LähiTapiolan korvauspalvelu

omallavastuulla

Jo on muuttunut palvelu ja korvaustoiminta LähiTapiolassa muutaman vuoden aikana. Olen ollut Lähivakuutuksen asiakkaana koko aikuiselämäni, mutta LähiTapiola on aivan muuta.

Tähän asti olin ollut tyytyväinen Lähivakuutuksen toimintaan, mutta nytpä sattui vahinko, ja vakuutukset ovat LähiTapiolassa. Kiinteistössäni on ollut omistusaikanani vuosia sitten yksi vahinko, eikä minulla ollut mitään huonoa sanottavaa Lähivakuutuksen korvaustoiminnasta. Vakuutustarkastaja kävi paikalla ja asiat lähtivät heti rullaamaan.

Mutta nythän homma on aivan kasvotonta. Ilmoituksen tein toimistolla,jossa kylläkin sain hyvää palvelua. Mutta sen jälkeen olen yli kuusi viikkoa yrittänyt saada vastausta, että miten jatkossa toimitaan. Useiden soittopyyntöjen siivittämänä sain viimein puhelun vakuutusvirkailijalta.( HUOM! Vakuutustarkastajaa ei ole näkynyt!) He korvaavat kertakorvauksena vahinkoni. Kotivakuutuksesta saatavaa vahinkomme korvaussummaa pienentää tietenkin ikävähennykset. Sen vielä ymmärrän, mutta jollain konstilla virkailija on saanut korvausta pienennettyä vielä KOLMELLA OMAVASTUULLA. Siis yhdestä vahingosta kolme omavastuuta!!!!! Tiedustelin, että onko teillä kaikissa vakuutuksissa tällainen käytäntö.... jos esim autosta menisi etu- ja takapuskuri sekä sivuovi, niin meneekö siitäkin kolme omavastuuta. Ei osannut vastata.

Tiedustelin tietenkin, että millaisiin laskelmiin nämä korvausasiat nyt perustuvat. Kertoi, että niitä laskelmia ei tässä hänen paperissa näy, ne on laskettu korvauspuolen laskennassa. EN siis tule koskaan tietämään, mitä asioita on korvauslaskennassa huomioitu ja mitä ei.

No, pyysin kuitenkin häntä vielä selvittämään tätä kolmea omavastuuta. Jos yhtiö kehtaa viedä minulta kolme omavastuuta, lähtee todellakin perheeni (viiden talouden !) kaikki vakuutukset muualle. Eli kahden ylimääräisen omavastuun takia firma menettää yli 10 000 euron vuotuiset vakuutusmaksut. Onnea heille ja heidän toiminnalleen.

5

994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tappiomieliala

      Kyllä se mahdollista on, että vahingosta voidaan ottaa kolme omavastuuta. Nimittäin jos samaa omaisuutta on kolmeen eri kertaan (eri aikana) kohdannut vahinko. Jokainen vahinko on erillinen tapaus ja niistä kuuluukin jokaisesta vähentää omavastuu.

    • Paritalossa

      Minä olen odottanut korvausta lähes neljä kuukautta. Ei tule kielteistä eikä myönteistä päätöstä.. Kummallinen tapa toimia...onkohan siellä kaikki oikein hallussa...

      • Anonyymi

        Kilpailuttakaa ja vaihtakaa edullisimpaan ja parhaan vakuutusturvan tarjoavaan yhtiöön. Vaatikaa paperille selväsanainen vakuutusehtosisältö.

        Näyttää siltä, että vakuutusyhtiöt haluavat vähentää keskinäistä kilpailuaan voittojensa kerryttämiseksi. Ainakin osa yhtiöistä ei anna vakuutustarjouksia, jos kuulee että kysymys on vakuutusyhtiöiden välisestä vakuutusten kilpailutuksesta. Oletteko havainneet tätä?

        Toivottavasti kysymys ei ole vakuutusalan hintakartellista.


    • Anonyymi

      Todella huonoa palvelua Lähitapiolalla edelleen. Ohjeita, saati korvausta ei saa millään. Soittanut monta kertaa, lähettänyt kuvia ja sähköpostia. Koittavat kai uuvuttaa vakuutuksen ottajan jotta tämä tyytyisi millaiseen tahansa päätökseen. Kyllä IF on toiminut paljon, todella paljon paremmin. Tarkastaja saapunut pian paikalle ja korvaukset tulleet nopeasti ja kivuttomasti.

    • Anonyymi

      Aivan paska firma. En suosittele kenellekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13190
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9631
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9128
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6168
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3145
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1225
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1164
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1010
    Aihe