkösemmin.

Äänestä

Ja sitten lehdissä vituttelee julkisesti, noista hanskoista, eikai nyt siellä pyhäköulussa kuitenkaan sitä tee.

Äänestä

Robert sanoi jossain haastattelussa jo muutamia vuosia sitten, että ne hengelliset jutut ovat jääneet.

Tilalle tuli sitten Nordic Nightmare-imago?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hikkala kirjoitti:

Niinkuin isäpappansakin. Kun muistelen vuosien takaisia lausuntoja?
Nyt kiroilee kuin lappalainen ja on alkanu joogaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu