Mulla on kiva elämäntilanne. Opiskelen ravintola-alaa ja huomenna pitäis mennä harjoitteluun heti aamusta. Kärsin masennuksesta, ahdistuksesta, sosiaalisten tilanteiden pelosta, stressistä, unettomuudesta ja mistäs nyt vielä...
Lääkkeissä löytyy, mutta pelkään jo etukäteen, että saan ensin yöllä paniikkikohtauksen ja aamulla taas bussimatkalla. Tänään on aika lääkärille ja pyydän nappeja harjoittelujaksoa varten. Mulla ei siis ole ahdistukseen mitään, masennukseen ja unettomuuteen on. Piti mennä tuohon harjoitteluun jo muutama päivä sitten, mutta sain aamusta paniikkikohtauksen ja naama punaisena ja itkussa en kyennyt enää vaan soitin työnantajalle...mutta haluan suorittaa tuon ja paperit koulusta! Sen jälkeen olen vapaa ja voin tehdä mitä vaan kun on jo luettuna yhteensä kolme tutkintoa.
Oon saamarin traumatisoitunut erinäisistä syistä. Pelkään sosiaalisia tilanteita ja työntekoa muiden edessä. Pasmat menevät sekaisin, teen todella hölmöjä virheitä hermostuneisuuden vuoksi ja tuskanhiki on otsalla aamusta iltaan. Pää ei toimi kun jännittää. Siksi tarvitsisin jotain tasoittavia nappeja.
Kysyn siksi onko muilla kokemusta tällaisesta ja oletteko kyenneet opiskelemaan näin sosiaalisesti vaativaa alaa?
Ravintola-alan harjoittelu ja sos. tilanteet
3
435
Vastaukset
- Epävakaapaniikki
Heippa! Täällä on yks 22vuotias, alotin Ravintola-alan opiskelut 2009 ja sinnittelin 2014 asti kunnes lopetin kokonaan, Tekemättä jäi kaikki työssäoppimiset. Sillon mulle ei oltu edes diagnosoitu mitään eikä ollut lääkkeitä mihinkään. Oireet olivat silloin viellä kovin lieviä, mutta sen verran lamaannuttavia että ne työssäoppimiset jäi.
Uskon että tuolloin oli jtn lievää ahdistusta ja sos.tilanteiden pelko. Nykyään on sitten ihan paniikkikohtauksia ja jonkunlaista ahdistusta/paniikkihäiriötä. Tähän asti vieläkin ilman lääkkeitä. Heräilen öisin paniikkikohtauksiin ja sairaslomalla oon ollut tammikuu 2015 asti. Mulla tässä tosin taustalla tod.näk. myös epävakaa persoonallisuus, mutta kyllä se koulu on tyssännyt niihin ahdistus oireisiin sillon.
Sillon menin aina top-jaksolle, olin muutaman päivän ja jätin kesken, tai sitten olin koko ajan pois ahdistuksen ja jännitys oireiden takia..
Ja nyt olen päättänyt että vaihdan alaa, jossa ei olisi asiakaspalvelua. Ainakaan nyt ei sovi itselleni niin kauan kunnes saa itsensä jotenkin kuntoon.
Kannattaa myös puhua jollekkin koulu psykologi/kuraattori/opettaja, mitä näitä nyt onkin niin näistä jännitys oireista ja jos sulla on lääkitys ja jonkinnäköinen hoitosuhdekkin että on ihan diagnoosi. Silloin voi olla että opettaja tulee mukaan tutustumaan/kattomaan työpaikan etukäteen että onko se itelle kiva paikka.
Ja mulla ois ollut sillon mahdollisuus suorittaa TOP- jaksot koulussa, mikäli mulla ois ollu diagnoosi ja hoitosuhde.
Nyt olen sitä mieltä että menen tekemään kokki puolen loppuun jossain vaiheessa kun kunto sallii. Tosin alaa en jatka, vaan ammattikorkean takia että pääsiks hakemaan.
Rakastan ruoanlaittoa ja ravintola kokin työtä ylikaiken mutta ei vaan pää kestä.
Mutta ei kannata luovuttaa vaan tavoitella asioita, varsinkin jos ala on oikeasti sitä mitä haluat. Paniikkihäiriö on kuitenkin hoidettavissa siedettäviin mittoihin. ja sen kanssa oppii myös elämään.
Ja onko lääkitys silloin oikea jos kärsit noin pahasti edelleen?
Kannattaa varmaan käydä lääkärissä ja kertoa juuri tuo että top-jakso meinaa kaatua paniikkioireiden takia! - Fgvlhbb
Kiitos! Näin oon just näillä näppäimillä tekemässä. Mulle ala ei oo ehkä se juttu, mutta en halua jättää kesken. Oon ajatellu jos tekisin tätä joskus yrittäjänä tai jotain tähän liittyvää esim. Cateringia tai olisin vanhustentalon kokkina.
- Anonyymi
Karsein keittiö-harjoittelu-paikka oli Katajanokalla, Ravintola Nokka.
Älkää saatanassa menkö sinne.
Ilmapiirin aiheutti kaksi n maalta karannutta (navetasta) nuorta nais-kokkia. Toinen tarvitsi tämän toisen henkistä tukea koko ajan.., siispä alettiin vittuilemaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370