Hirvonen valtuutettu Hirvonen

Katsottuani valtuuston kokousta olin hämmästynyt Arto Hirvosen hyökkäävää ja ala arvoista esiintymistä sairaita työntekijöitä kohtaan. Paperinkääntäjätkään kaupungilla eivät saa sairastua, hauska aasin silta vakavassa asiassa kunsairastumisesta on kysymys.

Lopputulemana melkein entinen valtuutettu korosti toimineensa työnjohtajana nuohoojana ( mestarina ? ) 44 vuotta ja pudonneensa 4 kertaa.
Näyttää olleen ainakin se viimeinen liikaa.
22238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Olispa Kotkan kaupungin valtuustossa noin valveutuneita valtuutettuja ,kuin Arto Hirvonen. Niin kuin Hirvonen totesi muut poissa olot kirjataan sairaspoissa oloikei. Naamioidaan tällä tavalla sallituksi ja hyväksyttäväksi vaikka poissa olon syyt on aivan muuta kuin sairastasamisessa. Kiitos Arto Hirvoselle noista kannan otoista.

Äänestä
  • Arto, nyt korkki kiinni. Oletko jo aamusta aloittanut vaiko loiventavia nautit?

    Olen samanlainen Suomi24 kirjoittaja, kuin muutkin en harrasta laajaa nimi merkki kirjoittelua. Enkä tee asioilla robakantaa.

    Äänestä

  • Arto oli tainnut ottaa muutakin kun kantaa.

    Äänestä

Erittäin asiallinen kantaa ottava poissaoloista. Tämmöisiä puheenvuoroja lisää.
HYVÄ Arto Hirvonen jatka asialinjalla.

Äänestä
  • En myöskään koskaan vastaile laaja nimimerkkisesti omiin höpinöihini.

    Äänestä

Lehteriltä katsottuna ja esitystä seuranneena arvelin olevani lähiö pubi9ssa kuunneltuani Arto Hirvosen ja Mertsu Merivirran käytöstä kokouksessa missä hoidetaan kuntalaisten yhteisiä asioita.
Herrat ovat mieltyneet omaan ääneensä kun on kamerakin paikalla, huh huh.

Hirvosen esimerkin innoittamana tuli mieleen, että onko myös entisenä merimiehenä esiintyvä Merivirta tippunut mereen 4 kertaa uransa aikana ja ollut hieman liian kauan veden alla.

Äänestä
  • Ei mikään ihme,että naisista joutuu maksamaan ja paljon.
    4 kertaa pudonnut ja taas putoaa valtuustosta kesken kauden.

    Äänestä

On hienoa, että Arto Hirvonen vaatii valtuustossa virkamiesten noudatta lakia. Minkään muun puolueen edustajat ei uskalla puolustaa Kotkan kaupunkilaisten etuja kuin Arto Hirvonen. Seuraava valtuustokausi näyttää lupavalta Kervinen on saanut siihen mennessä oikeudesta kunniallisen lopputuloksen.

Äänestä
  • No heippa taas ihanalle satusedälle !! ;)
    Tyttöjen kans kaffepaussill luettii pitkäst aikaa palstaa ja ihanaa,saatii nauraa,että Ellulta lurahti kuset tuolille.Onneks oli muovituoli.
    Se on tuo huumori taitolaji.Lisää noit juttuja,miten joku osaakin :))))
    Vois vaikka antaa kirjoittajalle.Vaikk tuskin huolii tavallist keski-ikäistä naista?

    Äänestä

  • NO88
    "Minkään muun puolueen edustajat ei uskalla puolustaa Kotkan kaupunkilaisten etuja kuin Arto Hirvonen."

    Kyllä on fiksu kannattaja,ihan tosi.Samalla tasolla mistään tinkimättä.
    Narsismia on kyllä lurahtanut jokunen kuutio takaraivon etupuolelle pysyvästi.

    Kerrohan vielä lisäksi,mikä on tuon kaikkialta pudonneen sutarin puolue?
    Kävi nääs silleen,että se vihoviimeinenkin änkyräpuolue potki Hirvosen porukastaan,ulos mäkeen kuseskelemaan.

    Äänestä

Arto Hirvonen vaati mustia listoja kaikille kunnan työntekijöille, siis juuri niitä mitä vastusti Kervisen kohdalla. Katsokaa vaikka itse nettilähetyksestä.

Äänestä
  • Sehän on aivan loogista Hirvipersekärpäseltä.
    On ihan toinen asia mitä kannattaa kuin vastustaa ! Jopa päinvastoinkin.
    Onhan sutarilla kiipeilyn tuloksena tikapuuhermosto ja se vasta on paljon.
    Alaspäin tosin paljon vähemmän mutta vastaavasti nopeammin.

    Äänestä

Istukaa valtuutettu Hirvonen olkaa hyvä
Anteeksi puheenjohtaja olen väärällä sivulla

Sitä ei ole vielä ymmärtänyt että oli väärässä paikassakin, sanonko.................

Äänestä

Harvinaisen sivistynyt tuo valtuutettu Arto Hirvonen, kun huomasi olevan väärällä sivulla. Pyysi kohteliaasti valtuustolta anteeksi väärää kohtaa, Herrasmies aina pyytää anteeksi pientä kömmähdystä.

Kuitenkin tuonempana tuli selväklsi, että kaupunginsihteeri Raino Hassinen pimitys tuli esille hänen jättäessä 2 itsestä olevaa valtuustoaloitetta pois.. Kiitos Arto Hirvoselle, että Kervisen asia tuli esille vaikka Hassinen yritti ne pimittää.

Äänestä
  • 17.3.1995/365
    Kuntalaki

    15 a § (1.2.2002/81)
    Kokouksen johtaminen ja valtuutettujen puheenvuorot

    Puheenjohtaja johtaa asioiden käsittelyä ja pitää huolta järjestyksestä valtuuston kokouksessa. Mikäli valtuutettu käytöksellään häiritsee kokouksen kulkua, puheenjohtajan tulee kehottaa valtuutettua käyttäytymään asianmukaisesti. Jos valtuutettu ei noudata kehotusta, puheenjohtaja voi määrätä valtuutetun poistettavaksi. Jos syntyy epäjärjestys, puheenjohtajan on keskeytettävä tai lopetettava kokous.

    Valtuutetulla on puheoikeus käsiteltävänä olevassa asiassa. Valtuutetun on puheessaan pysyttävä asiassa. Jos valtuutettu puheessaan poikkeaa asiasta, puheenjohtajan on kehotettava häntä palaamaan asiaan. Jos valtuutettu ei noudata kehotusta, puheenjohtaja voi kieltää häntä jatkamasta puhetta. Jos valtuutettu ilmeisen tarpeettomasti pitkittää puhettaan, puheenjohtaja voi asiasta huomautettuaan kieltää häntä jatkamasta puhettaan.

    Valtuuston työjärjestyksessä tai muussa johtosäännössä voidaan antaa kokouksen kulun turvaamiseksi tarpeellisia määräyksiä valtuutettujen puheenvuorojen pituudesta yksittäisissä asioissa.

    Äänestä

tuonempana tuli selväklsi, että Arska ei ollut kärryillä mitä asiaa oltiin käsittelemässä.
Olikohan ottanut "selvää" ennen kokousta?

Äänestä
  • Huhujen mukaan otti pari pulloa gambinaa ennen kokousta, siksi sekoili.

    Äänestä

410/2015

Kuntalaki

69 §

Kunnan luottamushenkilöt

Luottamushenkilön tulee edistää kunnan ja sen asukkaiden etua sekä toimia luottamustehtävässään arvokkaasti tehtävän edellyttämällä tavalla.

Äänestä

Kymen Laaksin liiton Toiminta ja tehtävät Useat henhilöt kyseli

Kymenlaakson kesäyliopisto

Kymenlaakson kesäyliopisto on ympärivuotisesti toimiva, avointa yliopisto-opetusta, ammatillisesti sivistävää jatko-, lisä- ja täydennyskoulutusta, valmentavaa opetusta, yleissivistävää koulutusta sekä alue- ja kulttuurifoorumeita ja luentosarjoja järjestävä ja toteuttava aikuiskoulutus- ja kehittämisorganisaatio.

Äänestä
  • Lisäkolutsta kesksi poliitiikalle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lehteriltävaan kirjoitti:

Katsottuani valtuuston kokousta olin hämmästynyt Arto Hirvosen hyökkäävää ja ala arvoista esiintymistä sairaita työntekijöitä kohtaan. Paperinkääntäjätkään kaupungilla eivät saa sairastua, hauska aasin silta vakavassa asiassa kunsairastumisesta on kysymys.

Lopputulemana melkein entinen valtuutettu korosti toimineensa työnjohtajana nuohoojana ( mestarina ? ) 44 vuotta ja pudonneensa 4 kertaa.
Näyttää olleen ainakin se viimeinen liikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu