LähiTapiolan korvauspalvelu

omallavastuulla

Jo on muuttunut palvelu ja korvaustoiminta LähiTapiolassa muutaman vuoden aikana. Olen ollut Lähivakuutuksen asiakkaana koko aikuiselämäni, mutta LähiTapiola on aivan muuta.

Tähän asti olin ollut tyytyväinen Lähivakuutuksen toimintaan, mutta nytpä sattui vahinko, ja vakuutukset ovat LähiTapiolassa. Kiinteistössäni on ollut omistusaikanani vuosia sitten yksi vahinko, eikä minulla ollut mitään huonoa sanottavaa Lähivakuutuksen korvaustoiminnasta. Vakuutustarkastaja kävi paikalla ja asiat lähtivät heti rullaamaan.

Mutta nythän homma on aivan kasvotonta. Ilmoituksen tein toimistolla,jossa kylläkin sain hyvää palvelua. Mutta sen jälkeen olen yli kuusi viikkoa yrittänyt saada vastausta, että miten jatkossa toimitaan. Useiden soittopyyntöjen siivittämänä sain viimein puhelun vakuutusvirkailijalta.( HUOM! Vakuutustarkastajaa ei ole näkynyt!) He korvaavat kertakorvauksena vahinkoni. Kotivakuutuksesta saatavaa vahinkomme korvaussummaa pienentää tietenkin ikävähennykset. Sen vielä ymmärrän, mutta jollain konstilla virkailija on saanut korvausta pienennettyä vielä KOLMELLA OMAVASTUULLA. Siis yhdestä vahingosta kolme omavastuuta!!!!! Tiedustelin, että onko teillä kaikissa vakuutuksissa tällainen käytäntö.... jos esim autosta menisi etu- ja takapuskuri sekä sivuovi, niin meneekö siitäkin kolme omavastuuta. Ei osannut vastata.

Tiedustelin tietenkin, että millaisiin laskelmiin nämä korvausasiat nyt perustuvat. Kertoi, että niitä laskelmia ei tässä hänen paperissa näy, ne on laskettu korvauspuolen laskennassa. EN siis tule koskaan tietämään, mitä asioita on korvauslaskennassa huomioitu ja mitä ei.

No, pyysin kuitenkin häntä vielä selvittämään tätä kolmea omavastuuta. Jos yhtiö kehtaa viedä minulta kolme omavastuuta, lähtee todellakin perheeni (viiden talouden !) kaikki vakuutukset muualle. Eli kahden ylimääräisen omavastuun takia firma menettää yli 10 000 euron vuotuiset vakuutusmaksut. Onnea heille ja heidän toiminnalleen.

5

1093

Äänestä

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tappiomieliala

      Kyllä se mahdollista on, että vahingosta voidaan ottaa kolme omavastuuta. Nimittäin jos samaa omaisuutta on kolmeen eri kertaan (eri aikana) kohdannut vahinko. Jokainen vahinko on erillinen tapaus ja niistä kuuluukin jokaisesta vähentää omavastuu.

    • Paritalossa

      Minä olen odottanut korvausta lähes neljä kuukautta. Ei tule kielteistä eikä myönteistä päätöstä.. Kummallinen tapa toimia...onkohan siellä kaikki oikein hallussa...

      • Anonyymi

        Kilpailuttakaa ja vaihtakaa edullisimpaan ja parhaan vakuutusturvan tarjoavaan yhtiöön. Vaatikaa paperille selväsanainen vakuutusehtosisältö.

        Näyttää siltä, että vakuutusyhtiöt haluavat vähentää keskinäistä kilpailuaan voittojensa kerryttämiseksi. Ainakin osa yhtiöistä ei anna vakuutustarjouksia, jos kuulee että kysymys on vakuutusyhtiöiden välisestä vakuutusten kilpailutuksesta. Oletteko havainneet tätä?

        Toivottavasti kysymys ei ole vakuutusalan hintakartellista.


    • Anonyymi

      Todella huonoa palvelua Lähitapiolalla edelleen. Ohjeita, saati korvausta ei saa millään. Soittanut monta kertaa, lähettänyt kuvia ja sähköpostia. Koittavat kai uuvuttaa vakuutuksen ottajan jotta tämä tyytyisi millaiseen tahansa päätökseen. Kyllä IF on toiminut paljon, todella paljon paremmin. Tarkastaja saapunut pian paikalle ja korvaukset tulleet nopeasti ja kivuttomasti.

    • Anonyymi

      Aivan paska firma. En suosittele kenellekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe