"Työväki" on nykyään keskiluokkaa

olkaammeihmisiksi

Vasemmisto on köyhän aisalla ja pyrkii tasoittamaan elintasoeroja. Hyvä niin.

Mutta miksi työttömät on vasemmistolle sokea piste?

Yhtreiskuntamme syvin kuilu ei kulje hyväpalkkaisten ja heikkopalkaisten välillä. SWitäkin toki esiintyy, mutta se ei ole syvin ja eniten epätasa-arvoa tuottava railo enään nykyaikana.

Maamme syvin kuilu on työssä käyvien ja työttömien välinen ero!

Tätä epätasa-arvoa voisi loiventaa jakamalla työtä tasaisemmin. Ja kun tästä vielä mitä ilmeisimmin seuraisi jonkun verran ripeämpää talouskasvua, joskaan ei niin pljon kuin oikiestupuolueet arvioi, niin mikä oliskaan sen solidaarisempaa?

Työn solidaarisempi jako tarkoittaisi käytännössä matalempia palkkoja. Ay-liike ei siihen suostu koska he ovat lobbareita joiden tehtävä on olla etujärjestö.

Ay-liike tänä päivänä keskiluokkaisten edunvalvoja. moni perinteinen duunari kuuluu korkeampaan keskiluokkaan (ahtaajat, lennonvalvojat, paperiduunarit).

Vasemmiston pitäsi huolehtia köyhistä ja heikoista - tehokkaasti järjestäytynyt keskiluokka ei vasemmiston huolenpitoa eniten kaipaa. Mutta äänestävät heitä niin kauan kun vasemmisto ei ymmärrä kohdentaa kohdentaa työnsä ideologiansa mukaisesti tämän päivän - ja huomisen - heikkohin.

4

227

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rätypeku

      Persut hallituksessa eivät aja työväen asiaa, vaan pyrkivät nujertamaan sekä AY-liikkeen että työläiset yrittämällä pakkolakeja, haluamalla alentaa palkkoja ja vähentää saavutettuja etuja vaikka kehittyneessä valtiossa pitäisi olla juuri päinvastoin.

      Kyllä työmies on palkkansa ansainnut ja luuserit voivat vähän nähdä nälkää. Se tekee vain hyvää linjoille.

      • sinisalonen

        Haista vittu viherpunikki.


    • yuhijoök

      Ehkä unohdetaan se,että työ ei ole poliittinen liike vaan ihmisen mahdollisuus yrittää elämässä eteen päin ja koettaa hankkia itselleen hyvää. Tuo on tunnismerkillistä kapitalistiselle yhteiskunnalle,jossa omistajuutta ja yrittämistä suositaan ja kannustetaan yksityisen ihmisen toimena hankkia itselleen hyvää työllään.

      Sosialismissa lähinnä yksityisomistus on kirosanaa lähellä oleva ominaisuus tai tuomittava seikka ,sikäli että omistuksen kautta ei kukaan saisi nousta eriarvoiseen asemaan toisen kanssa.Sosialismi on katsottavissa lähinnä tasapäistämiseksi ja yhteiskommuuni elämän muotoa ihannoivaksi elämänmuodoksi.Sosialismi siis suosii yhteisomistajuutta ja yhteisöllistä taspäistämistä jossa omistajuus on katsottu yheisölliseksi oikeudeksi,ei yksilön eduksi ,joka kautta hän voisi hakkia omaa hyvää yhteisön edun ohi tai lisäksi.

      Liian usein yhteisöllisyys tai yhteiskunnan sovinnallisuus yhteiskunta sopimuksen kautta liitetään sosialismiin.Sitä se ei missään nimassä ole. Aiemin on yhteiskunnassa huolehdittu yhteisöllisesti köyhemmistä naapuri/sukulais suhtein avustaen kyläyhteisö huolenpidon kautta. Yhteiskunnan kehityksen myötä ja teollistumisen edetessä on luoto yhteiskuntaan yhteisiäö sääntöjä ja nykyisin sosiaaliturva järjestelmiä kattamaan tuota kadonnutta kylä yhteisömallin huolenpito "mallia".
      Näin siksi,että ihmiset eivät elä enää yhteisöissä lähekkäin huolehtien toisistaan ja naapuruus suhteet eivät ole enää sukulais suhteisia / ikänsä lähekkäin ihmisten ylläpitämiä.

      Muutetaan työnperäsää ja kehitys on kulkenut.On katsottu ,että on turvattava vanhuus työttömyys ja sairauden aihettamat tilanteet ,samaa yhteisöllisyyttä noudattaen.Tuo on se yhteiskunta sopimus ,joka on ajan saatossa syntynyt vastamaan nykyäjan tarpeita ja yhetiskunna yhteenkuuluvaisuus sopimuksia.Sillä ei ole mitään tekemistä sosialismin kanssa,vaan se on yhteisöllisyyden ja yhteiskunta sopimuksen perusteita,joka on Suomalaisen yhteiskunnan yhteisen yhteenkuuluvaisuuden perusta. Asia on ratkaistu yhteisellä sopimuksella ja perustuslailla turvaten, kyseisellä tavalla turvaten yhteiskunnan hyvinvointi ja lähimmäisistä huolehtiminen ajanhengessä veroituksen kautta. Näin koska nykymuodon veroitus on se mistä asiat katetaan ihmisten eläessä hajautetusti ja sidokkeitta lähimmäisiinsä työn ja yhteiskunnan rakenteen muututtua.

      Tänäpäivänä toimeentulon hankkiminen ,teollistumisen myötä ei anna enää myöden 24/24 h huolehtimiseen joten luonnolliseksi toimimuodoksi on muodostun nykyinen toimimuoto,joka myös sinällään pitää yllä tuota yhteisöllisyyttä ja toimii sidokkeena kansakunnaksi sitouttamiseksi .Kansakunnaksi ,jota kutsutaan Suomi .

    • rikkaudesta.saamisesta

      Jos markkinat eivät vedä, ei ole kauppaa, eikä työtä. Tämä on karu totuus. Ei osata tehdä kauppaa, eikä viittitä tehdä työtäkään.
      Otan esimerkin. Meillä on tuossa mansikkatila, se ei enää ota suomalaisia nuoria töihin. Miksi? Siksi, kun he tulevat ja olevat paripäivää töissä, he lähtevät.
      Miksi lähtevät? Koska työssä pitää tehdä työtä ja jollakin tulee vaikka selkä kipeäksi. Ei jakseta.

      Tämähän on totuus, koska ja kun kuitenkin joku sen tekee.

      Sitten tulee samalla palkalla rajantakaa tekijä, ja poimii.

      Tavallaan nyt täällä on samaa, kuin aikoinaan meillä oli nälkä, eikä sosiaalituki ollut sellaista kuin nyt.

      Esim. veljeni lähti Ruotsiin nälkäpakolaiseksi. Ruotsalaiset eivät tehneet sitä työtä, mitä me sitten teimme. Olimme ala-arvoisia heidän silmissään ja pienemmällä palkalla sitten rehkittiin sitä, mitä heille ei kelvannut rehkiä.

      No, nyt Ruotsin- valtio maksaa eläkettä veljelle, josta verottaja ja siirtosummat repii enemmän kuin kunkku maksaa, eli tämä nälkäpakolainen maksaa vuodessa 40 euroa enemmän kuin saa.
      Mutta onhan tämä kotimaan eläke parempi josta maksaa erotuksen.

      Ennen aloittaessani työn, tein vuoden pitkää päivää. Aamusta kuin aurinko nousi, lähdettin töihin ja illalla kun aurinko laski, tultiin takaisin.
      Se oli raskasta työtä. Se vei selkäni jota nyt vanhana sairastelen.
      Ei ollut sinävuonna palkkaa, kuin leivän sain syödäkseni, asunnon, vaatteita tarpeen mukaan, siis haalarit ja rukkaset, lakin.

      Mutta opin työnteon. Maksoin sen hinnan ja niillä kynsillä opin olemaan vaikka nokasta riihenseinässä kiinni, jos oli tarpeen...

      Siinä työnsivussa olen auttanut vanhuksia, naapureissani. Kävin 100 km. päässä töissä. Palatessa talvella lykin lunta toistenpihoista -ilman korvausta. Kuntoilin. Vaihdoin paitaa välillä ja jatkoin, emäntä pesi pyykit. Mutta, kiitoksen sain ja hyvän mielen.
      Se työnteko opetti työhön. Eikä se, että joku tuntui epämiellyttävälle, ollut määräävä tekijä. Joskus olisi työstä palatessa voinut nostaa jalat sohvalle ja huilata, mutta kun se vanhus naapurissa sanoi, nitroa syödessä, että tuossa ne lähellä asuu minun jälkopolvi, muttei he jouda. Laskettelevat ja urheilevat, ovat reissussa, tai muu seikka välillä esti se "terveemmän" työn.
      No, tämä on haastamisessa sitä puntarointia teille, mikä elämässä on tärkeää.
      Tietenkin raha, sitä tarvitaan. Mutta, jos jotenkin saadaan joku euro nykästyä jostain, on se hyvä tehdä, ilman "mielihyvää" ettei ruumis kärsisi. Se olisi tervettä se.

      Me olemme hyväosaisia kaikki. On lähes kaikilla koti, lämmintä jääkaappi, televisiokin saattaa olla ja kännykkä.
      Vaatteitakin on ja jalkineet.

      Mutta, kaikilla maailmassa ei sitä ole ja jos he katsovat meitä, me olemme rikkaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2214
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1402
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      958
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      737
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      666
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      662
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      617
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      592
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      578
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      133
      509
    15. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    16. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      484
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      52
      474
    19. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      31
      469
    20. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    Aihe