Punäjäkälä!

n.kolmekymmentä

Hei! Minulla todettiin punajäkälä ja olen nyt ohjeiden mukaan rasvannu voiteella ja käyny puva-hoidossa. Vaikka noista apua onkin ollut niin edelleen kutisee välillä niin että untakin haittaa. Ja lisäksi tuntuu että iho niin kovilla/ että pienikin kopsaus johkain kulmaan tms sattuu monin kerroin normaalia enempi. Toisinsanoen hermot kyllä jo aika kireellä!! Kun koko kroppa kasvoja ja reisiä lukunottamatta kuin nokkosilla piesty..
Siis haluaisin kotikonsti vinkkejä jolla kutinaa vois helpottaa sekä kaikki info kyseisetä viheliäisestä vaivasta ovat tervetulleita.

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1k3

      ongelma on suolistossa joka oireilee iholla. Hakeudu kunnon sisätautilääkärin hoitoon ja jätä alko,gluteiinipitoiset viljat ,sokeri ja maito niin voit paremmin.

      • n.kolmekymmentä

        No olen keliaakikko joten gluteeniton ruokavalio ollut jo pidempään ja samoin alkoton ollu aina. Mut toi sokeri ja maito.. Oon kyllä sokeria viimeaikoina vähentänyt.
        Onko omakohtaisia kokemuksia vai mistä päätelmä että ravinnosta johtuvaa tää punajäkälä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe