Asumistuki yleisen asumistuen piiriin

dfgdgfgfh

Huomattavasti suurempi ongelma kuin tuo opintorahan pienentyminen on suunnitelma siitä, että opintotuen asumistuki yhdistetään yleisen asumistuen piiriin. Tällöin jokainen opiskelija, joka asuu vastakkaisen sukupuolen henkilön kanssa samassa asunnossa, on vaarassa menettää koko asumistuen. Omalla kohdallani näin kävisi, koska kämppäkaverini käy nykyisin töissä. Tämän uudistuksen myötä tulomme laskettaisiin yhteisiksi ja kumpikaan ei saisi enää asumistukea! Tällöin omat tukeni pienenisivät alle puoleen kuukaudessa.

Näin käy varmasti myös monelle muulle, muun muassa kaikille opiskelijoille, jotka asuvat avoliitossa ja jonka toinen osapuoli käy töissä.

5

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Köyhäilijä

      Aivan käsittämätöntä että jotkut opiskelijajärjestöt ajavat tätä asiaa vielä! Nyt on kunnon sumutus menossa. Ei ole edes montaa vuotta siitä kun opiskelijat saivat tahtonsa läpi opintotuen asumislisässä, kun puolison tulojen vaikutus poistettiin. Nythän tämä sama tulee takaisin kun siirrytään yleiseen asumistukeen! Muisti oli näköjään lyhyt.

      • 10jfjfhff

        Kyllä ainakin avopuolison tulot vaikuttaa opintotuen asumislisän määrään.


      • 4578
        10jfjfhff kirjoitti:

        Kyllä ainakin avopuolison tulot vaikuttaa opintotuen asumislisän määrään.

        Ei ole vaikuttanut moneen vuoteen.


    • Mukanatalkoissa

      Minultakin putoaa nähtävästi pois asumislisä. Aviopuolisoni asuu 200 km:n päässä opiskelupaikkakunnastani ja on työssäkäyvä. Ainakin nykyisellään hänet katsotaan samaksi ruokakunnaksi minun kanssa yleisessä asumistuessa. Aika pitkä ruokapöytä pitäisi olla :o)

      Suhtaudun kuitenkin aika rauhallisesti tähän muutokseen. Jos hallituksen mielestä Suomen talouden kuntoon saattaminen vaatii, että puolisoni ryhtyy avustamaan minua vuokran maksussa, niin sillä mennään.

    • tämäkinh

      Jos pariskunnan taloudellinen tilanne on niin hyvä, ettei asumistukea ole tarpeen myöntää, se on vain hyväksyttävä. En minäkään saa asumistukea, kun on hyvät tulot. Enkä ole ole koskaan saanut opiskelijan asumislisää, kun sain opiskeluajan asua ilmaiseksi kotona täysihoidossa.

      Toisaalta on hyvä muistaa, että yleisellä asumistuella ei ole sellaista ylärajaa kuin opintotuen asumislisällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe