Hallituksen kärkihanke liikahti liikkeele
Valtio sijoittaa rahaa hevosenlantaan
Kotimaa 06.04.2016
Ministeriö on avannut haun kolmivuotiselle hyötykäyttöhankkeelle.
Maa- ja metsätalousministeriö hakee toteuttajaa hevosenlannan hyötykäytölle. Hallitusohjelman tavoitteena on lisätä ravinteiden talteenottoa erityisesti Itämeren ja muiden vesistöjen kannalta herkillä alueilla.
Pyrkimyksenä on, että vähintään puolet lannasta ja yhdyskuntajäteveden lietteestä saadaan kehittyneen prosessoinnin piiriin vuoteen 2025 mennessä. Lisäksi hallitusohjelman tavoitteena on sallia hevosen lannan käyttö energiatuotannossa.
Maa- ja metsätalousministeriö on avannut haun kolmivuotiselle hevosenlannan hyötykäyttöhankkeelle, joka toteutetaan vuosina 2016–2018. Hankkeen kokonaisrahoitus on 600 000 euroa.
Käytännössä on tarkoitus edistää hevosenlannan ravinteiden kierrätystä ja energiakäyttöä. Hakuaika päättyy huhtikuun 29. päivä. Hakuilmoitus ja -lomakkeet löytyvät osoitteesta www.mmm.fi/tutkimus/hakuilmoitukset.
Rai Suihkonen
http://www.ksml.fi/kotimaa/Valtio-sijoittaa-rahaa-hevosenlantaan/753989
TUOTA TUOTA, NEROKASTA...
On se harmi, ettei Kataisen halltus saanut valmiiksi pullon panttien palautusmaksujen verotusta. Suomen talous olisi jo hitusen paremmalla tolalla noiden pullopanttiverojen ja valtion hevosenpaska sijoitusten kanssa.
Sipilän hallituksen ensimmäinen kärkihanke
9
281
Vastaukset 9
- GreenRock
Veikkaisin että Sipilä perustaa idean ympärille oman yhtiön "Green Zonta"
- Mummut_vaviskaa
PaskaPaula tulee toimariksi ja vaatii Pekkarista hoitamaan Green Zontan joka mökkiin, paitsi MTK:n jäsenille
- Suvaitaankostätäkoska
Video: Ulkomaalaistaustaiset mellakoivat ja murtautuvat urheiluliikkeeseen Ranskan Nantesissa
Video on julkaistu 7.4.
http://mvlehti.net/2016/04/10/video-ulkomaalaistaustaiset-mellakoivat-ja-murtautuvat-urheiluliikkeeseen-ranskan-nantesissa/
Komenteja:
-Ja täällä Suomessa äärisuvaitsevaisto meinaa tukehtua kiukkuunsa, jos joku vähänkään yrittää rajoittaa tuon aineksen maahanpäästämistä... Turha kiukutella, kyllä sitä maahamme valuu tasaiseen tahtiin -mistäs ne päättäjät järkeä saisivat kunnei sitä tähänkään asti ole ollut.. Niin moni Euroopan maista jo pilalla, surullista.
-Ihmettelen, että ei ne ammu koko paskaporukkaa.
-Hehän vain keskustelevat käsillään.. ja jaloilla.. kivillä.. polttopulloilla... jne.
Tykkää · Vastaa · 5 · 1 t
-Voiko noille kukaan mitään, ne on ihan eläimiä, en vaan tiedä mikä eläin olis yhtä inhottava.Itse inhoon ylikaiken niljakkaita ja limaisia olioita.- jopasm
joo.sipilä myi sukuun joka laaja ja tienisit turvattu kytkyilä. js pesee samalla kätensä liikelaitoksen kunnan kytkyistä.saamattaka hoiva-alan liikelaitoksen johon kytkyt.
- HevosManne
Kärkihankkeiden tehostamiseksi Suomesta voitaisiin kerätä kaikki hevosenkakkarat ja kuljettaa ne Kemiin rakennettavaan uuteen pasmakaasutus dieseltehtaaseen.
Kaasutetaan ne pasmalla ja tehdään dieseliä.
Sinne sopii vielä Ruotsin, Norja, Tanska ja Karjalankin hevosen kakkarat - SuomiKuntoon
Toveri Sipuli on Viisas!!Viisaampaa saa hakea!!
- UntioSainio
Seuraavana Stubukka, Sipilä ja Berner yhtiöittävät krematoriot ja hautaasmaat, ja toimiala avataan siten kilpailutuksille asiakkaista
- Kärkihajuja
Kulkeeko El Kamina hevosenpaskalla. Paljonko saa tukea.
- hyppelee
Mistähän tässä viestissä puhutaan,hyppelee pahoin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS651980Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52746Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43631
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531