Helicobakteerin pelko

kfldldldldld

Hei, minulle on tässä jonkin aikaa sitten tullut jatkuva pelko helicobakteerista. Pelkään saavani sen kaikkialta ellei minulla jo tietenkin ole sitä! Pelkään sitä ja sen mahdollisesti aiheuttamaa mahasyöpää. Esim. Tänään laitoin sormen suuhun kun siellä oli jotain hampaanvälissä ja vähän sitä ennen olin ollut vessassa hakemassa paperia ja koskin sielä paperitelineeseen ja tankoon, nyt minua pelottaa että sielä oli näkymättömiä ulostetahroja joihin vahingossa koskin ja nyt ne siirtyivät käteni välityksellä suuhun jonka kautta nyt sitten sain kyseisen tartunnan. Onko tartunta mahdollista saada näin ja miten tartuna ylipäätänsä tarttuu? Voiko se jäädä vaatteisiin tms? En mahda pelkotiloilleni mitään ja huomaan koko ajan miettiväni ja pelkääväni sitä lisää..toivottavasti saiain täältä apua pelkotiloihini. Kiitos jo valmiiksi.

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itseä-rauhoittelemaan

      Kyllä sinä mahdat peloillesi hyvinkin paljon! Olet jo saanut itsesi ihan sekaisin pelosta. Pelontunne on seurausta siitä, että sinä ajattelet nyt niin negatiivisesti omasta ympäristöstäsi, et tue ja rauhoittele itseäsi järjellä, vaan ruokit pelontunnetta.
      Ehkä se johtuu vain siitä, ettei sinulla ole nyt muutakaan tekemistä. Yleensä ihmisen ajatuksenjuoksu muuttuu muuta maailmaa pelkääväksi silloin, kun kokee olevansa yksin ja suojaton. Hetki kun elämään tulee jotakin muuta, joka vie ajatukset pois itsestä johonkin positiiviseen, muuttuu myös ajatusmaailma ja siten elämänasennekin valoisammaksi.
      Tietoisuus kaikenmaailman taudeista ei tee ihmistä sairaaksi. Omat ajatukset kyllä.

    • elämätönelämä

      Pelätä voi mitä vaan. Helicobakteerin pelko on sikäli järjetön pelko, että se ei kuitenkaan akuutisti tapa. Matalan sosioekonomisen aseman kulttuureissa helico on yleisempi kuin korkean sosiaalisen aseman. Tietääkseni mahasyöpä ei ole esim. kehitysmaiden yleisempiä tappajia. Eli turha pelko. Yleisesti ottaenkin syövän todennäköisyys kasvaa sen myötä, mitä vanhemmaksi elää. Esim. yli 10 % naisista sairastaa rintasyövän (siitä huolimatta aion kieltäytyä mammografiaseulonnoista - en halua, että heikosti etenevä rintasyöpä hoidetaan turhaan; jos syöpä on nopeakasvuinen, huomaan sen itse).

      Sairauden pelko on kuolemanpelkoa. Ja kuoleman pelko on elämätöntä elämää. Paras lääke elämättömään elämään on elämä. Tee asioita, joista olet haaveillut. Kukaan ei voi koskaan tietää, onko huomista päivää. Jos lykkää kaikki haaveensa eläkepäiville, ei todennäköisesti koskaan haaveitaan toteuta, vaan saa kärvistellä elämättömän elämänsä peikon kanssa.

      Pyydä keskusteluapua pelkoihisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      82
      3943
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      51
      3248
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2989
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2913
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      4
      2269
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1301
    Aihe