Niin, Jonkunnäköstä paniikkihäiritötä tässä on ollut mitä ei ole diagnosoitu, käyn säännöllisesti psykiatrilla ja käsin myös kaksisuuntaisesta mielialahäirisötä ja/tai epävakaasta persoonallisuudesta.
Alku vuosi oli todella ahdistavaa aikaa ja kokeilin pulssiani vähän väliä ja tuntui että sain ''paniikkikohtauksia'' ja kärsin joinain päivinä ihme oireista joita oli;
Närsätys, huimaus, semmonen olo että happi loppuu, jonkinlainen näön hämärtyminen ja epätodellinen olo.. No tuntuu että suurimmat stressit saatu pois ja tuollaista ei ole hetkeen edes ollut. Ahdistuneita päiviä on kyllä edelleen välillä. Nyt viimisen kuukauden aikana on vaivannut se että herään yöllä aivan järkyttävään sydämen takomisee.
Ajattelin ekalla kerralla että se on rytmikohtaus (nopealyöntisyyskohtaus), se kestikin varmaa 45min silloi, nyt olen herännyt tässä viikon sisällä 3kertaa yöllä juuri tähän tunteeseen että sydän hakkaa 200. Nousen yleensä ylös, laitan kraanasta kylmää vettä valumaan ja kastelen kasvot siihen ja juon kylmää vettä. Kohtaus kestää ehkä n.10min ja en osaa enää edes panikoida sitä, En ole nukkumaan mennessäkään mitenkään ahdistunut ja päiväkin ollut ihan hyvä ilman ahdistuksia. Tuntuu jotenkin oudolta kun stressaavin tilanne ylitetty että tulisi näitä paniikkikohtauksia nyt?
Onko muilla paniikkikohtaus yöllä tuollainen? Mietin että voiko se olla sitä rytmihäiriötä tai jopa uniapneaa?
Niin ja herään myös öisin välillä siihen että säpsähdän hereille monta kertaa kun meinaa nukahtaa ja sitten on semmonen sisäinen tärinä olo. Sitäkään ei ole tosin nyt ollut pariin viikkoon.
Soitin terveyskeskukseen tästä, eivät ottaneet sinne koska kaksisuuntainen diagnoosi lukee papereissa, käski mennä psykiatrille, no varasin ajan psykiatrille ja hänkään ei tosin kuulostanut huolestuneelta, mutta tuntuu hölmöltä ettei tee edes jtn peruskokeita sitten sulkeakseen pois muut asiat. Lääkäri määräs propral 40mg puolikkaan tykytys kohtauksiin, Mutta sehän ehtii mennä ohikin jo ennen kuin propral ehtii vaikuttamaan, joten aika turha mun mielestä? en kuitenkaan kärsi siitä tykytyksestä muuten.
Lääkityksiä mulla ei edes oikeestaan ole kuin astmalääkitys ja ketipinor pitäisi aloittaa nyt, lääkäri määräs tarvittaessa mut jäi vähän hämäräks että mikä on tarvittaessa ketipinoria? Nukun kuitenkin aina todella hyvin kaikesta huolimatta. ja mielialakin on ollut tosi tasainen. Mutta tuntuu että se ahdistus vaihtelee eri päivien aikana todella paljon!
Mutta jollain kokemusta tän kaltasista paniikkikohtauksista että herää yöllä siihen sydämen hakkaamiseen ilman muita oireita/varsinaista ahdistusta tai paniikkia?
Kiitos kaikille vastanneille!
Paniikkihäiriö vai?
4
193
Vastaukset
- keppitinor
ei ne ketipinorit auta muuhun kuin unettomuuteen!ite syönyt 400mg vahvuisia.
- Artsi7788
Paniikkihäiriöön viittaavat. Mulla loppu tärinät, rytmihäiriöt, pakokauhu yöllä kun ahdistava työ loppui. Tuumaa onko stressitekijää taustalla. Näissä tuppaa joku syy olla taustalla ja siihen tarvis pystyä vaikuttamaan.
- hyperventilaatio
Melkein on kuin omasta elämästäni. Kokemuksien kautta opin, että ihmisen elimistö on kokonaisuus, jos jokin menee pieleen, se alkaa vaikuttaa vähitellen kaikkeen muuhunkin. Tuo uniapneajuttukin on tuttu. Olen onnistunut selättämään tämän kaiken, vietän nyt hyvää oireetonta elämää. Jos haluat, kerron omat kokemukseni, eivät varmaan ole mitenkään yleispäteviä, mutta niistä ehkä saattaisi olla apua. Miten saan sinuun yhteyden?
- Ahdistunutbipo1
Kirjoittele vaikka mun sähköpostiin. [email protected]
Tuo on tollanen sähköposti millä ei väliä että jos joku sen tosta nappaa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1165205Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1844446Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764380Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1023597Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast293344Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa463221Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi163206Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153099Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL582965Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m242426